נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שלישי) על החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם . הנשיא אמר הערב כי החתירה של איראן לנשק גרעיני מסוכנת יותר מכל פעולות הטרור שלהם. "ההסכם של 2015", אמר הנשיא, "היה אמור להגן מפני השגעון של האיראנים. ההסכם הסיר סנקציות מאיראן, בתמורה למגבלות מסוימות ולא מספקות עליהם".

מודיע על פרישה מהסכם הגרעין. צילום: רויטרס

 

לדברי הנשיא "ההסכם האסוני הזה, העניק להם מיליארדי דולרים, חלקם במזומן, דבר שהביך אותי כאזרח אמריקאי. בלב של ההסכם עמדה רמאות גדולה לפיה איראן רוצה גרעין למטרות שלום".

בשלב זה ציין הנשיא את חשיפת המסמכי הגרעין האיראני על ידי ישראל לפיהם איראן שאפה לגרעין למטרות צבאיות. הנשיא הדגיש כי בהסכם אין מספיק פיקוח על פיתוח גרעיני ונושא של פיתוח נשק בליסטי לא מפוקח.

"לאחר התייעצויות", אמר הנשיא, "הגעתי להבנה שאין לנו דרך באמצעות ההסכם לעצור את איראן מהגעה לנשק גרעיני. לכן אני מכריז היום שארה״ב נסוגה מן ההסכם. מיד בתום הנאום אחתום על השבת הסנקציות. כל מדינה בעולם שתסייע לאיראן, תסבול סנקציות חמורות מארה״ב".

עוד הוסיף הנשיא כי "לא ניתן למדינה בה צועקים "מוות לאמריקה" לאיים עלינו בנשק גרעיני. לא ניתן הבטחות ריקות. אנחנו עומדים מאחורי מילתנו".

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

מוקדם יותר מסרו שרים בכירים לערוץ 20 כי נשיא ארה"ב יכריז הערב על פרישה מהסכם המעצמות עם איראן. אחד השרים אמר: "אנחנו אופטימים. טראמפ הביע את עמדתו לא פעם בנוגע להסכם וגם האירופים לא הצליחו לשנות את תפיסותיו. זה ניצחון גדול גם לישראל ולעומד בראשה". לדברי השר, "הוא יתקן את הטעויות שאובמה עשה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרות לתקשורת בתום עם מנהיגי יוון וקפריסין כי "איראן קוראת להשמדת ישראל, לשתילת נשק מסוכן בסוריה נגד ישראל, זה אינטרס של כולם לסכל את הסכנה הזו. אני חושב שכולם מכירים בתוקפנות הזו ובזכותה של ישראל להגן על עצמה". על ההכרזה הצפויה של טראמפ, אמר נתניהו לפני שהמריא, כי הוא "מציע שכולנו נמתין לשעה תשע בערב. זה לא עוד הרבה זמן".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי



:עוד באותו נושא