המאבק באינתיפאדה השלישית דורש הרבה יצירתיות מצדה של מערכת הבטחון. ערוצי תקשורת פלשתיניים נסגרו, גופות מחבלים נשמרו והוחזרו, כתרים הוטלו והופרו ומחבלים חוסלו בזה אחר זה. אך מתחת לפני השטח, עדיין מבעבעת ההסתה האסלאמיסטית האלימה נגד ישראל. בזמן שישראלים רבים זועמים בפייסבוק על חוסר יכולתה של הממשלה להיאבק בטרור, הצד הערבי של הפייסבוק אלים בהרבה.

בשורת החיפוש בפייסבוק, ניתן לחפש את המונחים “אינתיפאדת אל-קודס” – انتفاصة_القدس, “מתנחלים” – مستوطنين, “הכיבוש” – الاحتلال, “מטח קרלו” (רובה שהפך לסמל גל הטרור) – صلية كارلو, “פיגוע דיזנגוף” – عملية_ديزنكوف, “האינתפאדה נמשכת” – الانتفاضة_مستمرة. באמצעותם, יוכלו ישראלים להיחשף למה שקורה בצד הערבי של הפייסבוק.

גלעד ארדן רוצה להילחם בהסתה ברשת

בעמודי כלי תקשורת מסוימים כמו “שיהאב” או “שארק – רשת החדשות אל-קדס“, ניתן לראות את התגובות – גם בערבים.

 

אם אינכם דוברי ערבית, מציעה תרגום ברגע לכל פוסט על ידי לחיצה על See Translation. הטקסט בערבית יתורגם מידע לאנגלית או לעברית, בהתאם לשפת הממשק של שבחרתם לעצמכם.

איך עוצרים את ההסתה?

האפשרות הראשונה העומדת בפני הגולשים היא דיווח: אמנם הפעולה לא תוביל לפעולה ישירה של התאגיד. יש ללחוץ על התמונה שלדעתכם אינה ראויה להופיע ברשת החברתית ולאחר שהיא תיפתח על מסך מלא חפשו בתחתית התמונה את תפריט הניווט . שם הקליקו על Options ולאחר מכן על Report Photo. בחלון שייפתח בחרו את האופציה המתאימה והמשיכו; בצעו את אותה הפעולה בחלון הבא ובחלון השלישי בחרו באפשרות הראשונה: Submit to Facebook for Review. בסוף לחצו על Done והדיווח יועבר לפייסבוק.

דיווח על פוסט מסית (צילום מסך)

דיווח על תמונה בפייסבוק. (צילום מסך)
אפשרות נוספת היא לחיצה על ה-V בחלק הימני העליון של הפוסט ושם בחרו באפשרות Report Photo או Report Post אם מדובר בטקסט בלבד.אפשרות נוספת היא יצירת קשר עם המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי, שנמצא בקשר עם נציגי פייסבוק: 03-9700911 safe.org.il או בווטסאפ: 054-8858911. וכמובן שאפשר גם לדווח למשטרה אם אתם נתקלים בפוסט המסית לרצח של ישראלים או קורא לפגוע בישראלים בכל צורה.

איך פונים לפייסבוק?

בנוסף, אפשר לעשות את מה שביקש ארדן מהגולשים הישראלים: לפנות ישירות לפייסבוק.

את פרטי הקשר המעודכנים פרסם עו”ד גיא אופיר, בפרופיל שלו, כחודש לאחר שהגיע לפשרה עם פייסבוק במסגרת תביעה שהגישה נגדו עדי סופר תאני, מנכ”ל הרשת החברתית בישראל.

הטלפון של פייסבוק ישראל בע”מ: 03-6982300
הפקס של פייסבוק ישראל בע”מ: 03-6982301
הדוא”ל של פייסבוק ישראל: israel@fb.com
הדוא”ל של הצוות בפייסבוק המטפל בבריונות רשת: abuse@fb.com
הדוא”ל של המחלקה המשפטית בפייסבוק: legal@fb.com
הדוא”ל של הצוות שמקבל צווים שיפוטיים בפייסבוק: records@fb.com

האם פייסבוק אכן מקבלת ?

תחקיר של ארגון שורת הדין בסוף השנה האזרחית הקודמת חשף את ממדי ההסתה בפייסבוק – ואת הטיפול של הנהלת פייסבוק בהסתה. בתחקיר הוכח כי הנהלת פייסבוק מפלה לרעה ישראלים. התחקיר כלל ניסוי במסגרתו הוקמו שני עמודי פייסבוק פיקטיביים זהים בתוכנם, כשהאחד מסית נגד הערבים והשני מסית נגד יהודים וישראלים. בעקבות דיווחים זהים שנעשו לפייסבוק נגד שני העמודים, נסגר רק העמוד המסית נגד הפלשתינים, בטענה שהוא מפר את הסטנדרטים הקהילתיים של פייסבוק. לעומתו העמוד שהסית נגד ישראל נותר פתוח ובעיני פייסבוק הוא אינו מפר שום חוק קהילתי של החברה.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.