הוא ארוך, הוא מאתגר ואם אפשר היה להעלים אותו בסמטה חשוכה רבים מההורים לא היו חושבים פעמיים ומנטרלים אותו. הילדים מחכים לו בערגה וההורים מדחיקים כל עוד הם יכולים. כן, אני מדברת על החופש הגדול.

ממש עד היום בבוקר הדחקתי את העובדה שצריך למצוא פתרון לילדיי שעומדים לשהות בבית בחודשיים הקרובים, בעוד אנחנו ההורים אמורים להמשיך לעבוד כרגיל. תחינותיי לאימי הפנסיונרית נתקלו בחומה בצורה או לדבריה "היום הסבתות צעירות, סיימתי לגדל ילדים". בצעד נואש פניתי אל הרשתות החברתיות בנסיון להתחקות אחר חבריי ההורים והפתרונות בהם הם דבקים.

https://www.facebook.com/batelben/posts/10154248511459605

הנסיון הנואש שלי למצוא פתרון לחופש

היו שם קייטנות לעשירים, קייטנות יקרות ולמרבה הגיוון גם קייטנות יקרות להחריד. כולן עד סביבות השעה שתיים בצהריים וללא ארוחת צהריים. בשביל ארוחה חמה תצטרכו להיפרד מעוד אלפייה שחסכתם לילד לבר מצווה. או הנה זולה יחסית! רגע יש פה קאטץ', זאת קייטנת אימהות, מה שאומר שאני אאלץ להקריב לפחות יום אחד בחיי על מנת לאכלס בביתי עוללים נוספים לעוללים שלי שהוריהם לא מצאו להם פתרון מהנה יותר מלשבור לי את הרהיטים.

אחרי שלכדה עיני קייטנה של העירייה שעונה על צרכי המשפחה צצה בעיה נוספת שניסיתי לפתור והיא זמן האיכות עם הילדים בקיץ. נדמה שככל שמתכננים יותר את הבילוי, כך יותר דברים מתפקששים במהלך הדרך ובמקום לשיר שירים שמחים באקפלה משפחתית ברכב כמו בסצנה מתוך סרט אמריקאי, ההורה שנוהג עסוק בעיקר בנזיפות ואיומים לבל יפצעו הילדים אנושות זה את זה במושב האחורי ויותירו כתמי דם שגם מסיר הכתמים העיקש ביותר לא יכול להם.

בראיון של  לתוכנית "היום הזה" מציעה הסופר נני פתרונות מתקבלים על הדעת וסבירים גם לאמהות ואבות שלאו דווקא עובדים במשרד החינוך ומדלגים אל האופק בשמחה כשמזכירים לידם את צמד הימים "יולי-אוגוסט".

כבר בתחילת הראיון מרגיעה  באווירה בלתי שיפוטית ואומרת שהחופש הגדול אמנם מאוד ארוך, אבל לפעמים גם חופשות הרבה יותר קצרות הן יותר מדי. היא מזכירה שהילדים באמת בחופש וצריך לתת להם את החופש הזה, אך במקביל "אסור לשכוח שלצד תחושת החופש ילדים צריכים מסגרת ושגרה".

בחופש יש נטייה לפריצת גבולות מה שאומר שהתחושה שלנו שבחופש הילדים הרבה יותר קשים ועיקשים היא נכונה לחלוטין. "לא לצפות בחופש שהילדים יהיו יותר טובים" מציעה דליות. היא מסבירה שבחופשה משפחתית ההתנהגויות הן מוקצנות יותר, ולכן בעוד ההורים מצפים שהילדים יהיו מרוצים ואכפתיים יותר, הם נתקלים בהתנהגות הפוכה לחלוטין, זאת לדברי דליות "כיוון שחופשה משפחתית מעצימה את החיכוך בין כל בני הבית".

דליות מסבירה כי יש להכין לילדים לוח זמנים מובנה, לפיו בסיומו של יום העבודה והלימודים בקייטנה תתקיים בכל יום פעילות משתנה לבחירת הילדים, כמו למשל: סרט, ג'ימבורי, נסיעה למשפחה ואירוח של החברים. הילדים יחליטו איזו פעילות תתקיים בכל יום ובלבד שכל אחת מהאפשרויות תתקיים רק פעם אחת בשבוע. כך למעשה לילדים תהיה מסגרת ובתוכה חופש בחירה. "אני מאמינה במשפט חופש יש רק בתוך גבולות" מסכמת דליות.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.