השר לבטחון פנים גלעד ארדן הורה להפסיק באופן גורף השבת גופות מחבלים למשפחותיהם. ההחלטה התקבלה לאחר שהלילה (בין שני לשלישי) נערכה הלוויה המונית למחבל מג'בל מוכבר שביצע את הפיגוע ברחוב מלכי ישראל בירושלים. אופי ההלוויה מנוגד להסכמות שהושגו בין משפחות המחבלים ובין המשטרה, לפיהן הלוויות מחבלים יתקיימו בהשתתפות המשפחה בלבד.

בתיעוד מהלוויה בו נראה כי מחוץ לבית הקברות התאספו למעלה מ-200 ערבים וקראו "אללה אכבר" ו"ברוח ובדם נפדה אותך שהיד". הערבים נותרו מחוץ לבית הקברות לאחר שכוחות מג"ב שהיו סמוכים אליו מנעו את כניסתם לתוך המתחם עצמו כשרק עשרות בודדות הותרו להיכנס.

אין זו הפעם הראשונה בה נעצרת השבת גופות המחבלים. במשך גל הטרור האחרון עיכבה המשטרה החזרת גופות מחבלים ממזרח ירושלים בהוראת ארדן.  השר לבטחון פנים קבע תנאים להלוויות המחבלים ודרש כי לא יוכנסו אנשים שאינם בני משפחה או סממני הסתה.

״נחשפתי כעת לתמונות המקוממות מההלוויה הלילה במזרח ירושלים שבה הופרו תנאי המשטרה וההתחייבויות של משפחת המחבל, ונערכה הלוויה מרובת משתתפים עם קריאות להסתה ותמיכה בטרור", אמר ארדן.

 מחבל עובד בזק

עלאא אבו ג'מל, עובד בזק, ביצע פיגוע דריסה ודקירה ורצח את ישעיהו קרישבסקי (59) מירושלים. הוא דרס נוסעים בתחנת אוטובוס באמצעות רכב החברה ולאחר מכן יצא ממנו והחל להכות פצועים בגרזן עד שנורה על ידי מאבטח. כמו גופות שאר המחבלים ממזרח ירושלים, גופתו לא הוחזרה עד היום כיוון שהלוויות המחבלים הופכות למופע הסתה שמעודדים פיגועים נוספים. זאת היתה הסיבה לכך שהמשפחות נדרשו לחתום על ערבויות לפיהן הלוויות ייערכו בשעות הלילה המאוחרות ובנוכחות מצומצמת.

במשך כמה חודשים התנהל מאבק בין המדינה לבין המשפחות, שטענו בין היתר כי המניע לעצירת השבת הגופות הוא רגשות נקמה ולא הפסקת ההסתה. המשפחות עתרו לבג"ץ, אולם לאחר שהמדינה הודיעה שהושגו סיכומים להחזרת הגופות עד לרמדאן, קבע בית המשפט שהעתירה התייתרה.

לדברי ארדן, משפחות המחבלים שיקרו לבג״צ לאחר שהתחייבו לעמוד בדרישות המשטרה: "חבל שבג״צ האמין להן ולחץ על המשטרה למסור את הגופות עד הרמדאן.  אני מקווה שבג״צ ייחשף גם כן לתמונות ההסתה שאסור שייקרו בשום מקום ובטח לא בירושלים בירת ישראל״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20