19:27 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מכת המדבר: "דם שנשפך לשווא"

מכת המדבר: "דם שנשפך לשווא"

פעם אחרי פעם בחודשים האחרונים תופעת הגמלים המשוטטים גובה חיי אדם. ב-7 השנים האחרונות, כאלף תלונות מדי שנה על התופעה. המשטרה: "אין לנו יכולת להתמודד עם הגמלים"

על פי נתוני המשטרה, הוגשו בשנים האחרונות כאלף פניות ותלונות על גמלים משוטטים, אבל באף אחת מהן לא אותרו בעלי הגמלים. בשבוע שעבר, בתאונה מחרידה, נפגע זיו בן יפה בשעה שנסע ברכבו בשעת לילה בכביש חשוך ופגע בגמל אשר נפל על רכבו בעוצמה, מצבו קשה. שבועיים לפני כן נהרגה אישה כבת 60 מאותה סיבה בדיוק.  ונדמה כי אין מי שלוקח אחריות על הנושא.

בשבוע שעבר, עלה דיון בועדת הפנים של הכנסת על תופעת הגמלים המשוטטים בכבישי הדרום וזאת בעקבות בעקבות ריבוי התאונות.

בעלי הגמלים חייבים לתת את הדין. (קרדיט: רגבים)
בעלי הגמלים חייבים לתת את הדין. (קרדיט: רגבים)

חבר הכנסת טאלב אבו ערר טען כי הדיון הוא חלק מרדיפת האוכלוסיה הבדואית, כדבריו. "הגמלים אכן מסוכנים, אבל המדינה אשמה כי היא לא נותנת מספיק שטחי מרעה לבעלים. צריך להפגש עם המגדלים ולהגיע איתם להסכמה" איש משמר הכנסת , שמעון בוזגלו שאחיו קובי נהרג בתאונת גמל לפני כשנתיים, דחה את דבריו של חבר הכנסת אבו ערר וקבע כי מדובר בבריחה מהמציאות: "אחי נהרג מגמל שבעליו יהודי. הדם שנשפך הוא אותו דם, העבריינים לא משלמים את המחיר ולא לוקחים אחריות. זו המציאות שחייבים לשנות".

מאיר דויטש, נציג תנועת רגבים הציג בפני הוועדה את נתוני תאונות הגמלים שהתרחשו ב7 השנים האחרונות – כאלף תלונות מדי שנה. "הנתונים כואבים לכולם – כדי לשים קץ לתופעה חייבים לתת מענה בחקיקה ובאכיפה. הצעת החוק שגיבשנו עם חבר הכנסת ונתמכת על ידי עשרות ח"כים, תחייב שיבוב תת עורי, תקבע את נושא העברת הבעלות ותאסור שוטטות גמלים סמוך לצירי התנועה". למרות ההסכמה על היקף התופעה, הטילו גורמי האכיפה השונים את האחריות, איש על רעהו.

ח"כ דוד ילין, מיוזמי הדיון: "אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לתת אחריות לאותם בעלי חיות, שיבינו שהחיות שלהם שמתרוצצות בכבישי מדינת ישראל בסופו של דבר עולות בחיי אדם".

"ילין: "זה עולה בחיי אדם

נציגי משרד החקלאות ציינו כי במסגרת פעילות חיסון שקיימנו לגמלים בדרום, סימנו כ500 גמלים בשבב תת עורי, אולם הסימון איננו חובה וישנם עוד כ3000 גמלים שאינן מסומנים, רבים מהם אפילו לא מסומנים בתג אוזן. "יש ריבוי סמכויות אדיר, וגלגול אחריות מגורם אחד למשנהו".

⁠⁠[22:02, 19/6/2016] אביה ערוץ 20: ⁠⁠⁠ח"כ ברושי מיוזמי הדיון: "יש לשים סוף לתופעת הגמלים המשוטטים לא פיקוח בדרום. לא יכול להיות שמדינה מתקדמת עתירת הישגים בת 68 לא תצליח להשתלט על גמלים משוטטים המהווים סכנת חיים ממשית לאזרחים הנוהגים בכבישי הדרום. יש לסמן את הגמלים וליצור קשר ואחריות אישית בין הגמלים לבעליהם, להקים מכלאות גדולות שאליהן יוכנסו גמלים שנמצאו משוטטים ללא פיקוח ולקנוס את בעליהם. מוטב להזדרז בנושא לפני שיגבו חייהם של עוד אזרחים."

"מעבר לחקיקה שייקח זמן עד שהיא תצא לדרך, אפשר לפתור את רוב הבעיה בהטמעת המחיר שישלם בעליו של גמל משוטט. בכל מקום שבו התבצע מבצע אכיפה והחרמת גמלים משוטטים הושגה הרתעה ברורה ומובהקת" אומר איציק צור, תושב כפר רתמים ששכל את חברו, בן היישוב בתאונת גמל.

רכבו של זיו בן יפה, נפגע מגמל (קרדיט: זאביק ליסטן)
רכבו של זיו בן יפה, נפגע מגמל (קרדיט: זאביק ליסטן)

אורי מלכה מנהל הסיירת הירוקה טען כי פעילות הסיירת נעשית בהתנדבות "למרות שזה לא התפקיד שלנו ולא תחת סמכותנו. יש לנו תחנת הסגר ליד חיפה, אבל יש פה גם בעיה תקציבית – מי יממן את פינוי הגמלים? אין פה סביבת עבודה סטרילית. הנהגים שלנו מאויימים לא פעם על ידי הבדואים".

יו"ר הוועדה דודי אמסלם קבע כי יתקיים דיון מעקב בעוד שלושה חודשים במהלכו יצטרכו כלל הגורמים להוכיח פעילות אכיפה מובהקת. אמסלם הוסיף כי על משרד החקלאות לבחון את הגדלת שטחי המרעה לצד הסדרת התקנות.

מעמותת רגבים נמסר כי :"לא מדובר בתופעת טבע, מדובר בעבריינים מועדים שמאפשרים לגמלים לשוטט ומהתלים ברשויות החוק. מדובר בדם שנשפך לשווא בגלל אוזלת היד של המשטרה והרשויות שכבר לא יכולות לומר: ידינו לא שפכו את הדם הזה". אומר דובר רגבים, "מההתנהלות של הרשויות ושל המשטרה בפרט, נדמה שמתייחסים לתאונות הגמלים כאל גזירת גורל בלתי נמנעת, אחרת אי אפשר להסביר את ההתנהלות הנפשעת הזו, בעקבות פניה שלנו המשטרה הודתה כי היא מקבלת קרוב לאלף דיווחים מדי שנה על גמלים משוטטים, אבל אף פעם לא מאתרת את הבעלים".

ממשטרת ישראל נמסר בדיון כי: "המשטרה מגיעה לאירועים מיד עם קבלת הקריאה. השוטר יכול להפעיל צופר ולסגור את הכביש, אך אין לו את הידע והיכולת לטפל בגמלים. צריך להשקיע בעיקר במניעה".

סמוטריץ': חקיקה למיגור התופעה

הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מעלה את הפתרונות האפשריים לתופעה הקטלנית, הצעת החוק מעלה את הסמכויות של יותר גורמים לאכוף שת הנושא, וקובע חובת סימון ורישום כדי שאפשר יהיה לאתר את בעלי החיות ולהעמידם לדין במקרה בו החיה היתה מעורבת בתאונה.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

אחרי שקוצר עונשו של אזריה בארבעה חודשים, פנה היום לוחם כפיר לשעבר לשחרור מיידי ומודה ששגה בחיסול המחבל: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית"