הפרלמנט האוסטרי הודיע כי יפקיע וייתכן כי אף יהרוס את בית הולדתו של הצורר הנאצי אדולף היטלר על מנת למנוע מפעילים נאו- נאצים להפוך אותו למוקד עליה לרגל.


הפטריוטים מדברים על ההחלטה להפקיע את בית היטלר

"ההחלטה הכרחית על מנת שאוסטריה תוכל למנוע בכל דרך מהבית לשמש כאתר לחברי הכת הניאו נאצית, אשר התאספו במקום מספר פעמים בעבר וצעקו סיסמאות נאציות", אמר שר הפנים האוסטרי וולפגנג סבוטקה שהצעתו לתפוס את ביתו של הצורר התקבלה בפה אחד בפרלמנט. "בחזוני יש להרוס את הבית" הוסיף.

ממשלת אוסטריה שכרה את הבניין הממוקם במערב בראונאו במשך שנים מאישה מבוגרת והמקום שימש כבית מלאכה לבעלי מוגבלויות. לאחר שכל הנסיונות לקנות את המקום מהמשכירה כשלו, קבע הפרלמנט האוסטרי פה אחד כי יש להפקיע את הנכס. לבעלים אין זכות ערעור על ההחלטה.

באוסטריה לא כולם תמימי דעים לגבי עתידו של הנכס. חלק מצדדים בעמדת שר הפנים כי יש להורסו ואילו אחרים סוברים כי יש לעשות בו שימוש חיובי כדוגמת הפיכתו למוזיאון שיילמד על הסכנות שבקיצוניות. הממשלה האוסטרית מינתה ועדה ובה 12 חברים על מנת להכריע את גורלו של הבניין העומד ריק משנת 2011.

הרודן הנאצי נולד בשנת 1889 ובני משפחתו התגוררו בבית בבראונאו הסמוך לגבול הגרמני במשך שלוש שנים בלבד. למרות זאת, האתר משך אליו נאו נאצים רבים אשר חלקו כבוד לצורר גם עשרות שנים אחרי התאבדותו בשנת 1945.

בגרמניה, ציוני דרך רבים הנוגעים להיטלר ולעידן הנאצי נהרסו או הוסבו לאנדרטאות. בשנת 2011 לאחר מאבק של למעלה מעשור, נהרס קברו של מס' 2 של היטלר, רודולף הס, שמת בשנת 1987 ונקבר בבוואריה. זאת לאחר נסיון כושל בשנת 2005 לאסור עליית ניאו-נאצים לקברו של הס ביום השנה למותו תוך שירה נאצית והצדעה במועל יד.

בית הולדתו של הצורר. צילום: Rubra/EPA
בית הולדתו של הצורר. צילום: Rubra/EPA

באולפן הפטריוטים אמר עירית לינור שהתחלחלה למראה הצורר הנאצי: "היטלר הפך למורשת- כבר פגו כל מיני טאבואים וחסמים. את התמונות שלו קונים".

"יש לי רעיון עבור הממשלה האוסטרית אולי להפוך את זה לאתר הנצחה לאותם אנשים שנרצחו ע"י היטלר?" הציע אביהו סופר. "בבית של היטלר?" התפלאה עירית. "כן בבית של היטלר למה לא?"השיב סופר, "זה סמבולי". "אפשר להכשיר את המטבח, לשים שם תמונות של רבנים" הוסיפה עירית.

ארי שמאי אמר: "בניגוד למשל לארץ שחוקק חוק שאוסר מחוות נאציות רק לפני שנתיים- שלוש, באוסטריה ובגרמניה מי שהיה עושה הייל היטלר אחרי  1945 היו שמים אותו בכלא. הם מאוד רגישים מטבע הדבירם לעובדה הזאת. כמובן שיש הרבה אוסטרים שהיו שמחים ללכת לבית המורשת של היטלר והם עשו צעד חכם מבחינתם". ארי הוסיף כי "זה מנקה את המוגלה, לא המחלה. המחלה קיימת".

"אני הייתי באוסטריה והשנאה שאתה רואה שם כלפי יהודים", סיפר בני רבינוביץ'. "הרגשתי את השנאה והשטנה".
הפטריוטים

הפטריוטים