20:13 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "המפקדים כסת"חו כי לא תדרכו אותנו מספיק לפני"

"המפקדים כסת"חו כי לא תדרכו אותנו מספיק לפני"

סמל המחלקה סיפר בעדותו על רוח המפקד בצבא. מוקדם יותר: התביעה הוכיחה כי חוות הדעת של החבלן המשטרתי לשעבר זהה לחוות דעתו של חבלן נוסף שהעיד מטעם ההגנה

הביקורת על התנהלות הדרג הפיקודי בעדויות ההגנה מתחזקת. "לא עשו לנו תדריכים ותרגילים של דקירות מחבלים וגם לא בידוד זירת פיגוע", כך סיפר הסמל של הלוחם אלאור אזריה בעדותו.

הסמל סיפר כי המח"ט והמג"ד ואף נציגת דובר צה"ל ערכו לחיילים שיחות רבות, שגרמו לו להרגיש כי מדובר בניסיון טיוח: "הרגשתי שהם מנסים לכסות את התחת שלהם כי לא הנחו אותנו כמו שצריך".

החרים את הלוחם? אלאור אזריה ורס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90
החרים את הלוחם? אלאור אזריה ורס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90

לדבריו, המ"פ רס"ן תום נעמן החרים את אזריה: "המ"פ, כמו המג"ד והמח"ט, הראה אותם סימני זלזול וסוג של החרמה כלפי אלאור. כשניגשתי להעיד במצ"ח הייתי תחת לחץ ליישר קו עם רוח המפקד".

העד התייחס לאירוע הירי עצמו ואמר: "הגעתי לזירה וראיתי את החייל הפצוע. שאלתי אותו מה קרה והוא סיפר שהם ירו בשני המחבלים. מיד התחלנו להעניק לו טיפול רפואי. אני הלכתי לנקודה שממנה באו המחבלים כדי לתגבר את הנקודה אם יגיעו עוד. היתה אווירה קשה של לחץ והרבה בלאגן והמפקדים לא אמרו מה לעשות. שום דבר לא היה ברור. אף אחד לא אמר לי מה לעשות כי אף אחד לא חילק משימות".

"המפקדים היו מבולבלים ולא סגורים על עצמם. אני חששתי מעוד מחבלים שיגיעו או רכב שיפרוץ וינסה לדרוס. חששתי שיזרקו עלינו מטען. אני לא ידעתי שהמחבל חי ולא ראיתי בו איום. רק לאחר שאלאור ירה במחבל האירוע נגמר. ואחרי הירי הבנתי שהוא מת וכרגע הוא לא מהווה איום".

לדברי הסמל, "אלאור נמצא מטר ממני, אחרי האירוע הוא היה נראה לחוץ ממש. בשוק". הוא מבהיר כי לא שוחח עמו לאחר מכן.

סוגיית מזג האוויר שבה ועלתה גם בעדותו של הסמל:: "באתי לזירה עם מכנס קצר וגופיה. באמתי מתוך שינה. היה יום חם. זו הייתה תקופה חמה מאוד מבחינת מזג אוויר. לא ישנתי עם ארוך. לא חשתי צורך ללבוש מעיל וגם לא קרוב לזה". לדבריו, "17 מעלות לא היו שם. לי היה חם. אם היו 17 מעלות לא הייתי ישן עם קצר".

הסמל משוכנע כי אזריה לא ירה במחבל בכוונת זדון. הסנגור שאל אותו למה הוא חושב כך, אולם העד לא הצליח לענות. השופטים שואלים אותו אם ראה משהו בזירה שמחזק את דעתו אם היה פה משהו בכוונת זדון. העד עונה: "לא".

לדברי סמל המחלקה, באחת השיחות שלו עם אלאור, לפני האירוע בחברון, הוא סיפר לו על מקרה אחר שקרה באינתיפאדה השנייה, בו מחבל מתאבד הגיע. אזקו אותו, וכשהוא הולך והמאבטחים לצידו, הוא הפעיל מטען חבלה באמצעות תזוזה של הראש שלו. "אלאור יודע ממני שקיימת אופציה כזו שיבוא מחבל ויפוצץ את עצמו".

תיאום גרסאות?

