ארגוני שמאל בארץ ובעולם מאדירים את מאבק משפחת תמימי הפלסטינית מהכפר נבי סאלח • 'בצלם' העניקו להם מצלמות. 'שוברים שתיקה' מדריכים סיורים מחו"ל לביתם, וה'אנרכיסטים נגד הגדר' הם חבריהם הטובים ביותר • איך כל שיתוף הפעולה הזה מסתדר עם העמדות האנטישמיות של בני משפחת תמימי שמגלים תמיכה והזדהות פעם אחר פעם עם רוצחי ישראלים?

משפחת תמימי תוקפת חייל צה"ל בהפגנת יום שישי בנבי סלאח

הציבור בישראל כבר הספיק להכיר היטב את משפחת תמימי מהכפר נבי סאלח. המשפחה הפלסטינית המזוהה עם ההפגנות נגד צה"ל בימי שישי הפכה ל'סמל פלסטיני' של 'הכפר הכבוש' הנאבק נגד צה"ל ומג"ב. המשפחה הזו זכורה היטב, ויש שיאמרו לרעה, בגלל השימוש הרב בילדים מהמשפחה כחלק מהמאבק מול חיילי צה"ל. הילדה עהד בעלת השער הזהוב, שמאיימת באגרופה על חיילי צה"ל אל מול המצלמות בפרובוקציה מרשימה, הפכה לדמות מוכרת בעולם ובישראל. זכורה במיוחד התקרית של חייל צה"ל המנסה לעצור את הילד מוחמד תמימי בן ה-12, כשבני משפחתו של האחרון מתנפלים עליו, מכים אותו בראשו ונושכים את ידיו. מאז, המשפחה הפכה ל'סמל התנגדות' בקרב הפלסטינים, והבת הנושכת עהד ואמה זכו לביקורי כבוד בטורקיה ומפגשים עם ארדואן. הטורקים גם העניקו פרס ל"משפחה הלוחמת".

השמאל מחבק

משפחת תמימי זוכה גם לחיבוק חזק מהשמאל הישראלי. כך למשל, לאחרונה, החלו בארגון 'שוברים שתיקה' לקיים מסעות סופרים מחו"ל ל'סיור בשטחים'. חלק מהסיור עובר דרך הבית של משפחת תמימי. הסופרים האמריקאיים שנחתו בבית משפחת תמימי התראיינו לאחר מכן לעיתון 'גלריה' של 'הארץ' לספר על עוולות הכיבוש, וזכו להרצאות ארוכות מבני משפחת תמימי. 'שוברים שתיקה' לא לבד. פעילי ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר' מחבקים את משפחת תמימי מזה שנים רבות ומשתפים איתם פעולה בהפגנות. חמ"ל האנרכיסטים ופעילים זרים, אפשר לומר, נמצא בכפר נבי סאלח אצל משפחת תמימי. באסם תמימי אמר בראיון אוהד לעיתונאי גדעון לוי, שרצונו בעבר היה להיאבק על 'כל פלסטין ללא ישראלים', אבל בזכות המאבק המשותף עם פעילי שמאל, הוא מוכן למשל, שהאנרכיסט יונתן פולק יבנה את ביתו על גג ביתו שלו. עורכת הדין של באסם תמימי ומשפחתו היא עו"ד גבי לסקי, חברת מועצת העיר ת"א מטעם מר"צ ומשפטנית ידועה בזירת ארגוני השמאל.

באחת הצעדות של 'האגודה לזכויות האזרח' לפני חמש שנים, הקריאו פעילי 'האגודה לזכויות האזרח' נאום של אם המשפחה, נארימן תמימי. נארימן וחבר נוסף משבט תמימי, בילאל תמימי, שימשו כמתנדבים של ארגון 'בצלם' והם זוכים לאזכורים רבים באתר ארגון השמאל. בנוסף לכך אפשר למצוא תמיכה רבתי מצד ארגונים בינלאומיים כמו 'אמנסטי אינטרנשיונל', שהכתירו את באסם תמימי כ'אסיר מצפון' בזמן שישב בכלא הישראלי על הפרות סדר שהשתתף בהן, ועל אשתו נארימן הכריזו כ'לוחמת גדולה למען זכויות הפלסטינים'. למעלה מ-21 ארגוני שמאל בארה"ב העניקו חסות למסע ההסברה של באסם תמימי בחו"ל, ביניהם ארגון 'אמנסטי אינטרנשיונל' וארגון השמאל היהודי 'קול יהודי לשלום'.

משפחת תמימי. צילום: שאדי חאטם
משפחת תמימי. צילום: שאדי חאטם

אם נסכם, חברי המשפחה שמובילים את המאבק על נבי סאלח וזוכים לחיבוק מהתקשורת העולמית ומגורמים בשמאל הישראלי, הם בני הזוג: בסאם ונארימן תמימי שהם הוריהם של הנערה המתוקשרת למכביר, זוכת 'פרס ארדואן' עהד תמימי. דודתה של עהד היא מנאל תמימי, והצלם של ההפגנות בנבי סאלח – בילאל תמימי.

