שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לרמטכ"ל גדי איזנקוט לפקוד על הצבא להפסיק מיד את כל הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים בדרום תל-אביב, כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". על פי הפרסום, ליברמן הסביר את הדרישה באמירה כי "אם לחיילים יש זמן פנוי, שיסייעו לניצולי שואה או לנזקקים, בבחינת עניי עירך קודמים".

דיון הפטריוטים בנושא קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

בעקבות הביקורת על הפעילות ההתנדבותית אליה נשלחו בעיקר חיילים מחיל מודיעין, הורה באחרונה אל"מ א' מפקד בה"ד 15, בסיס ההדרכה של חיל מודיעין לעצור כל פעילות התנדבותית אליה יוצאים החיילים.

בהמשך לפניות חוזרות ונשנות של תושבי דרום ת"א וסגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהן, בימים אלו צפוי קצין החינוך הראשי בצה"ל להגדיר רשימת מוסדות המאושרים להתנדבות בכפוף למדיניות ולפקודות. דרישת ליברמן צפויה לסנדל את החלטותיו של קצין החינוך הראשי, ועמותת "אליפלט" צפויה להיות מוסרת מרשימת המוסדות המאושרים כיום.

קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

כזכור, ארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" חשף כי מסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל. עוד נחשף כי חיילי צה"ל נוהגים להתנדב בשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסננים בפעילויות חברתיות למען ילדי המסתננים, כשהמרכזי בהם הוא עמותת "אליפלט".

קייטנת צה"ל למען המסתננים? צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב
קייטנת צה"ל למען המסתננים? צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

בעקבות כך הגיש ביוני האחרון ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) שאילתא לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, על מנת לברר מהי מטרת שיתוף הפעולה בין צה"ל למסתננים מסיגי הגבול והאם בכוונת צה"ל לעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל. סגן השר בן דהן השיב אז כי העניין בבירור וכי מדובר בהתנדבות חד פעמית.

אחרי שנודע כי התנדבות חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים חוזרת על עצמה–  על אף הבטחתו של סגן השר – מפקד בה"ד 15 הורה לעצור את הפעילויות ההתנדבותיות של חייליו. כעת ההוראה מגיעה היישר מלשכת שר הביטחון, מה שמבטיח ככל הנראה כי המראה הסוריאליסטי של חיילי צה"ל אוחזים בידיהם של ילדי המסתננים לא ישוב על עצמו ברחובות תל-אביב.

ראש עיריית תל אביב בתגובה להחלטת ליברמן: "שוב מכניסים את צה"ל לבעיות ערכיות שנובעות מדברים של פוליטיקה קטנה. אם צה"ל עוזר בהתנדבות, אז גם את הדבר הזה ראוי שיכיר".

דו"ח בריטי קבע: אין סכנה לחייהם של האריתראים

דו"ח שפורסם בסוף השבוע שעבר בבריטניה קבע כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי

לא מדובר בדו"ח הבריטי הראשון. לפני כשנה וחצי פרסם משרד הפנים הבריטי דו"ח מקיף בו נקבע כי למרבית המגרים לא נשקפת סכנה אם יחזרו לארצן. ארגונים לא ממשלתיים תקפו את הדו"ח. בעקבות הביקורת, שלח משרד הפנים הבריטי את המשלחת לראות את המציאות בשטח.

ממצאי המשלחת כוללים ראיונות עם 30 מסתננים אריתראים שעזבו את ישראל וכולם תיארו את המצב הכלכלי הקשה בארצם כסיבה לעזיבתם. אחד מהם אמר במפורש כי ביקש מקלט בישראל, כיוון שנכנס באופן לא חוקי. "הייתי צריך לומר להם שהייתה לי בעיה פוליטית כדי לקבל מקלט, אבל הסיבה הייתה כלכלית".