מוקדם יותר, סבלו סנגוריו של אלאור אזריה ממבוכה גדולה. עו"ד התביעה הצליח להוכיח כי עדותו של החבלן המשטרתי שהגיע להעיד בבית הדין הצבאי ביפו זהה לזו של חבלן אחר שמעיד מטעם ההגנה במשפט אזריה. עו"ד התביעה לא שאל את העד דבר על חוות הדעת שלו, ועו"ד בסרגליק העיר כי משמעות הדבר היא שחוות הדעת מתקבלת במלואה. ויסמן הביע התנגדות לדברים.

על רקע התמיכה המובהקת לה זוכה הלוחם מהציבור, והאכזבה של סנגורי אזריה מהשופטת אל"מ מיה הלר, הדיונים בבית המשפט הצבאי מתחדשים הבוקר. ראשון לעלות לדוכן הוא עופר אשקורי, חבלן משטרתי לשעבר. על אף בקשתו להותיר את זהותו עלומה מעין הציבור, השופטים דחו את בקשתו.

אזריה מגיע לבית הדין הצבאי. צילום: פלאש 90

על אף שלדבריו החשיפה תסכן את חייו ואת בני משפחתו, זאת משום שפעל בזירות בהם פעלו משפחות פשע, השופטים התמקדו בסרטונים שפרסם בהם התייחס לזירה בחברון. ההגנה בחרה שלא לתשאל אותו ורק הגישה את חוות דעתו.

התביעה פתחה ותקפה את חוות דעתו, שכן זו דומה "עד רמת הפסיק" לדעת חבלן נוסף שהגיש את חוות דעתו ונתן את עדותו ב-29 באוגוסט. אשקורי הנבוך השיב, "אין לי מושג למה". התובע, עו"ד נדב ויסמן, שאל את החבלן לשעבר אם סנגור ההגנה עו"ד אייל בסרגליק כתב את חוות דעת. החבלן השיב: "אני כתבתי נקודות התייחסות בזמן שניתחתי את הזירה. את כל מה שאני העליתי אייל העלה למחשב".

החבלן ערך את חוות הדעת שהועברה אליו והעיר על גביה הערות. לדברי פרקליטות ההגנה, היות והתובע לא שאל על תוכן חוות הדעת, היא מתקבלת במלואה.

יש לציין כי התובע לא שאל את המומחה הנוסף על זהות או דמיון בין חוות הדעת ולכן גם חוות הדעת מדברות על סכנה ממשית בזירה על כך שהזירה נוהלה כברדק ולא היה ניהול זירה. שהיה קיים חשש ואירוע משולב בהתהוות ושיש אינדקציות ממשיות לסכנת חיים מצד המחבל.

התובע הוסיף ושאל את החבלן על המונח "משטריות" שמופיע בחוות דעתו העד השיב טעות דפוס, "הכוונה היא למשטרתיות". "האם יכול להיות שלא אתה כתבת את חוות הדעת , אם אותה הטעות מופיעה בחוות הדעת של המומחה השני", שאל ויסמן. החבלן המשטרתי לשעבר דבק בגרסתו ועונה כי הוא כתב אותה, אך בסרגליק הקליד. בשלב זה התובע סיים את החקירה.

העם עם אזריה, השופטת לא

רוב הציבור היהודי תומך באלאור אזריה, כך קובע סקר מדד השלום של חודש אוגוסט. עם התקדמות דיוני המשפט הצבאי המתנהל נגד הלוחם שירה במחבל המנוטרל בחברון, אזריה זוכה לחיבוק ציבורי רחב. רוב גדול בציבור היהודי (65%) מצדיק את פעולתו של אזריה ותומך בטענתו כי ירה במחבל מתוך הגנה עצמית בגלל שחשש שהוא נושא חגורת נפץ.

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס והעדויות החדשות במשפט אזריה

בשבוע שעבר פורסם כי פרקליטי ההגנה של אלאור אזריה, אילן כ"ץ ואייל בסרגליק שוקלים לבקש מבית הדין הצבאי להחליף את השופטת אל"מ מיה הלר, כך דווח במהדורת "מבט" של הערוץ הראשון. על פי הדיווח, ההגנה חשה כי השופטת "עוינת את אזריה" וכי היא "בחרה צד במשפט".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מחאה של תושבי עמונה מול בית ראש הממשלה בחודש מרץ. צילום: פלאש 90

תושבי יו"ש יפגינו נגד ראש הממשלה: "מאוכזבים"

נציגי משפחות שכולות וראשי רשויות מיהודה ושומרון הודיעו בעקבות נאומו של ראש הממשלה כי יקימו אוהל מחאה ויפתחו בשביתה שבת מול ביתו