למרות הגלוריפיקציה של 'המשפחה הלוחמת בכיבוש', תחקיר שבוצע על הפרסומים של אנשי המשפחה הזו מההורים ועד לילדים – על ידי העיתונאית והחוקרת פטרה מארקיורדט ביגמן – חושף תפיסת עולם אנטישמית ומעוותת, אהדה לרצח ישראלים ולפיגועי טרור, וקירבה עזה למחבלים רוצחי ישראלים. החיבור בין משפחת תמימי למחבלים והפרסומים שיצאו תחת ידיהם, מטילים צל כבד על שיתופי הפעולה בין כל כך הרבה גורמים בשמאל הישראלי למשפחה הפלסטינית שמגלה פעם אחר פעם גילויי הערצה לטרור ולמחבלים.

נתחיל באב המשפחה, באסם תמימי. הוא הנציג הבולט של המשפחה בתקשורת העולמית. ב-1993 נעצר באסם תמימי בחשד לרצח תושב בית אל, חיים מזרחי הי"ד. באסם תמימי שוחרר כעבור זמן אך התברר כי מי שביצע את הרצח היה אחיינו ניזאר תמימי, ששוחרר בעסקת שליט. ניזאר תמימי היה חלק מחוליה שחטפה את מזרחי לרכבם ואחר כך רצחה אותו בדקירות.

ניזאר תמימי התחתן כבר בכלא עם אחת הגיבורות המפורסמות של הכפר נבי סאלח, המחבלת אחלאם תמימי שתכננה את הפיגוע המחריד במסעדת 'סבארו'. אכזריותה של אחלאם תמימי נחשפה בסרט 'הביטחוניים', בו היא התפארה ברצח הילדים הישראלים כשהיא מחייכת חיוך המבטא את זדוניות ליבה. המראיין שואל את אחלאם תמימי האם היא יודעת כמה ילדים נהרגו ב'סבארו', ותמימי אומרת שהיא חושבת ששלושה ילדים ישראלים נהרגו. המראיין מתקן אותה ואומר: שמונה ילדים. "שמונה? אז שמונה", אומרת המחבלת כשחיוך על פניה.

לשני המחבלים המתועבים הללו, מסתבר, נותנים בני הזוג תמימי, חביביהם של ארגוני השמאל, הרבה כבוד. באסם תמימי צולם כמי שמחבק את המחבל ניזאר תמימי; כל משפחת תמימי, באסם, נארימן וילדיהם, השתתפו בחתונתם של זוג המחבלים אחלאם וניזאר שהתקיימה בעמאן. מדוע משפחה שמצהירה בכל מקום על המאבק הלא אלים שלה משתתפת בחתונה של אנשים מתועבים כמו ניזאר ואחלאם תמימי?

קונספירציות אנטישמיות

מלבד שיתופים של סרטוני חיזבאללה ולייקים לעמודי חמאס, באסם תמימי מתגלה כמי שחובב תיאוריות קונספירציה אנטישמיות. בעמוד הפייסבוק שלו פרסם תמימי תיאוריית קונספירציה אנטישמית, לפיה היהודים חוטפים ילדים פלסטינים בשביל לקצור את אבריהם. בהסבר לפוסט הזה שמציג ילד שעבר ניתוח בבטנו נכתב, כי המידע אודות קצירת האיברים של ילדים פלסטינים על ידי ישראל נעלם מהציבור הרחב בגלל השליטה של הציונים בתקשורת העולמית.

מעבר לתמיכתו בעמודי חמאס ברשת אפשר למצוא גם תיאורים אנטישמיים בהם הוא מציג את חיילי צה"ל כרוצחים אכזריים בדם קר. קריקטורה שפרסם מראה איור של חייל צה"ל הנראה כמו קלגס היורה בנער אחמד מנאסרה. נציין כי הילד מנאסרה היה שותף בניסיונות לרצח של אזרחים ישראלים, ביניהם ילד יהודי, במסע רצח שפתח בו ביחד עם בן דודו בשכונת פסגת זאב. בתו של באסם – עהד, גם היא התייחסה למחבל הצעיר ברשת החברתית כשהיא העלתה את תמונתו עם הרבה לבבות אדומים.

אשתו של באסם – נארימן, שמסתבר שעבדה גם כמתנדבת 'בצלם', מגלה אהדה רבה לרוצחי ישראלים. ביניהם לקרובת משפחתה, המחבלת אחלאם תמימי מהפיגוע ב'סבארו'. בראיון לעיתונאי אסף גיבור מ'מקור ראשון', הסבירה נארימן כי פיגוע 'סבארו' היה הדרך הלגיטימית של אחלאם להתנגד לכיבוש. "מה שהיא עשתה זה חלק בלתי נפרד מהמאבק. כל אחד נלחם בדרך שהוא מאמין בה. יש התקוממות מזוינת ויש התקוממות עממית. אני תומכת בכל דרכי ההתקוממות, אבל אני אישית בוחרת בדרך של התקוממות עממית", הסבירה נארימן.

