היום (א') יישא הנשיא דונלד את נאומו הראשון כנשיא מחוץ לארה"ב ובו יציג את המתווה שלו למזרח התיכון. כשהוא מצוי בעיצומה של סערה פוליטית,נחת אמש (שבת) הנשיא האמריקני בסעודיה, שהיא התחנה הראשונה בסבב הביקורים שלו מחוץ לארה"ב.

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס

הנאום צפוי להיות שונה לחלוטין מנאום שנשא ב-2009 הנשיא לשעבר , אותו האשים טראמפ לא פעם בהתרפסות בפני . הנשיא האמריקני יפנה ישירות לעולם הערבי, יצהיר כי המלחמה בטרור היא "קרב בין טוב לרע" ויבהיר למנהיגי ערב את חשיבות חלקם בתהליך כשיבקש: "סלקו את הטרוריסטים מבתי התפילה". לפי הדיווח, הנשיא האמריקני ימנע בנאומו משימוש בביטויים כמו " אסלאמי קיצוני". יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, הרברט ריימונד מקמאסטר, מבטיח כי מדובר בנאום "מעורר השראה וישיר, על הצורך להתעמת עם הקיצוניים".

הנשיא האמריקני כבר חתום על בשורה לעמו, כשחתם עם הסעודים על עסקת נשק וציוד צבאי בשווי של 110 מיליארד דולר והכריז כי מדובר ב"יום מדהים, יום של השקעות נהדרות בארה"ב". ההסכם, שנחתם לתקופה של עשר שנים, כולל כלי מלחמה כמו טנקים, ספינות, מערכות הגנה מטילים כמו גם אמצעי תקשורת ייעודיים וטכנולוגיות סייבר. במחלקת המדינה האמריקנית הפגינו שביעות רצון מהעסקה, שתוכל להגיע עד לסכום של 350 מיליארד דולר, ותיצור עשרות אלפי מקומות עבודה בארה"ב, בדיוק כפי שהבטיח הנשיא שייעשה.

מחר (ב') ימריאו טראמפ ופמלייתו מסעודיה לישראל לביקור של כ-28 שעות שאחריו תמשיך המשלחת האמריקנית לוותיקן, שם ייפגש הנשיא עם האפיפיור פרנציסקוס, ובהמשך יפגש עם מנהיגי המעצמות הכלכליות בכנס G7 ויסיים את המסע בכנס של נאט"ו בבלגיה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.