הערב תשודר בגלי צה"ל תוכנית שכולה מוקדשת ליצירה לאומנית של המשורר הפלשתיני . דרוויש שנפטר ב-2008, חיבר את מגילת העצמאות הפלשתינית והיה חבר בארגון לשחרור פלשתין (אש"ף) שמאגד תחתיו 82 ארגוני טרור פלשתינים מתחילת המאה ועד היום.

קטע מתוך התוכנית בגלי צה"ל

בתחנה הצבאית בחרו להקדיש תוכנית שלמה ליצירה "תעודת זהות" שחיבר דרוויש והיא עוסקת במלחמה ב"כיבוש". "אֲנִי לֹא שוֹנֵא אֲנָשִים וְאֵינֵנִי פּוֹלֵש אֲבָל אִם אֱהֱיֶה לְרָעֵב בְּשָרוֹ שֶל הַכּוֹבֵש יִהֱיֶה לִי לְמָאֳכָל הִזָהֵר..הִזָהֵר..מְהַרָעָב שֶלִי מְהַזָעָם שֶלִי!" לשון השיר של דרוויש.

התוכנית היא פרק בסדרה "האוניברסיטה המשודרת" שמגיש קובי מידן ועוסקת בטקסטים מכוננים בישראליות. תוכניות קודמות עסקו בין היתר ביצירות "אלטנוילנד" של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, "קיר הברזל" שכתב אבי תנועת בית"ר זאב ז'בוטינסקי, מגילת העצמאות של מדינת ישראל וב-"אורות" שכתב הרב אברהם יצחק הכהן קוק. התחנה הצבאית מעמידה את דרוויש הלאומן הפלשתיני בשורה אחת עם גדולי האומה העברית.

מידן הציג את השיר הכי מוכר של דרוויש כ-"התרסה של נבדק ערבי כלפי חייל במחסום". האם ראוי שתחנה צבאית תכנה טקסט זה כ"טקסט מכונן בישראליות"? האם ראוי להוקיר בתחנה הצבאית משורר שמוקיע את צה"ל ומגדירו כצבא כובש?

עמית דרי, מ"פ במילואים, שמע את הפרסום בתחנה ולא האמין. "תעודת זהות הוא השיר המזעזע ביותר של מחמוד דרוויש", אמר דרי לאתר ערוץ 20. "אבסורד שקוראים לסמסטר 'טקסטים מכוננים בישראליות'. זה טקסט מכונן? לזה צריך להקדיש תוכנית? חסר אנשים בציונות? חסרים גיבורי ישראל לעשות עליהם תוכנית בגלי צה"ל? נגמרו כולם?".

מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת
מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת

"למה אנחנו צריכים לשמוע ניתוח של שיר המדבר על קניבליזם כלפי יהודים ברדיו של החיילים?" מתפלא דרי, "הוא טקסט מכונן בישראליות או בנרטיב הלאומי הפלשתיני?". לדבריו, "אמנם מדובר בכסות אקדמית אך זו לא אוניברסיטה, אלא רדיו של חיילים שממומן ע"י משרד הבטחון".

"אני לא מתנגד שילמדו את דרוויש. אני עצמי למדתי את שיריו במהלך לימודיי לתואר. אבל בתחנת גלי צה"ל שממומנת ע"י משרד הביטחון אני לא מוצא לנכון שיזכירו את 'תעודת זהות'. אלה לא התכנים שצריכים להיכנס לתחנה צבאית" הוסיף דרי.

מגלי צה"ל נמסר: "גלי צה"ל ייסדה בשנות השבעים את האוניברסיטה המשודרת כבמה רדיופונית המאפשרת לעולם האקדמיה להעשיר ולסקרן את מאזיני התחנה. במה זו מארחת בסמסטר הנוכחי שורה ארוכה ומגוונת של מרצים ונושאים ביניהם ,כאלו שהרצו על כתבי הרב קוק,  ז'בוטינסקי, הרצל, נעמי שמר ומגילת העצמאות. אנו סבורים שהחופש האקדמי מחייב אותנו לאפשר את העושר הרעיוני שהיא מעמידה לרשות המאזינים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.