תמונה שהעלתה נארימן לעמוד הפייסבוק שלה מציגה ארבע מחבלות פלסטיניות ביניהן אחלאם תמימי, ומה שנכתב על אותה תמונה הוא שלא מדובר בטרוריסטיות אלא ב"מורדות". למעשה מדובר בארבע מחבלות, שחישוב מהיר מראה כי בפעולותיהן הטרוריסטיות נהרגו כ-55 ישראלים (מדובר במחבלת המתאבדת וואפה אידריס; דלאל מוגרבי שהנהיגה את חולית המחבלים שביצעה את פיגוע כביש החוף ב-1978. 35 ישראלים נהרגו, בהם 12 ילדים; "מורדת" נוספת היא לילה חאלד, מחבלת שתחום מומחיותה היה חטיפת מטוסים. היום היא פוליטיקאית פלסטינית).

נארימאן מרבה לשתף פוסטים מעמוד פייסבוק שנקרא 'נסיכת החירות'. זהו עמוד שמהלל את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע הקשה במסעדת 'סבארו'. לפי העיתונאית החוקרת פטרה מארקיורדט ביגמן, עמוד פייסבוק זה שייך למחבלת אחלאם תמימי שמפעילה אותו מירדן. נארימן תמימי 'הלוחמת נגד הכיבוש' מנבי סאלח, כאמור, משתפת פוסטים מאותו עמוד שמהלל את המחבל מסבארו. חלק מהפוסטים של 'נסיכת החירות' אלו שירים שכתבה אחלאם תמימי. נארימן תמימי לא רואה שום בעיה לשתף את שיריה של המחבלת מהפיגוע בסבארו. אגב, כל בני משפחת תמימי הם חברים בדף הפייסבוק המהלל את המחבל מסבארו וכאמור יש חשד סביר שמדובר בעמוד הפייסבוק אותו מפעילה המחבלת אחלאם תמימי.

נארימן אולי לא הולכת בדרכה המפלצתית של אחלאם אך ברשתות החברתיות היא מהללת ומשבחת רוצחי ישראלים. כך אפשר למצוא דברי הלל שכתבה לרוצחם של הרב נחמיה לביא ואהרון בנט מהעיר העתיקה. בפוסט אחר היללה גברת נרימאן את המחבל הרוצח שדקר את הלל יפה אריאל במיטתה בקרית ארבע.

בעיצומה של האינתיפאדה היא העלתה תמונה גרפית המסבירה באיזה חלק בגוף כדאי לדקור ישראלים כדי להביא לתוצאות "חיוביות". את התמונה הזו הורידה נארימן מעמוד הפייסבוק שלה.

"ערפדים ציונים"

צלע נוספת במשפחה המתוקשרת מנבי סאלח היא הגברת מנאל תמימי, גיסתו של באסם תמימי. מנאל תמימי מנהלת חשבון טוויטר ומצייצת ציוצים אנטישמיים, אנטי יהודים ואנטי ישראלים. הדימויים בהם היא משתמשת כלפי יהודים וציונים לקוחים מתוך תפיסת עולם אנטישמית לחלוטין. כך למשל, העלתה איור בו חייל נאצי מכה יהודי שמצוייר כמו חיה. הכיתוב שבחרה לאיור היה: "חה חה חה, פלסטינים והציונים".

מתוך הטוויטר של מנאל תמימי
מתוך חשבון הטוויטר של מנאל תמימי

בשנת 2015 ביום כיפור היא צייצה ש"ערפדים ציונים חוגגים את יום הכיפור שלהם על ידי שתיית הדם של הפלסטינים". על רצח בני הזוג הנקין כתבה מנאל תמימי כי "התנגדות היא קיום" ו"הגיע הזמן לשלם את המחיר". בציוץ אחר כתבה כי היא "שונאת את ישראל ושונאת את הציונים והלוואי שכל המתנחלים הציונים ימותו בכל מקום". מנאל תמימי זכתה לפרסומים אוהדים רבים בעיתון 'הארץ'. אתר השמאל 'שיחה מקומית' אף העניק לאנטישמית זו במה לפרסום דעותיה.

אם כן, כל המשפחה הזו מתגלה כחובבת מחבלים שהשתתפו בפיגועים המוניים, ומחזיקה בתיאוריות אנטישמיות קלאסיות של ימי הביניים, של שנאה עזה לישראלים ולישראליות באשר הם. שנאת מוות. אי אפשר להסביר אחרת את החיבור המעוות בין משפחת תמימי מנבי סאלח וגילויי הערצה שלהם לארכי טרוריסטית כמו אחלאם תמימי. ומדובר כאמור בפרסומים חוזרים ונשנים של בני משפחה זו המאדירים רוצחי ישראלים.

לא ברור, כיצד ארגוני שמאל בוחרים לשתף פעולה עם משפחת תמימי בהפגנות וסיורים משותפים. מדוע ארגון 'שוברים שתיקה' שולח משלחות מחו"ל למשפחת תמימי? מדוע אין התנערות מגילויי האנטישמיות הרבים של המשפחה הזו, של ארגונים שעובדים עם משפחת תמימי בשיתוף פעולה כמו 'בצלם' ו'אמנסטי אינטרנשיונל'?

מהארגונים 'שוברים שתיקה' ו'בצלם' לא נמסרה תגובה.