שמעון ריקלין ודנה סומברג עם מנכ"ל ג'יי סטריט, ג'רמי בן-עמי

ביום חמישי הקרוב ידון הקונגרס האמריקאי במינויו היוקרתי של דיוויד פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל. המינוי זוכה להתנגדות רבה מצד ארגוני השמאל באמריקה, ביניהם גם ג'יי סטריט, ארגון יהודי-אמריקאי. בראיון מיוחד שערכנו עם מנכ"ל ג'יי סטריט, ג'רמי בן עמי, הוא טוען כי ההתנגדות למינוי לגיטימית לחלוטין.

"הדרך בה פרידמן התבטא – לא רק כלפינו, אלא גם כלפי הנשיא אובמה – אינה ראויה", אומר בן-עמי לערוץ 20. בן-עמי מונה שלוש סיבות מרכזיות בגללן ג'יי סטריט ניצבת בחזית ההתנגדות למינויו של פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל.

"התפיסות שלו נוגדות את ההשקפות האמריקאיות בחמישים השנים האחרונות, בין אם מדובר בממשלים דמוקרטיים או רפובליקניים", הסביר בן-עמי. בכך, מתכוון מזכ"ל ג'יי סטריט לכך שהאמריקאים מאז ומעולם התנגדו לבנייה בהתנחלויות והגדירו אותה כמכשול לשלום.

לדברי בן-עמי, בעיה נוספת שיש לפרידמן היא היעדר הניסיון הדיפלומטי וזה בעוכריו. "זה מינוי חשוב, צריך שיהיה בעל ניסיון שימלא אותו".

השגריר המיועד דיוויד פרידמן, צילום: REUTERS/Mike Segar - RTX2XAMD
השגריר המיועד דיוויד פרידמן, צילום: REUTERS/Mike Segar – RTX2XAMD

שעות קצרות לאחר שהודיע הנשיא טראמפ כי בכוונתו למנות את פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל, ארגון השמאל היהודי מיהר לפרסם הודעת גינוי :"הוא חבר אמריקאי מוביל של תנועת ההתנחלויות והוא תקף יהודים ליברליים תומכי פתרון שתי מדינות כ'גרועים יותר מקאפו'", אמרו אז.

בן עמי התייחס לכך ואמר כי "דברים שהוא אמר בעבר על אנשים מסוימים, גם עלינו, אבל גם על הנשיא אובמה אינם ראויים, הוא לא מתאים להיות בעמדה כזו".

לדבריו, לא מדובר בטינה אישית שיש לג'יי סטריט נגד פרידמן, אלא בנוגע לכישורים שלו: "אנחנו לא העניין פה, הוא העניין. לתייג אנשים כאנטישמים, או 'גרועים מקאפוז' זה לא מה שאתה מצפה לראות משגריר".

עוד הוסיף בן-עמי כי "הארגון שלנו הוא ארגון אמריקאי, פוליטי אמריקאי, יש לנו דעות משלנו. אנחנו מעדיפים את העמדות שהוצגו על ידי ממשל אובמה. אנחנו לא מסכימים עם פרידמן. זה חלק מהתהליך הדמוקרטי בארה"ב. רוב הקהילה היהודית בארה"ב מסכימה איתנו – לא עם דיוויד פרידמן. אם תשימו את הדעות שלנו בכדור מול שלו, תראו שרובם מסכימים איתנו".

שלחינו בוושינגטון שאלו אותו לגבי המחלוקת עם ממשל טראמפ. "אם הוא יביע התנגדות כמו שאמר להרחבת ההתנחלויות ויתמוך בהסכם סופי שיביא להקמת מדינה פלסטינית, אז אנחנו נתמוך בו. אם ילך בכיוון של פרידמן – נתנגד לו".

בן-עמי הצדיק גם את המאבק של ארגוני השמאל במינוי פרידמן ואמר כי "ככה זה עובד בדמוקרטיה האמריקאית", והציג את ההתנגדויות לכל המינויים האחרים של טראמפ.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא