דף הבית > אקטואליה וחדשות > משפחות המחבלים מהמרמרה הוכרו כמשפחות שכולות

משפחות המחבלים מהמרמרה הוכרו כמשפחות שכולות

כך עולה מנוסח ההסכם עם טורקיה שפורסם היום. עוד נכתב כי לא תוטל כל אחריות משפטית על אזרחי ישראל ונציגיה

אמש עתרו אנשי תנועת "עוצמה יהודית", ד"ר מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, עו"ד איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין מארגון להב"ה לבג"ץ ודרשו לבטל את סעיף הפיצויים של מדינת ישראל למחבלים שנפצעו ונהרגו לאחר שניסו לפגוע בחיילי צה"ל במשט הטרור על ספינת המרמרה בשנת 2010.

בעקבות העתירה נחשף היום נוסח ההסכם בין ישראל לטורקיה אשר מקנה פיצויים שמטרתם "לפצות את המשפחות השכולות במהלך תקרית המשט (מאבי מרמרה)". מדינת ישראל תעביר 20 מליון דולר לחשבון של ממשלת טורקיה תוך 25 יום מחתימת ההסכם והשימוש בסכום זה ייעשה בכפוף לשיקול דעתה של ממשלת טורקיה מבלי שעל ישראל תוטל אחריות.

זהבה שאול, אמו של החלל אורון שאול ז"ל, נגד ההסכם עם טורקיה

עוד נכתב בהסכם החתום ע"י מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, כי לישראל ואזרחיה לא תהיה כל אחריות משפטית, אזרחית או פלילית, בעניין המרמרה. כל תביעה כספית נגד ישראל ואזרחיה בעניין המשט ע"י יישות טורקית תגרור פיצויים שעל ממשלת טורקיה לשלם לצד הישראלי בגין הנזקים הכספיים שיגרמו.

לדברי אתר "וואלה! NEWS" ישראל תאפשר לטורקיה להעביר כסף לבנקים ברצועת עזה שפעילותם אושרה על ידי ישראל והרשות הפלשתינית כאשר ההעברה צפויה להתנהל לפי שיקולי הבטחון של מדינת ישראל. עוד באישורה של ישראל תקים טורקיה מתקן להתפלת מים ברצועה ובכוונתה לבנות תחנת כח באזור.

הסכם חתום
ההסכם בין ישראל לטורקיה

העותרים טענו כי ההסכם "חותר תחת הערכים הדמוקרטים של מדינת ישראל והופך את שלטון החוק של ישראל ואת הוראות חוק סדר הדין הפלילי בבחינת אות מתה". עוד אמרו כי "לא יכול להיות כי מי שביקש לפגוע ולרצוח או קרובי משפחתו, מוצא עצמו מקבל 'פיצוי' בגין אותם מעשי עבירה".

בעתירה לבג"ץ נכתב: "ההסכם שנחתם לוקה בחוסר סבירות קיצוני תוך הפעלת שיקולים זרים מבלי להתחשב בחוקי המדינה, באזרחי ישראל, ובגל מעשי הטרור הצפוי לפקוד אותנו רק בשל אותה כניעה והתרפסות".

עו"ד איתמר בן גביר אמר כי "מדובר בהסכם מביש. מסתבר כי הממשלה הסתירה פרטים מהציבור. אם יש מקרה שבו בג"ץ צריך להתערב בהסכם מדיני, זו הדוגמה. מדובר בהסדר מחפיר מביש ונוגד את עיקרון שלטון החוק".

בהמשך להסכם עגנה אמש הספינה הטורקית "ליידי ליילה", ובה סחורה המיועדת לתושבי הרצועה. היום יצאו משאיות לעזה דרך מעבר כרם ובהן תכולת הספינה. את מעבר הסחורות לרצועה ניסתה לעצור משפחתו של החלל הנעדר אורון שאול ז"ל במחאה על כך שהשבת החללים והנעדרים המוחזקים בידי חמאס לא נכללה בהסכם עם טורקיה.

העותרים נגד ההסכם - מראשי עצמה יהודית וארגון להב"ה. צילום: פלאש 90
העותרים נגד ההסכם – מראשי עצמה יהודית וארגון להב"ה. צילום: פלאש 90

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

פיגוע אבנים: מחבלים פצעו יהודי ליד כרם רעים

סוכנות TPS: יהודים הותקפו ע"י ערבים בחרבת נעלין שליד כרם רעים בגוש טלמונים. אחד מהם נפצע בראשו באורח קל ומטופל במקום ע"י כח צבאי ומד"א