ה-7 בינואר 2015, מחבלים פורצים למשרדי מערכת המגזין "שרלי הבדו" בפריז ורוצחים 12 בני אדם. 9 בינואר 2015 מחבל מסתגר בסניף מרכול יהודי ורוצח 4 בני אדם. 13 בנובמבר 2015, סדרת פיגועים באצטדיון כדורגל, בהופעת רוק בתיאטרון ובמספר בתי קפה ומסעדות מובילים למותם של 130 בני אדם. 13 ביוני 2016, מחבל רוצח שוטר מקומי ואת אשתו בביתם סמוך לפריז. 14 ביולי 2016, טרוריסט נוסף רוצח בדריסה מעל ל-80 בני אדם במהלך חגיגות יום הבסטיליה בניס.

תיעוד הפיגוע מיום חמישי

התרבות הליברלית והדמוקרטית של צרפת, שכולנו חונכנו להעריץ עומדת כרגע למבחן, כאשר טרורסטים איסלאמיסטים מנצלים אותה לצורך חדירה למדינה ופעילות אנטי-ממסדית בה – והתוצאות בהתאם. מלבד רצח ההמונים המתרחש במדינה, הרי שכבר תקופה ארוכה בצרפת קיימות מדינות קטנות בעלות רוב איסלאמי, כשהמשטרה המקומית אינה מסוגלת להתערב.

השלטון אינו יכול להילחם בבעיה בשל תרבות הפוליטיקלי קורקט הנהוגה בה – וכך יכולים מחבלים, שחלקם עברו אימונים בדאע"ש ושלוחותיה לחדור למדינה ולהפר את שגרת החיים בה. נראה שאם לא יחול שינוי בתפיסה הצרפתית הליברלית הרי שצרפת בדרך לאבד את מקומה כבירה הליברלית של אירופה.

הקרב את ישראל והצל את עורך

גם מדינת ישראל בקלחת הזו. בפברואר 2016, הציגה ממשלת צרפת לישראל ולפלשתינים יוזמת שלום שמתבססת על עיקרון שתי המדינות. במידה והיוזמה תיכשל, מצהיר שר החוץ הצרפתי, תכיר צרפת במדינה הפלשתינית. מעבר לעובדה שההצהרה הצרפתית רק מעודדת את הנהגת הרשות הפלשתינית לא להצטרף למשא ומתן, עלינו להבין מה מניעיה של צרפת להגשת יוזמה כזו.

הולנד ונתניהו אחרי הפיגוע בנובמבר. צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ
הולנד ונתניהו אחרי הפיגוע בנובמבר. צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ

ההנהגה הצרפתית סבורה כי אם היא תעניק לאסלאם מדינה פלשתינית, הרי שהטרוריסטים הג'יהאדיסטים יניחו לה ופיגועי הטרור יחלשו. כמו כן ממשלת צרפת מתייחסת גם לאלקטורט המוסלמי בקרבה, שהרי אחוז המצביעים המוסלמים בקרבה עולה מידי שנה, ורצונם להיבחר שוב תלוי במידה רבה במצביעים אלה. משמע שצרפת מוכנה להקריב את עקרונותיה הבטחוניים של מדינת ישראל ואזרחיה למען השלווה הצרפתית ואחיזה בכס השלטון. עד כאן הגיוני ובסדר לכאורה, אולם האם צעדים אלה יסייעו לה?

התפיסה הזו מעידה עד כמה חוסר ההבנה הצרפתית במזרח התיכון לוקה בחסר. הפעילות הטרוריסטית המתגברת בצרפת לא נועדה למען הקמה של מדינה פלסטינית. מרבית המחבלים אם לא כולם, שייכים בצורה זו או אחר למדינה האסלאמית (דאעש) שמלחמתם אינה נגד צרפת עצמה, כי אם נגד תרבות המערב כולה, בצרפת מצאו הג'יהאדיסטית כר פורה יותר לפעילות הזו, אולם הדבר נכון גם לפיגועים בבלגיה או באורלנדו.

לראיה, ניתן לשים לב למקומות בהם בחרו הג'יהאדיסטים לבצע את הרצח: תיאטרון, מועדון של קהילת להט"ב, חגיגות יום הבסטיליה וכדומה. מדינה פלשתינית הינה עיקרון מנוגד לתפיסה הדאעשית הקוראת לח'ליפות איסלאמית עולמית. גם משום שמדינה מוסללמית יכולה להיות רק אחת, וגם משום ששלטון אש"ף שאמור לקבל את המושכות על המדינה, נראה בעיניהם כשלטון חילוני שלא יכול לבוא בקנה אחד עם השריעה המוסלמית.

מדינה פלשתינית בעידודה של צרפה, מעבר להיותה סכנה קיומית למדינת ישראל, הרי שעלולה רק לדרבן את הג'יהאדיסטים להמשך ביצוע פיגועים בצפרת ובאירופה, ושוב יציג את השלטון הצרפתי במערומיו. עד שהצרפתים יכירו בעובדה כי קיימת מלחמת תרבויות עולמית בין הדמוקרטיה, חופש הדיבור וערכי הליברליזם מול החושך והשריעה האיסלאמיים, הרי שהתמונה אינה יכולה להשתנות.איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק