בחודש שעבר קרא סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, לקצינים להביע את דעותיהם גם כאשר הן מנוגדות לדעת הרוב ואמר: "היו אמיצי לב נוכח אש אויב, נוכח עמדה שונה, נוכח עמדת הרוב". גם שר הבטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, קרא לקצינים בנאום הפרישה שלו לגלות עצמאות מחשבתית ואמר "הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח".

צוהר בקורס קצינים גילה בדרך הקשה כי על אף ההצהרות, חופש הביטוי איננו מיועד לחיילים בדרגתו. הצוער הודח מהקורס באוקטובר האחרון לאחר שהביע ביקורת על ראש הממשלה המנוח יצחק ז"ל בטקס לזכרו ואמר: "אם היה רגע בו היה צריך לאבד את חייו, זה הרגע בו החזיק בתותח וירה ביהודים על האלטלנה".

את דבריו נימק החייל בכך שלא זלזל ברבין ז"ל ואיננו תומך ברצח, אלא הביע ביקורת על כך שפרשת נזכרה ביום הזכרון לרבין כשלדעתו אין מקום לכך. החייל ששירת כלוחם בגדוד "נצח יהודה" עלה לועדת משמעת בשל היותו בעל "השקפת עולם קיצונית" וכן כי הוא "קולני ודעתן המתקשה לקבל את השונה ממנו".

לפי אתר NRG מקורביו אמרו כי "זכות הדיבור נתונה עד למקום שהם מחליטים שלא נוח להם איתו" והוסיפו כי "חופש ביטוי ודעה שונה היא תכונה טובה כנראה רק שנוח לשמוע את הדברים". החייל עתר לבג"ץ לפני כחצי שנה, אולם בשל השתהותו מרגע ההדחה ועד להגשת העתירה, ביהמ"ש לא דן בבקשה.

מפקדו של החייל אמר "הדעתנות בה הוא מתגאה היא לעיתים פרובוקציה המקשה על מפקדיו" והוסיף כי "עם דעות כגון אלו הנ"ל אינו יכול להיות שליח ולייצג את צה"ל, אינו מזדהה עם ערכיו, ואינו ער למחלוקות המשסעות את העם". לאחר הועדה הועבר הצוער המודח לתפקיד מנהלתי בצריפין.

אחד ממקורביו אמר "קראתי כותרות עם הדברים ושמעתי שזה היה בבה"ד 1, אז חשבנו לשלוח מכתב לרמטכ"ל ולשאול אולי הם מחליטים לשנות את ההחלטה". עוד אמרו מקורביו "זו הייתה סתם החלטה אומללה של רגע ולא משהו מחושב ואם היו חושבים על זה לעומק זה לא היה קורה. חופש הביטוי נעצר אז במקום שלא היה נוח להם לשמוע, זה לא חופש ביטוי באמת. או שנותנים לדבר או שלא".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מעודד את מפקדיו וחייליו להבעת עמדה ולניהול שיח ערכי אשר עולה בקנה אחד עם רוח צה"ל, ואינו מסית לאלימות. ב-27 באוקטובר 2015 הדיח ממתקן בה"ד 1 צוער בשל מספר אירועי משמעת, בהם גם התבטאויות קיצוניות ופסולות, לאחר שהוחלט כי הוא אינו מתאים לשרת כקצין בצה״ל. בג"ץ דחה עתירה שהגיש הצוער נגד הדחתו".

קורס קצינים. אילוסטרציה. צילום: פלאש90
קורס קצינים. אילוסטרציה. צילום: פלאש90

עורך דינו של הצוער שהודח, עו"ד יצחק בם, מסר כי "מעיון במסמכים עולה תמונה לא מחמיאה של צבא המקדש את הממסדיות, המערכתיות והאפרוריות. צבא שבו 'מערכתיות' היא ערך המצופה מקצין הוא גלמוני ומאובן. התנהלותו של סגן הרמטכ"ל צבועה. מותר בצה"ל להביע דעות, ובלבד שהן עולות בקנה אחד עם ערך המערכתיות וסגן הרמטכ"ל מסכים עמן".

בדיון באולפן הפטריוטים אמר בני רבינוביץ' "אני בעד חופש הביטוי אני דמוקרט במלוא מובן המילה ואני לא חושב שצריך להדיח. לא מבין את זה".

יורם שפטל אמר "כבר עכשיו אפשר לומר יש כאן מגמה ברורה של רוח מפקד הרסנית. זה ברור שלדעת הרמטכ"ל הוא הדוגמה לאותם תופעות שהם כמו גרמניה הנאצית" והוסיף "רבין, שדרך אגב היה רב המרצחים של אלטלנה הוא היה מפקד הפלמ"ח, הוא אחראי אישית לרציחתם של 16 אנשים רובם בתוך המים. אוי ואבוי לצבא שקצין שאומר את זה מודח מקורס קצינים".

ארי שמאי אמר "זה יכול להתפרש כהסתה לרצח, כהסתה לאלימות. אני מפרש את זה כדימוי, הוא אומר "לא צריך לירות בו לא פה ולא אז אבל אם כבר החטא הגדול שלו הוא אלטלנה"". שמאי הוסיף "כולם חטאו אז, כל המפא"יניקים. רבין עמד מאחור ואילץ אנשים לירות באלטלנה. אי אפשר למחוק את זה חברים".

"בספרו הוא טוען שירו על אלטלנה במטרה לחסל את מנחם בגין הוא אומר את זה במו פיו!" התפרץ שפטל.

אראל סג"ל חלק על הנוכחים ואמר "אני לא חושב שתפקידו ההסטורי של רבין בתקומת ישראל מסתכם גם באלנטלנה רבין היה רמטכ"ל צה"ל במלחמת ששת הימים. הוא הכין את הצבא למלחמה והצבא תפקד לתפארת. אז צריך להזכיר את זה".

"נכון, מה הקשר?" שאל שפטל.

הפטריוטים

הפטריוטים:עוד באותו נושא