הערב זה מתחיל. אירוע הספורט הגדול ביותר בעולם, אחד האירועים הכי נצפים בטלוויזיה בעולם בכל התחומים, זה קורה אחת לארבע שנים. האולימפיאדה.

אחרי שנים של הכנות, אין ספור ביקורות שליליות בתקשורת המקומית בברזיל על העלויות הגבוהות של הממשלה השרויה בחובות אדירים, אחרי ביקורת רבה על מחדלים בקצב הקמת האיצטדיונים ברחבי המדינה הענקית, הרגע הגדול יתחיל הערב בשעה 22.30 בטקס הפתיחה.

אולימפיאדת 2016 בריו שבברזיל מבטיחה הרבה. עם כל הכבוד לכדורגל ולמונדיאל, עם כל הכבוד לסדרת הגמר של הכדורסל הכי טוב בעולם, ה- NBA, עם כל הכבוד לפוטבול האמריקאי, אולימפיאדה היא עולם אחר לגמרי. הספורטאים הכי גדולים בעולם מכל העולם מגיעים לאין ספור תחרויות.

המיטב שבמיטב מתרכזים בכפר אולימפי אחד ומספקים הרבה רגעים מדהימים, רגעים שנכנסים להיסטוריה.

המשלחת הישראלית לריו
המשלחת הישראלית לריו

אפשר למצוא שם את האתלט יוסיין בולט הגדול בעולם, את השחיין האמריקאי הגדול בעולם, מייקל פלפס, אפשר למצוא שם את לברון ג'יימס אלוף ה- NBA בארצות הברית, אפשר לראות שם ניימאר מנבחרת ברזיל ועוד אלפי ספורטאים שעשו היסטוריה ורוצים לעשות שוב היסטוריה. אין עוד תחרות אחת שבה אפשר לראות את הגדולים בעולם מכל הענפים במקום אחד באליפות אחת. פעם בארבע שנים העולם עוצר את נשימתו ונהנה מכל רגע.

טקס פתיחה עוצר נשימה

אבל לפני התחרויות, טקס הפתיחה בו מושקעים סכומים אסטרונומיים והכנות של שנים לדקות הכי נצפות אולי בתחרויות, אמור להיות אחד היפים שנראו על מסכי הטלוויזיה. מדובר בטקס ארוך של כשלוש שעות שייערך לאיצטדיון הישן בברזיל – המרקאנה. על פי הערכות, כמיליארד בני אדם בעולם אמורים לצפות בו בטלוויזיה.

ריו

אז מה יהיה בטקס? המוזיקאי פאולו ז'ובים, שאביו הלחין את אחד מסמלי ה'בוסה נובה' הברזילאי, ינגן אותו על פסנתר. מי שנחשב לשחקן הכדורגל הגדול בכל הזמנים, פלה, יהיה זה שידליק את הלפיד האולימפי, הכבוד הגדול ביותר שספורטאי יכול לחלום עליו. הדוגמנית הברזילאית מהגדולות בעולם, ג'יזל, תופיע בטקס יחד עם 6,000 רקדנים ורקדניות.

זוכרים את הי"א

עשרות שנים מנהל הוועד האולימפי הישראלי מאבק עם הוועד האולימפי העולמי בנוגע להנצחת חללי י״א הספורטאים שנרצחו במינכן במהלך האולימפיאדה בשנת 1972. כל השנים סירב הוועד האולימפי העולמי לאפשר לישראל לקיים אירועי הנצחה רשמיים וכל המאבקים כולל התערבות של ראשי המדינה לא הועילו.

הטבח במינכן. צילום: Associated Press
הטבח במינכן. צילום: Associated Press

אחרי מאבקים רבים לפני פתיחת האולימפיאדה בריו, הסכימו לראשונה בוועד האולימפי העולמי לקיים טקס רשמי  בריו לזכרם של י״א החללים. מאז הטרגדיה הנוראית ב-1972 שבה נהרגו הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, הוועד האולימפי הבינלאומי דחה את כל הפניות מצד ישראל לא תמיד עם סיבות הגיוניות לכבד את הנרצחים אולם הפעם הם נכנעו.

במהלך הטקס שנערך השבוע בריו, הניחו חברי המשלחת הישראלית אבן זיכרון לנפגעי הטרור במשחקים האולימפיים ובראשם י"א החללים. רצח הספורטאים בגרמניה נחשב עד היום לאירוע החמור והשחור ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים כאשר מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור", רצחו את הספורטאים הישראלים.

נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך הקריא את שמות הנרצחים ואמר: "היום אנחנו מציינים את הזיכרון. אנחנו מקדישים מקום מיוחד לאלה שלא איתנו. אלה שהלכו לעולמם. כל ספורטאי בכפר יכול להתייחד עם הרגעים האלה. מה שמאחד אותנו כבני אדם זה הצורך לזכור. האבנים שהובאו לכאן מסמלים את הרוח והמשפחתיות. אני מודה לנשיא הוועד היווני שעזר לנו להביא את האבנים. תקוותי שלצד הכיף וההנאה הבאים עלינו, נזכור ונזכיר את אלה שהלכו בזמן המשחקים האולימפיים. בכפר האולימפי חיים אתלטים מכל העולם בהרמוניה ולכן בחרנו במקום הזה. אני רוצה שנכבד את זכר נרצחי אולימפיאדת מינכן 1972. זו היתה התקפה נפשעת ואנחנו נכבד את כולם בשמותיהם".

44 שנים המתינה מדינת ישראל לטקס הרשמי, 44 שנה לקח לוועד האולימפי העולמי לערוך טקס לזכר הנרצחים במינכן 1972 ועל כך נאמר: עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.

התקווה הגדולה

המשלחת הישראלית בריו היא הגדולה ביותר מכל האולימפיאדות בהן ישראל השתתפה, נכון לעכשיו מדובר ב-47 ספורטאים כאשר כמו תמיד ענפי הג'ודו והשיט הם התקווה הגדולה למדליה אולימפית. ענף הג'ודו שיגר לריו את מספר הנציגים הגדול ביותר מכל הענפים, 7 ספורטאים.

ביום חמישי נערכה ההגרלה בשלב המוקדמות למשקלים השונים בגברים ובנשים. הנציגה הישראלית הראשונה בתחרות תהיה שירה ראשוני בקטגוריה עד 48 ק"ג בשבת אחר הצהריים (שעון ישראל), ביום שישי הבא יתחילו את התחרות אורי ששון, גולן פולק, גילי כהן, ירדן ג'רבי, לינדה בולדר ושגיא מוקי. אורי ששון נחשב לתקווה הגדולה של ישראל להביא מדליה בין הגברים בענף הג'ודו, ירדן ג׳רבי, היא התקווה הגדולה למדליה בין הנשים.

ענף הבריכה, אחד הענפים הכי פופולרים באולימפיאדה לא אמור להביא לישראל מדליה אבל הספורטאים רוצים לפחות לשבור שיאים אישיים ולעלות כמה שלבים. גל נבו השחיין הישראלי הבכיר יהיה הראשון שיקפוץ לבריכה האולימפית בריו. נבו ישחה בשבת במוקדמות 400 מטר מעורב אישי.

שרת התרבות והספורט מירי רגב יצאה לריו ונפגשה עם המשלחת הישראלית. רגב אמרה לספורטאים כי היא סומכת עליהם ומאמינה שהמשלחת הישראלית תחזור ארצה עם מדליות. ״ארבע שנים הם עבדו קשה והתאמנו לרגע הזה, אני מאחלת להם הרבה הצלחה ומאמינה בהם״, אמרה השרה רגב.

ואם מדברים על מדליות, אז אחרי שנים רבות של אכזבה ופגיעה בספורטאים הישראלים, הפעם הוועד האולימפי הישראלי הכריז על תמורה מכובדת מאוד עבור זכייה במדליות באולימפיאדה בריו. מדליית זהב שווה מענק של 500 אלף שקל, מדליית כסף 400 אלף שקל ומדליית ארד שווה 250 אלף שקל.

המאמנים ייהנו גם הם מהמענקים והם יקבלו מחצית מהמענק. קבוצת הנדל"ן אלדד פרי שנותנת חסות למשחקים האולימפיים, הבטיחה לתת שתי דירות לזוכים בריו במדליית זהב בשווי של כמיליון שקלים לדירה.

שבע מדליות אולימפיות בלבד יש לישראל עד כה. מדליית זהב אחת שזכה השייט גל פרידמן, באתונה 2004, מדליית כסף אחת שזכתה יעל ארד בג'ודו בברצלונה 1992, וחמש מדליות ארד בהן זכו אורן סמדג׳ה, גל פרידמן, מיכאל קלגנוב, שחר צוברי ואריק זאבי.

את דגל ישראל בטקס הפתיחה נושאת הפעם המתעמלת האמנותית נטע ריבקין שעבורה זו הופעה שלישית באולימפיאדה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20