"הרגליים רוקדות בשביל הילד שנפל בקרב, אבל הנפש תשאר פצועה" כך אמר לי אב שכול כשהוא מפזז מול ספר התורה.


הבוקר ב-05:30 התחלתי את המסע שלי עם המשפחות השכולות ממבצע 'צוק איתן', בדרך להכנסת ספר תורה בקפריסין,  בעוד בארץ נערכים ללווייתו של הרצל שאול ז"ל אביו של החייל אורון שאול הי"ד שמקום קבורתו לא נודע.

כדי להבין את האירוע נחזור שנתיים אחורה, לעיצומו של מבצע 'צוק איתן' אז מחליט הרב זאב רסקין, רבה הראשי של קפריסין, להקים בית חב"ד חדש בלימסול שייקרא על שמו של המבצע "צוק איתן" ויוקדש לעילוי נשמתם של הנופלים במבצע. כעבור חודש, בעוד גוזרים את הסרט בחנוכת הבית של בית הכנסת החדש, הגיעה ההודעה על סיום המבצע והפסקת אש.

הנופלים במבצע
שמם ואיורם של כל הנופלים בצוק איתן

בבית הכנסת ניצבת עבודה מדהימה עם שמם ואיורם של כל הנופלים בצוק איתן, כשבמרכז התמונה מופיע קטע מתוך שיחתו של הרבי מליובאוויטש ז"ל שנאמרו בשנת 1982 "…עצם העמידה להגן על ארץ הקודש ועל  "גוי קדוש" הדר בה, עד כדי מסירת נפש בפועל ממש – הרי זו זכות גדולה ביותר, כי אין דבר נעלה יותר מאשר מסירת נפש בפועל ממש!…" תמונה זו שכל מי שחלף לידה לא יכול היה שלא לעצור ולהזיל דמעה, ממחישה יותר מכל את העוצמה והחיבור שיוצר הבית הזה.

נחזור אל המסע: כבר כשהתיישבתי במטוס התברר לי שמדובר ב"משפחת צוק איתן". הקשר בין המשפחות קרוב מאוד, כולם מכירים את כולם וערים לשמחות וגם לקשיים של משפחות אחרות. מדהים היה לראות את הקשר של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ שליווה את המשפחות לאורך המסע, הכיר אותן וחווה איתן את המסע.

בני גנץ
הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ רוקד עם ספר התורה

 

עם כל משפחה שאני פוגש אני מגלה עולם מלא של הסיפור על הבן שנפל, על הבור שהותיר, וכל הנפשות הפצועות שלא באמת המשיכו הלאה בשנתיים שחלפו. ביחד עם זאת אני פוגש עוצמה ונחישות, המשפחות נאבקות להמשיך הלאה ולהנציח את הבנים במקום לשקוע.

ההפקה (בניצוחו של מיכאל כפלין הפקות) מוקפדת ומאפשרת למשפחות גם לנצל את המפגש לגיבוש והעצמה, בדרך לאירוע המרכזי של הכנסת ספר התורה. המהירות שבה האנשים עוברים מדמעות וכאב לשמחה היא בלתי נתפשת. בין לבין נציגי המשפחות מגישים לי תפילת הדרך ומזכרות שונות שבאמצעותן מנציחים את הנופלים.

טקס אשכבה להרצל שאול ז"ל בלימסול

היום מתקדם ומגיעים לכתיבת האותיות האחרונות, כשכל משפחה נגשת בדרכה ומקדישה את כתיבת האות לעילוי נשמת בן המשפחה שנפל. באמצע הכתיבה פתאום עוצרים הכל, מתברר שבאותו הרגע מתחילה הלוויה של "הרצל"- אביו של החייל אורון שאול הי"ד וכולם מחוברים למה שקורה בארץ (הכנסת ספר התורה נקבעה לפני שהרצל שאול נפטר). עורכים טקס אשכבה להרצל ואף עין לא נותרת יבשה. שמם של אורון והרצל יחזור במהלך כל היום הזה שוב ושוב.

גבי אופיר צביקה אורן

מיד אחר כך ממשיכים לכתוב את האותיות והפעם גם לעילוי נשמת אורון ואביו. ומסיימים את השמחה ולמרות הכל פוצחים בריקודים שממשיכים בתהלוכה את לבית חב"ד צוק איתן. המעבר החד מזכיר לי את הדרך שעושים מדי שנה בין התוגה והאבל של בין יום הזכרון לבין יום העצמאות. אמר לי אב שכול, שלמרות שהרגליים רוקדות, כל מי שחווה שכול לא מסוגל באמת לשמוח.

  ריקוד עם ספר התורה בעיר בזמן ששרים "עם  ישראל חי"

ובכל זאת הריקודים היו סוערים והשמחה היתה אדירה. והמשפט שחזר על עצמו בצורה כזו או אחרת היה "עם ישראל חי".

הכתבה המלאה על הכנסת ספר התורה תשודר בתכניתנו "זה היום", מחר (ב') בשעה 21:00.

צבי טסלר

צבי טסלר