19:43 17/10/2017
דף הבית > מורשת > היום לפני 99 שנה: הצהרת בלפור

היום לפני 99 שנה: הצהרת בלפור

ההצהרה המלכותית שעוד ממשיכה להסעיר את המערכה הבינלאומית: 99 שנים להצהרת בלפור כהכרה בצורך לבית לאומי עבור העם היהודי

ב-2 בנובמבר 1917, היום לפני 99 שנים בדיוק, נחתמה הצהרתו של שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, לפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית: מעצמה עולמית כמו בריטניה הסכימה למעשה לפרוש את חסותה על התנועה הציונית ולסייע לה במימוש מטרתה העיקרית. את נוסח ההצהרה אישר הקבינט הבריטי ב-31 באוקטובר 1917.

ליטל שמש בניו יורק, 22.9.16, סיקור נאום נתניהו ואבו מאזן באו"ם

ההצהרה, שכאמור היוותה הישג מדיני אדיר עבור התנועה הציונית, עלתה לכותרות ברחבי העולם בתקופה האחרונה לאחר בקשתם של הפלסטינים מבריטניה להתנצל על ההצהרת שר החוץ בלפור.

אבו מאזן בדרישה לפיצוי והתנצלות מצד בריטניה

בספטמבר האחרון נאם אבו מאזן מעל בימת האו"ם ותקף את ישראל וטען בי על הממלכה הבריטית להתנצל בפניו ולפצות את הפלסטינים: "לא נקבל את נסיונותיה של ישראל לעקוף את יוזמת השלום הערבית ולהפוך אותה. אף אחד לא יקבל זאת. עברו 100 שנה מהצהרת בלפור שיצרה את הבסיס לנכבה. בריטניה צריכה לשאת באחריות משפטית, מדינית וחומרית להצהרת בלפור. היא צריכה להתנצל בפני העם הפלסטיני ולתקן את הנזק שעשתה ולהכיר בפלסטין". בכך, חזר על דרישתו כלפי הבריטים לפצות את הפלסטינים על מתן הכרה לבית הלאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

בלפור ואבו מאזן
בלפור ואבו מאזן. דרישה על הצהרה בת 99 שנה

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, פרסמה מספר ימים לאחר מכן מאמר במגזין 'Informed' של אגודת ידידי ישראל במפלגה השמרנית של בריטניה (CFI), בו הגיבה לדרישות אבו מאזן וכתבה: "עלינו לעשות הכל כדי להבטיח שאזרחי ישראל חיים בביטחון במדינתם", כתבה מיי במאמר שפרסמה, והוסיפה כי היא "תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה". עוד כתבה ראש ממשלת בריטניה כי "בקרוב נציין מאה שנים לאישור שנתן שר החוץ ארתור ג'יימס בלפור, מהמפלגה השמרנית, לתמיכתה של הממלכה המאוחדת בהקמת בית לאומי לעם היהודי. היום, היחסים בין שתי המדינות נותרו חזקים כתמיד".

בסקר שפורסם כהכנה לבחירות ברשויות המוניציפאליות בעזה וביהודה ושומרון אצל הפלסטינים עולה כי 75% מהנשאלים תמכו בקריאתו של אבו מאזן לתבוע את בריטניה בשל הצהרת בלפור.

בעקבות הדרישה הפלסטינית להתנצל על הצהרת בלפור יזמה הברונית האנטישמית ג'ניפר טונג (Jenny Tonge) לבקשת הארגון האנטי ישראלי "המועצה לזכות השיבה לפלסטין" גם דיון בבית הלורדים הבריטי, שהפך מהר מאוד לכנס הסתה ונשמעו בו אמירות אנטישמיות אשר זכו לתשואות רמות. בעקבות החשיפה הרחבה לה זכה הדיון בכלי התקשורת בבריטניה הושעתה הברונית האנטישמית שיזמה את הדיון מחברותה במפלגה הליברלית דמוקרטית, אך נותרה כחברה קבועה בבית הלורדים בבריטניה.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר