סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (ליכוד) מסרבת להיבהל מהחלטת האו"ם האוסרת על פעילות ישראלית ביהודה ושומרון. בראיון לתכנית 'לפני כולם' עם שרונה אומרת חוטובלי "זאת החלטה שמדינת ישראל מגיבה עליה בחומרה בגלל שהיא חמורה ביותר. אנחנו לא חושבים היא חסרת חשיבות או משמעות".

"ועידת השלום – כמו חתונה בלי חתן וכלה". ראיון עם ס. שר החוץ ציפי חוטובלי מתוך 'לפני כולם' (ג')

יחד עם זאת נותרת חוטובלי אופטימית. "לאורך השנים הוכח שהחלטות האו"ם לא קובעות מציאות בשטח. ההוכחה הטובה ביותר היא שב-1980 אותו או"ם עם אותה מועצת ביטחון ונשיא אמריקאי שלא מוכן להטיל וטו, גם כן מקבל את אותה החלטה החלטה. וזה לא משנה בכהוא זה את המציאות בשטח, אלא להיפך. יש 500,000 אלף מתיישבים שנוספים לאדמת יהודה ושומרון".

"זאת אומר שכשיש מציאות של החלטות או"ם שכל כך מנותקות מתהליכים, ממשבר אינסופי באזור, מציאות שבה כל המדינות סביבנו מתפרקות ואנחנו דמוקרטיה יציבה יחידה.  והתהליכים האלה יכולים בסופו של יום רק לפגוע ביציבות האזורית. התהליכים האלה שאותן מדינות מנסות לקדם ייכשלו כמו שהם נכשלו עד היום. לכן בעיניי ההזדמנות האמיתית כאן היא להגיד באופן ברור ה'התנחלויות הן חוקיות'", אמרה סגנית השר.

"אמרתי את זה מיומי הראשון במשרד החוץ – צריך להוביל תהליך של חוקיות התנחלויות, לדבר על זה שמבחינת הדין הישראלי הן תחת החוק הישראלי. אלה דברים שיכולים לשנות  תמונת מצב. כי אחרי 50 שנה מדינת ישראל צריכה לומר באופן ברור ז'את לא אדמה זרה, זה לא שטח כבוש'".

"ראש הממשלה היה מאוד ברור בקשר לוועידות בין לאומיות", אמרה חוטובלי על ועידת השלום בפריז שאמורה להתכנס בחודש הבא ללא נוכחות ישראלית או פלסטינית. לדבריה "זה כמו לעשות חתונה בלי החתן והכלה. גם הצד הישראלי וגם הצד הפלסטיני מחרימים את הועידה הזאת. שניהם בעצם מבינים שאין אפשרות אמיתית להגיע לפתרון כשהצדדים נמצאים היום בפערים כל כך גדולים זה מזה".

"אנחנו נמצאים במצב שבו במשך  8 שנים מאז נאום בר אילו. אבו מאזן סירב להגיד את ההכרה הפשוטה 'אני מוכן להכיר בזכותו של העם היהודי למדינה יהודית'. אז אם זה המצב וזאת רמת הפער בין הצדים שום ועידה בין לאומית בין אם היא תתרחש בפריז או בבירה אחרת בעולם לא תוכל לפתור את הבעיה הזאת. ולכן לנו ברור שעד שאבו מאזן לא ינטוש את הטרור ולא יחליט שהוא באמת רוצה לתת לעם שלו עתיד טוב יותר. אנחנו לא נראה מציאות של הסדר במזרח התיכון", הוסיפה חוטובלי.

סגנית השר חלוקה על מדיניות ביטול הביקורים הרשמיים עם המדינות שתמכו בהחלטת מועצת הביטחון. "אני חושבת שהמסרים שלנו הם מאוד חריפים. אפשר לומר את המסרים החריפים האלה גם לאותם מנהיגים כדי להסביר שבסופו של יום האינטרס שלנו כמדינה והאינטרס שלהם כמי שרוצים יציבות במזרח התיכון. זה בדיוק אותו אינטרס. לא לקבל החלטות בפורומים בין לאומיים שרק מרחיקות את הפלסטינים מכל הזדמנות לדו קיום".

לפני כולם

לפני כולם