סרטון חדש שמפרסם היום ארגון חושף את חדירת לצה"ל. הסרטון חושף את פעילותם של מספר מכונים וארגונים שפועלים בתוך צה"ל וממומנים על ידי . המכונים והארגונים מעבירים סדנאות וסמינרים לאלפי בכירים וחיילים, שבהם לומדים החיילים על התנהלות בעת לחימה ורוח צה"ל מפי מרצים שדעותיהם בנושאים הללו לא ממש מקובלות על כלל הציבור הישראלי. כך למשל, מצוטט עמית בכיר במכון כמי שאמר (מחוץ למסגרת צה"לית) כי "לעתים תבוסה היא הכרח מוסרי. הרג כרוך בדה הומניזציה של ההורג. עלינו מוטלת החובה לנהל את המלחמה הזו לפי הערכים ש'חביב אדם שנברא בצלם'".

הפטריוטים מדברים על הקרן החדשה בצה"ל

הסרטון מלמד כיצד מצליחה הקרן החדשה לישראל – אותה קרן שמממנת באדיקות ארגוני שמאל קיצוני כ"שוברים שתיקה" ו"בצלם" – לחדור לעמדות השפעה בצה"ל באמצעות מימון נדיב לארגונים שמעבירים תכנים חינוכיים לחיילי וקציני צה"ל.

בין היתר, מפורטת פעילות ארגון "בינה" שזכה במכרז מטעם משרד הביטחון להעברת סמינרים לקצינים בדרגות סרן ורב סרן, ולטענת ארגון לביא, ההשתתפות בסמינרים היא תנאי לקבלת דרגת רב סרן.

הסרטון חושף התבטאויות שונות של אנשי ארגון "בינה", התבטאויות שבוודאי אינן מקובלות על חלקים גדולים בציבור הישראלי. "ליברמן הוא איש קיצוני שלא מקבל את ערכי רוח צה"ל", מצוטט בסרטון ליאור טל, ממסיידי "בינה", "הנוכחות של איש כל כך מסוכן בתפקיד שר ביטחון תייצר על השר פיקוח, ביקורת ואיזונים חריפים".Screenshot_4

גם "מכון שלום הרטמן", ממומן על ידי הקרן החדשה לישראל ופועל בשורות צה"ל. המכון מפעיל תכנית המיועדת לקצונה הבכירה בצה"ל, לאחר שזכה במכרז להפעלתה במשך שלוש שנים. עד כה השתתפו בתכנית למעלה מ-5,000 קצינים בכירים בצה"ל.

אנשי המכון מצוטטים בסרטון כמי שתומכים בהימנעות מפגיעה באזרחים במהלך לחימה, גם במחיר של סיכון חיילי צה"ל, ובנוסף מצוטטים במספר תחומים הקשורים לרוח הלחימה של צה"ל. "לעתים תבוסה היא הכרח מוסרי", מצוטט בסרטון פרופ' יצחק בנבג'י, עמית בכיר במכון הרטמן, "הרג כרוך בדה הומניזציה של ההורג… עלינו מוטלת החובה לנהל את המלחמה הזו לפי הערכים ש'חביב אדם שנברא בצלם'".

בארגון לביא מכוונים את הקמפיין החדש למכרז החדש שאמור לצאת בקרוב וייקבע מי יקבל לידיו את אלפי קצינים וחיילים בצה"ל. "האם גם הפעם הקרן החדשה לישראל תזכה במכרז ותחנך את הבנים שלנו כיצד להילחם בשדה הקרב?", שואלים בארגון לביא.

מארגון לביא נמסר כי "בשנים האחרונות ארגוני הקרן החדשה לישראל זכו במכרזי ענק, לחינוך אלפי קצינים בכירים בצה"ל באמצעות סמינרים ממושכים. אישים בכירים ביותר בארגונים אלו מסיתים כנגד נבחרי הציבור וכנגד ציבורים שלמים במדינת ישראל ואינם ראויים לחנך את קציני צה"ל. אנו מקווים שראשי מערכת הביטחון יעצרו את כניסת הקרן החדשה לתוך צה"ל ויבהירו באופן חד משמעי כי צה"ל הינו ממלכתי ולגורמים קיצוניים המפלגים את החברה הישראלית אין מקום בצה"ל".

 הסרטון המלא של ארגון 'לביא'

תגובת דובר צה"ל:
"ככלל, לא מועברים תכנים פוליטיים במסגרת קורסים בצה"ל. כל אחת מתכניות הקורסים מאושרות באופן פרטני ע"י קצין החינוך והנוער הראשי ומפוקחות ע"י מנגנוני הבקרה של הצבא, אשר מוודאים כי קיימת הלימה לתפיסה הממלכתית של צה"ל כצבא העם במדינה יהודית דמוקרטית. המרצים בתכניות מאושרים ומפוקחים ע"י מפקדת היחידה הרלוונטית ומייצגים את כלל הקבוצות החברתיות במדינת ישראל.
יש לציין כי מכון בינ"ה ומכון הרטמן הם ארגונים חינוכיים ותיקים, אשר עומדים בקריטריונים ברורים ומפורטים.
ההתבטאויות המוצגות בתחקיר ומיוחסות למכונים המוזכרים בכתבה לא נאמרו במסגרת צבאית.
נכון לשעה זו, טרם התקבלה ממכון הרטמן".

תגובת מכון הרטמן:
"תכנית 'לב אהרון' היא תכנית שנבנתה בהתאם לדרישות הצבא והנחיות הגורמים המקצועיים בצה"ל, ולאור ערכי צה"ל. התכנית הינה מקור לגאווה וזוכה להערכה גבוהה בקרב מפקדי צה"ל המשתתפים בה, על היותה תכנית ממלכתית המציגה את מגוון הדעות בחברה הישראלית – מימין ועד שמאל, מחילונים ועד לחרדים – וזאת בעזרת מרצים הבאים מכל הקבוצות בחברה הישראלית. צר לנו שיש מי שרואה בהצגת מגוון הדעות בחברה הישראלי, לקהל של מפקדים המגיעים מכלל הקבוצות בחברה הישראלית, כסכנה. אלו אותם קולות אשר קוראים כנגד גיוס להטב"ים ונשים, ואשר מבקשים לכפות ראיית עולם צרה ובלעדית – וזוהי לא דרכה של היהדות. לשמחתנו ראינו לאחרונה כי אותם קולות קיצוניים אינם מייצגים את הרוב בישראל, ואף לא בחברה הדתית, שרבים מחוקרי המכון נמנים עליה. בניגוד לנטען, מכון הרטמן אינו "שמאלני" כי אם מרכז פלורליסטי למחקר וחינוך ליהדות – על כל גווניה. מכון הרטמן עומד בקריטריונים ברורים ומפורטים, וכל אחת מתכניות הקורסים מאושרות באופן פרטני ע"י קצין החינוך והנוער הראשי ומפוקחות ע"י מנגנוני הבקרה של הצבא".
לעניין התבטאויות המרצים הגיבו במכון הרטמן: "הדברים לא נאמרו במסגרת התכנית או מול החיילים".

תגובת ארגון בינ"ה:
בינ"ה, התנועה ליהדות חברתית שהוקמה ע"י התנועה הקיבוצית, מקדמת ערכים של דמוקרטיה, ציונות, פלורליזם וצדק חברתי.
בינ"ה פועלת בשת"פ הדוק עם צה"ל וכפופה להנחיותיו.

מהקרן החדשה לישראל לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.