המאבק בטרור עולה מדרגה: מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הטרור" של שרת המשפטים איילת שקד, שהיה לחוק הדגל שלה מאז כניסתה לתפקיד, והוא ייכנס לספר החוקים. החוק עבר ברוב של 57 תומכים מול 16 מתנגדים. החוק קיבל תמיכה מקואליציה ומאופוזיציה.

הצעת החוק מרחיבה את הכלים לטיפול בטרור באמצעים פליליים ומשפטיים, מגדילה את העונש המרבי ל-30 שנות מאסר על ביצוע עבירות טרור שונות, מעגנת את המעצרים המנהליים בחוק וקובעת שלוש שנות מאסר למי שיביע הזדהות פומבית עם ארגון טרור בכל דרך – כולל פרסום דברי שבח, הנפת דגלים וכדומה, ומשווה בין עונשו של "מסייע" לפעילות טרור לבין עונשו של מי שביצע אותה בפועל.

 

הפטריוטים על חוק הטרור

הצעת החוק חדישה, מודרנית ומותאמת לעידן של טרור בינלאומי. בין סעיפי החוק, נקבעו עבירות פליליות חדשות העוסקות בכל סוגי הטרור. כמו כן, במסגרת החוק תופיע לראשונה בספר החוקים של מדינת ישראל עבירה פלילית של חפירת מנהרה.

כך למשל, נקבעה עבירה פלילית של קריאה ישירה לביצוע מעשה טרור, ללא דרישת הסתברות שיבוצע מעשה בעקבות הקריאה, בניגוד לדרישת החוק הנוכחי ל"אפשרות ממשית" שיבוצע מעשה טרור בעקבות הקריאה. ההצעה מסמיכה את שר הביטחון לחלט רכוש בחילוט מינהלי מחשודים בעבירות ביטחון. עוד קובעת ההצעה, כי יהיה ניתן למנוע מפגש של עורך דין שמייצג יותר מעצור אחד באותה חקירה. בהצעת החוק, יש החמרת ענישה לפעילי טרור כך למשל, נקבע עונש של עד שבע שנות מאסר למי שיאיים בביצוע עבירה שדינה מאסר עולם.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתום ההצבעה כי "הפיגועים באורלנדו ובתל אביב מראים יותר מתמיד שאין סיבה לטרור, יש תירוצים. רק בענישה הולמת ובהרתעה אפשר לנצח אותו. היום הכנסת ומדינת ישראל הפכו לחוד החנית העולמית של המלחמה בטרור. טרור מודל 2016 קיבל היום מענה מודל 2016. אני מודה לוועדת החוקה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי, על דחיפת החוק. אני מודה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי ולעו"ד נעמה פויכטונגר ממחלקת ייעוץ וחקיקה (פלילי) על העבודה הרבה בהכנת החוק".

תוך כדי הדיון התפתחו מספר פעמים עימותים בין חברי הכנסת הערבים לחברי כנסת מהימין. אחד העימותים היה בין ח"כ זועבי לח"כ איילת נחמיאס ורבין. ח"כ נחמיאס אמרה כי החיים בישראל הם שאנשים נהרגים כאשר הם הולכים לבתי קפה. זועבי ענתה שבעזה כבא אין בתי קפה.

הפטריוטים עסקו בתמיחת המחנה הציוני בחוק הטרור. ליבסקינד אמר כי כאשר זה מגיע לזועבי המחנה הציוני נמצא במקום הנכון.

 

הפטריוטים

הפטריוטים