18:42 23/11/2017
דף הבית > מורשת > נחשף: עדויות אלופי מלחמת ששת הימים

נחשף: עדויות אלופי מלחמת ששת הימים

50 שנה אחרי המלחמה הגדולה, ארכיון צה"ל במשרד הבטחון חושף את עדויות אלופי צה"ל לאחר המלחמה

מלחמת ששת הימים הפכה את האופן בו תופסות מדינות ערב את מדינת ישראל וגרמה להן להאמין כי צה"ל הוא צבא בלתי-מנוצח, אך מסתבר כי בזמן אמת, מעדויות שנגבו במסגרת סיכומים והפקת לקחים, התגלה החשש הכבד מהיציאה לקרב, חוסר האמון שאם המדינה תצא לקרב והדאגה שבמידה ויהיה קרב – ישראל לא תנצח בו.

ב-27 במאי, שבוע לפני פרוץ המלחמה, הממשלה מחליטה להמתין לפני פתיחת המלחמה באופן יזום. בתגובה מתכנסים אלופי צה"ל ודנים אם נכון לצאת למלחמה או לא, אך מחליטים לבסוף לנצור נשק עד לקבלת החלטת הדרג המדיני.

 

אלוף פיקוד מרכז, עוזי נרקיס סיפר כי המשבר גרם לו לחוש כי ישנה סכנה של ממש לאופי המשטר של המדינה הצעירה:  "בפעם הראשונה אני מרגיש כי קיימת סכנה לדמוקרטיה בישראל. מדוע? מפני שהצבא מגיע לרגע שהוא לא מאמין בהיגיון של החלטות הממשלה- ועל זה מוכרחים להתגבר", אמר בעדותו.

אלוף פיקוד דרום, ישעיהו גביש, חש כי הערבים מזלזלים בצבא הצעיר: "הייתה לנו הרגשה של ביזיון צה"ל. הייתה לנו הרגשה כי לא מאמינים בכוחו של צה"ל…שאין לנו כח להתפרץ, לכבוש".

הרמטכ"ל יצחק רבין צוטט כמי שחושש ממה שמתרחש מדרום במיוחד: "נאצר בעצם אמר בסדרה של נאומים- חסלנו את תוקפנות 1956. אנו עומדים בשלב של חיסול תוקפנות 1948…אז צריך להיות מטומטם, כדי לא להסיק מזה מסקנות…".

רבין מתאר כי ההערכות המודיעיניות הראו כי בצד השני ישנה תנועה ערה באזור הגבולות והכנה למלחמה. "החשיבות, לא הייתה בהערכת המגמות, כי אלו היו ידיעות ראשונות על המילה תנועה. החשיבות הייתה – לנסות ולאמוד – מה מסתתר מאחורי, דבר שני, שגם אם יווצר מצב שלא חזינו בו, שלא נשאר בידיים ריקות וללא תשובה במקום, בדמות כוחות מספיקים לענות על עוצמת הכוחות שהיתה ידועה לנו, שנמצאת בתהליך ריכוז."

אלוף פיקוד צפון, דוד (דדו) אלעזר, חיזק את גישת הרמטכ"ל וקרא אף הוא לצאת למלחמה במועד שמתאים לישראל ולא לחכות לתקיפה הערבים: "בואו נגיד לעצמינו את האמת. אנחנו רוצים לתקוף מיד. ואנחנו צריכים להגיד, שצריך לתקוף מיד…אין עוד ביטחון שלא תהיה מלחמה…".

כיבוש ירושלים

בשלב המלחמה, הביעו האלופים סלידה מיחס הדרג המדיני לחזית המזרחית. האלוף נרקיס סיפר כי "בכל מה שנודע ליחס שלנו, של מדינת ישראל לירדן היה מן יחס כזה, שאף פעם לא רצינו שהשלטון של חוסיין ייפול, גם היום לא, ואנחנו היינו מוכנים לנקוט כלפיו בסלחנות יתרה".

הרב גורן תוקע בשופר בהר הבית.
הרב גורן תוקע בשופר בהר הבית.

נרקיס סיפר גם על הרגעים בהם נכנס עם הכוחות לשער האריות, שם פגש את הרב שלמה גורן: "הגענו לפינת הרחוב של שער האריות, בדרך תפסתי את הרב גורן, הצעתי לו טרמפ. הוא סרב, הוא רץ ברגל, כאשר ספר התורה היה בשמאלו והשופר בימינו, עם רגליים מדדות…".

האלוף נרקיס גם סיפר כי ב-6 בחודש כבר אמר לרב גורן: "בינתיים ב-6 לחודש הופיע הרב גורן. אני אומר לו 'כבר תכין שופר, והוא אומר: "אתה תעשה היסטוריה. הדרום זה לא חשוב. העיר העיר העתיקה והר הבית".

נרקיס תיאר סיור שלו יחד עם טדי קולק ועם רבין במהלך השבת בזמן המלחמה, אז כבר חלחלה הידיעה לציבור הרחב על הישגי המלחמה. "אנחנו יוצאים לסיור הג"א עם טדי קולק. שם כולם מוחאים כפיים לרמטכ"ל. זה שבת, אנחנו באים לשכונות הדתיות- מוסררה וכו', ורואים את היהודים הדתיים ממלאים שקים ומבצרים מקלטים. זהו סיור יום שבת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 343

הרמב"ם היומי – הלכות תשובה, פרק ב'

איך חוזרים בתשובה? ישי לפידות מסביר