האם מקבל משפט הוגן? כך שואלת שופטת בית המשפט העליון לשעבר בפוסט חדש בו היא דנה ביחס התקשורת אל החייל היורה. גביזון תוקפת את הנוגעים בדבר ומזהירה כי הם מאיימות על יכולת בית המשפט לברר לעומק את סוגיית הירי.

“הפעם אני כבר יודעת שאני נכנסת לשדה מוקשים. מכל הצרות בעולם יש לך לכתוב על המשפט של אזריה? להגן על מי שבשמו פוגעים בכל ערכי צה”ל ושלטון החוק? אז כן. כי אני מסכימה עם אלה שאומרים שהעניין הזה של החייל הזה שירה במפגע ששכב מנוטרל וגרם למותו הוא לא רק עניין אישי אלא מערכתי.

עו”ד אייל בסרגליק באולפן ‘היום הזה’

ואני חוששת שבינתיים אנחנו ממשיכים להכשיל את עצמנו בצורה שבה אמצעי התקשורת, במידה שאני עוקבת, מסקרים את המשפט הזה. ואני רוצה להדגיש. לא בצורה בה מנהלים אותו, אלא בצורה בה מסקרים אותו. המשך לצורה הלא נכונה שבה טופל וסוקר העניין הזה מכלתחילה. מכל הצדדים. וזה חשוב מפני שבסופו של יום, למרות שעשינו הליך נכון, לא נוכל לקבל עליו קרדיט. כי הליך נכון אמור לספק הכרעה מוסמכת שתהיה מקובלת על רוב הנוגעים בדבר. ואנחנו מייצרים תהליך שעלול בסופו של יום להגביר פילוג במקום שיביא לקבלת העובדה שבסך הכל התמודדנו נכון גם במצבים מורכבים וקשים.

המטרה אינה לרצות את אלה שדורשים לשחרר את אלאור או את אלה שמסיתים נגד הקצינים שמעידים במשפטו מטעם התביעה. העמדות האלה חמורות ומסוכנות. הן אכן חותרות נגד תפיסות של בירור נכון ושל משפט הוגן. שכולל העדרה של הפחדה של מי שהעיד על פי מיטב שיקול דעתו במשפט. גם נגד הנאשם. חמור שצריכים לאבטח את צוות התביעה במשפט.

אבל המשפט הזה עדיין מתנהל. בינתיים, כמקובל, נשמעו עדויות התביעה. העיתונות מוציאה מהן קטעים שנוחים לעמדה שהיא רוצה לקדם. אבל ראו, למשל, את הניתוח של איפרגן, הגורס כי דווקא עדותו של המ”פ תומכת בגרסתו של אזריה.

וכל זה עוד לפני שהתחלנו את פרשת ההגנה! משפט הוגן פירושו שהשופטים אינם חורצים דין במהלך המשפט (ובוודאי לא לפניו), והם נשארים במחשבה פתוחה ובנפש חפצה עד סיום פרשת הראיות. של שני הצדדים. משפט הוגן פירושו שהמשפט מתנהל בבית המשפט ולא על גבי העיתונים.

רות גביזון. צילום: פייסבוק
רות גביזון. צילום: פייסבוק

במקרה שלנו קשה להשתחרר מן הרושם שהיה חפזון לא רגיל בסיכום התחקיר הראשוני שהיה הבסיס להתבטאויות הראשונות. אף אם בדיעבד יתברר כי התמונה שצויירה אז היתה אכן התמונה הנכונה והשלמה – מערכת מנוסה אינה אמורה לחרוץ דין לפני שנערך בירור מסודר.

ובוודאי לא ידענו, מייד לאחר שחרור הסרט, אם החייל הוא כהניסט מושבע שניצל הזדמנות לחסל חשבונות על בסיס משנה רעיונית מוצקה, או חייל זוטר למדי, שהיה נחשב חייל טוב, ופעל בצורה שהוא חשב – בטעות כפי שהסתבר – שהיתה הצורה הנכונה לפעול כדי לבצע נכון את משימתו. נדמה לי – שוב בלי לעקוב מקרוב – שהתשובה על השאלה הקריטית הזאת עדיין אינה לגמרי ברורה.

ואני חוששת כי הרעש שמייצר הסיקור הוא כל כך גדול, שכבר אין לנו סיכוי אמתי לקבל תשובה לשאלה הזו, שתעמוד לא במבחן הבהירות הנחרצת, אלא דווקא במבחן הטיפוסי למצבים כאלה – שהם עמומים תמיד עד שבוחנים אותם לאחר מעשה. אמנם אני בטוחה שהשופטים מלמדים את עצמם ניתוק מן התקשורת והתרכזות בראיות. אבל רק פתי ותמים לא יאמין ששופטים בתוך עמם הם יושבים. וכבר היו דבריםן מעולם. גם המשפט אינו פטור מפופוליזם. וחבל שאיסור הסוב יודיצה כבר מזמן לא נאכף במקומותינו.

לא פותרים את הבעיה עם שעיר לעזאזל

אז בבקשה, עתונאים, תרגיעו. על העקרונות של שימוש נכון בנשק ועל צמצום הפגיעה בחיי אדם, ועל העקרון שלא פוגעים במי שכבר אינו מסוכן אף אם הוא מפגע שפגע בחבר לנשק לא נגן באמצעות מסע דמוניזציה של אלאור אזריה. הבעיה היא מבנית ומערכתית וחוזרת. וזה גורלנו. לא נפתור אותה על ידי מציאתו של שעיר תורן לעזאזל.

גם אם המשפט יסתיים בהרשעה חד משמעית וחמורה של אלאור אזריה – וכדאי שהתקשורת לא תראה את זה כמשימתה להחליף את בית המשפט הצבאי ולהבטיח תוצאה כזאת – אזריה הוא עדיין חייל שהיה שם במסגרת שירותו. והכלל הוא שאת מעשיו אנחנו בוחנים, ושופטים ובגינם אולי אף עונשים. אבל הוא לא האויב שלנו. הוא החייל שלנו. זה אומר שכולנו מקבלים קרדיט על הישגיו ומקבלים אחריות על כשליו אם היו. וזה לא כאילו אנחנו כולנו נצא צדיקים ככל שנמהר להרשיע אותו (ולהלין שהאישום הומר מרצח להריגה “בלבד”).

דווקא מפני שיש כל כך הרבה עניינים אחרים לעסוק בזה, בואו נמתין בסבלנות לכך שהמשפט הזה יתנהל ויגיע לסיומו? ואם רוצים באמת לתת כיסוי צמוד-הדוק, אולי אפשר לבקש שהוא יהיה מלא ומאוזן יותר ולא כל כך חורץ דין?

קראתי שעורכי הדין של אזריה מאיימים להתפטר כי אינם מקבלים את שכר טרחתם. הייתי ממליצה למדינה לשקול להשתתף משמעותית במימון הגנתו. זה אינטרס של כולנו שהמשפט הזה ינוהל ללא רבב”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.