האם כבר בזמו קמפיין הבחירות לכנסת בנה יצחק הרצוג על הזכרון הקצר של הציבור הישראלי? על רקע הפרסומים אודות הסכם הוויתורים של הרצוג, מסתבר כי בזמן שניהל מגעים עם אבו מאזן על חלוקת ירושלים, הציג הרצוג מיצג שווא לפיו הוא יפעל לשמור על אחדות ירושלים.

ב-12 במרץ, חמישה ימים לפני הבחירות, הגיע הרצוג לאולפני חדשות 10 והתחייב כי יימנע מלחלק את ירושלים. בראיון הוא רמז כי אולי יימצאו "הסדרים כאלה ואחרים", אך הדגיש כי "העיר חייבת להישאר מאוחדת כבירת ישראל. נקודה".

בזמן שנשא ונתן עם אבו מאזן מאחורי עין הציבור, הסביר הרצוג כי מאז שכיהן כמזכיר ממשלת ברק שביקשה אף היא לחלק את ירושלים עברו שנים רבות. "יש לבדוק אם המנהיגות הפלשתינית מוכנה ללכת על צעד שכזה", אמר והוסיף כי בשלב הזה – מרץ 2015 – "הפלשתינים לא שם".

הרצוג חזר על הדברים יומיים לאחר מכן בתקרית "נתניהו מאוחדת" המפורסמת, בתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. הרצוג תקף את ראש הממשלה ואמר כי "מי ששם את ירושלים על המוקד כשאיש לא מדבר על חלוקתה זה בנימין נתניהו, הוא בכל בחירות עושה את זה וגורם לשיח בינלאומי מיותר". הרצוג הוסיף: "אני אשמור על נתניהו מאוחדת", כשכוונתו ככל הנראה לעיר ירושלים.

על פי הפרסומים, במסגרת המגעים בין הרצוג ובין אבו מאזן הסכים יו"ר המחנה הציוני לוויתורים מופלגים. בסוגיית הגבולות הסכים הרצוג להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש ביוני 1967, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים.

יו"ר המחנה הציוני הסכים כי ישראל תיסוג משכונות מזרח העיר, ירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלשתינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות. בהר הבית, על פי התכנית, היה אמור לפעול כוח רב לאומי אך עם ריבונות ישראלית באזור הכותל המערבי.

מסתבר שהטעות הזכורה "נתניהו מאוחדת", שגררה הרבה צחוקים בזמנו, איננה מצחיקה כלל. היא היתה טעות פרוידיאינית של מי שיודע שהוא  משקר לאומה כולה בנושא הרגיש ביותר שניתן להעלות על הדעת.