שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב להשעייתו של מבקר הקולנוע גידי אורשר מגל”צ, בעקבות הפוסט הגזעני שפרסם בפייסבוק. “מפקד גל”צ קיבל את ההחלטה הנכונה כשהחליט להשעות מיידית את גידי אורשר”, אמר ליברמן.

“אני סבור שלאור הדברים הבוטים והחד-משמעיים, שלא ניתן לפרש אותם בשום צורה אחרת למעט השתלחות גסה בציבור שלם – ראוי שההשעיה הזמנית תהפך לקבועה ותשים סוף לסרט של אורשר בגל”צ”, הוסיף השר.

מבקר הקולנוע של תחנת הרדיו גלי צה”ל הושעה לאחר שפרסם פוסט גזעני נגד עדות המזרח בעמוד הפייסבוק שלו. בפוסט תקף את מנהגי עדות המזרח ואת תרבות המזרח.

“לכל הזווידות והכחלונים”

"לכל הזווידות והכחלונים". הפוסט של אורשר. צילום מסך
“לכל הזווידות והכחלונים”. הפוסט של אורשר. צילום מסך

בין השאר, כתב אורשר: “לכל הזווידות והכחלונים, הש”סניקים מחד והקשת המזרחית מאידך והיללנים המקצועיים מן המזרח, בפעם הבאה שיהיה לכם התקף לב, ותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש – תרופת הסבתא שלכם”.

עוד הוסיף כי “בפעם הבאה שאתם מצטנפים בממ”ד כשנופלים לכם טילים על הראש, התעלמו מ’כיפת ברזל’ ותגידו תהילים או חכו לרחל אמנו שתגן עליכם.בפעם הבאה שתרצו להביא ילד לעולם ותתקשו בכך, ותרו על שרותי ההפריה המתקדמים של בתי החולים וצאו לגליל להקיף שבע פעמים את קברו של הצדיק הבבא קוסאמה”.

אורשר המשמש מזה שנים כמבקר הקולנוע של גלי צה”ל, הוסיף: “בפעם הבאה שאתם לועגים לכל מליוני ה”מזרחיים” ה”מתאשכנזים” כדבריכם שראו את הצורך בקדמה, בתפיסה מודרנית של החיים שלהם בארץ, שהלכו עם הזמן להטיב את מצבם ואת מצבה של המדינה, אנשים טובים שלא עוצרים בבכיות ונהיות ובטכניקות “חלוקה” מלאכותיות, שסומכים על עצמם כדי להתקדם ומתקדמים נהדר, בפעם הבאה שתהפכו כל הבעת דעה אחרת ל”התנשאות” ו”גזענות” כדי ללבות יצרים ולנסות להרוויח עוד כמה נקודות עלובות ברווחים הפוליטיים והכלכליים שלכם, שימו רגל של ארנבת או ערלה של תינוק על הראש וחכו לנס. וחכו, וחכו”.

“אפס ב’סולם’ מירי”

שרת התרבות הגיבה לדבריו בעמוד הפייסבוק שלה וקראה למפקד גל”צ, ירון דקל, לפטר את מבקר הקולנוע. “גידי אורשר הוא אחד משרקני הבוז שליוו את פתיחת פסטיבל הקולנוע ביום חמישי אליו מצטרפת להקה של קוטלרים וגרבוזים שמלבים את השסע והקרע בעם ומבקשים לעצמם תרבות אליטיסטית ,הגמוניה שלטת, מתנשאת ומתנכרת”.

רגב. "אפס בסולם מירי". צילום: פלאש 90
רגב. “אפס בסולם מירי”. צילום: פלאש 90

“אורשר הוכיח עד כמה תחושת הפטרונות מושרשת עמוק בקרב מרבית “אנשי התרבות” והתקשורת מהמערב ומהשמאל. אך מבחינתי, הוא פשוט אפס ב”סולם” מירי”.

“בכל פעם שאיש תרבות או עיתונאי מרשה לעצמו לומר דברים מזלזלים ומכוערים כל כך נגד עדות המזרח, נגד ערכים, מסורות ואמונות של ציבור שלם, אני מתמלאת בכוח להמשך במאבק שבסופו תהיה כאן מהפכה תרבותית”.

רגב פנתה לקהל תומכיה ולכל אלו שנפגעו מדבריו של אורשר ואמרה כי מדובר ב”פרפורי גסיסה של האליטה הישנה, לא אעצור עד שהאליטה הגזענית הזו תנושל מנכסיה ומעמדות הכוח שלה”.

שרת התרבות קראה לשר הבטחון לבצע חריש עמוק בתחנת הרדיו הצבאית: “אחרי המהפכה בחלוקת התקציבים למוסדות התרבות והשינויים שוועדת ביטון מכניסה למערכת החינוך, אני קוראת לליברמן להצטרף ולעשות את מה שבוגי פחד לעשות – לנער את גלי צה”ל מהיסוד, לעקור את הגזענות מהשורש ולעשות שם צדק תרבותי”.

הפטריוטים דנו על הנושא, ארי שמאי פתח את הדיון “לי חבל שאני לא מזרחי כי אם הייתי מזרחי הייתי יכול לבקר את עדות המזרח כמו שאני מבקר היום את תרבות אשכנז” אראל סג”ל אומר “אני רוצה לקחת אתכם לעניין המהותי, האם פוסט בפייבוק יש קשר למקום עבודתו של אדם?”

רון אומרת “הוא פרסם את זה בפייסבוק הפרטי שלו, אפשר להגעל אבל להפסיק את עבודתו בגלל זה מרגיש לי סוג של סתימת פיות. זה לא כמו יאיר גולן שאמר את זה כשהוא על מדים ואז אני יכולה להבין”. שמעון רקלין אומר “יש טרנד שכדי להוריד אנשים מכל צד פוליטי אנחנו בודיקם כל מילה שהם כותבים. במדינה אידיאלית צריך לעשות הפרדה בין הפייסבוק הפרטי של האדם לבין מישהו שמתבטא בתפקידו הציבורי. אבל אי אפשר להתעלם מהרצף של חבורת אנשי שמאל משוגעים, זה ממש גועל נפש”.

“לפני חצי שנה עשו סיכול ממוקד לרן ברץ שנתניהו רצה למנותו לראש מטה ההסברה הלאומי. מי שעשה לו את זה אלו אנשי תקשורת שאמונים על חופש הביטוי” אראל סג”ל אומר. ענבל גבריאלי אמרה “הבן אדם בגועל נפש עושה שיימינג, אבל הוא מבקר תרבות אז זה לא אלים ולא וולגרי, אתם מתלוננים על גזענות?” שמאי עונה לה “אני התלוננתי על גזענות? די כבר לצדקנות”. ריקלין חותם את הדיון “אם כל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה בפייסבוק שלו אז גם ימין וגם שמאל”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.