דף הבית > מורשת > זהות יהודית – אאוט: משרד החינוך התקפל בפני בג"צ

זהות יהודית – אאוט: משרד החינוך התקפל בפני בג"צ

אתר 'מידה' חושף: תלמידים לא ייבחנו בשאלות הנוגעות לזהות יהודית בבחינות באזרחות

על פי חשיפת אתר 'מידה', בתשובה ששלח לבג"צ, משרד החינוך מצהיר כי התלמידים לא ייבחנו בשאלות הנוגעות לזהותה היהודית של מדינת ישראל בבחינות באזרחות.

Habayit Hayehudi (Jewish Home) party chairman, Naftali Bennett, speaks during a party faction meeting at the Knesset, on June 20, 2016. Photo by Miriam Alster/Flash90 *** Local Caption *** נפטלי בנט הבית היהודי ישיבת סיעה מדבר כנסת ירושלים
"נושא זה לא ייכלל ברשימת הנושאים לבחינה". צילום: פלאש 90

"כלי תעמולה"

ב-30 למאי עתרו אנשי אקדמיה, יו"ר 'פורום ועדי ההורים היישוביים' ומורים לאזרחות לבג"צ נגד החלטת משרד החינוך להכניס לשימוש מחוון מושגים באזרחות כהכנה לבגרות במקצוע.
מדובר במסמך המגדיר את המושגים שעליהם ייבחנו התלמידים בבחינת הבגרות, והקובע את אופי הוראת המקצוע במהלך השנה.
לטענת העותרים, משרד החינוך רואה במחוון המושגים כלי תעמולה ולא כלי חינוכי להנחלת ידע ופיתוח מחשבה ביקורתית.

בשבוע שעבר הוגשה תגובת המדינה לבג"צ נגד השימוש במחוון מושגים בלימודי האזרחות ובה נחשף כי בכוונת משרד החינוך להוציא מבחינות הבגרות הקרובות את כל המושגים הנוגעים לזהות היהודית ולרוב היהודי.

"לעניין טענות העותרים בנוגע להגדרות המחוון הנוגעות לזהות היהודית ולרוב היהודי, נציין כי נושא זה הועבר לדיון בוועדת המקצוע, והוא לא ייכלל ברשימת הנושאים לבחינה עד שתתקיים היוועצות בעניינו והוא יותאם לספרי הלימוד השונים", נכתב בתשובת משרד החינוך לעתירה.

בתשובתו הצהיר המשרד כי כל מושגי הלימוד הנכללים תחת הכותרת "זהות יהודית ורוב יהודי" לא ייכללו בבחינות הבגרות הקרובות, עד לקיום "התייעצות" שמועדה לא ידוע.

 

נטרול התוכן הלאומי והציוני

"המשמעות דרמטית: ניצחון מוחלט של השמאל הקיצוני במאבק על לימודי האזרחות, ונטרול התוכן הלאומי והציוני בבחינה" נכתב ב'מידה'.

יעל גוראון, המפקחת המרכזית ללימודי אזרחות, שהיא גם פעילת שמאל מובהקת, היא זו שיזמה את רעיון מחוון המושגים במטרה להשפיע על תכניות הלימודים מבלי לגעת בספרי הלימוד.
על פי 'מידה', "גוראון פרסמה רשימת מושגים שהוליכה את המקצוע שמאלה באופן משמעותי, תוך חריגה ברורה מההגדרות שניתנו בספרי הלימוד".

"המשמעות של ההגדרות הללו עצומה, שכן הן קובעות מה נחשב לתשובה "נכונה" בבחינת הבגרות ומה לא.
על פי ההגדרות החדשות, תלמיד שיסביר כי הפתרון לשסע בישראל הוא חינוך לקבלת אופייה של ישראל כמדינה יהודית (כפי שאומר, למשל, גם נשיא המדינה ראובן ריבלין) – ייפסל, אך חברו שיטען כי יש לשנות את אופייה של המדינה מן היסוד יקבל את מרב הנקודות", נכתב במאמר.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

האמא של כולם: הילולה לזכרה של רחל אמנו

השבת, יא' בחשוון, יחול יום פטירתה של רחל אמנו. משטרה וכוחות הצלה כבר ערוכים לאלפי המתפללים שצפויים לפקוד את הקבר במהלך סוף השבוע. מנהל אתר הקבר: "אפשר לאפיין את המבקרים מכל צבעי הקשת: חרדים, דתיים וחילונים"