ב- 12 ביולי 2006 ,בשעה 09:00 בבוקר, תקפו לוחמי סיור של צה"ל בגבול הצפון, הרגו שלושה, פצעו שניים וחטפו שניים – רס"ר אודי גולדווסר ז"ל ורס"ל ז"ל.

טנק שהוכנס ללבנון בניסיון לסכל את החטיפה עלה על מטען, וארבעת הלוחמים בו נהרגו. חייל בכוח החילוץ נהרג אף הוא. באותו הלילה החליטה ממשלת ישראל לצאת למערכה צבאית, שלימים תיקרא "". המלחמה נמשכה 34 ימים, עד ל-14 באוגוסט 2006. כוחות צה"ל תקפו מהקרקע ומהאוויר את מוצבי חיזבאללה לאורך הגבול עם לבנון, פשטו קרקעית וביצעו מהלך קרקעי נרחב ביומיים האחרונים מדרום לליטני.

קולות הקשר של מפקדי חטיבת הצנחנים

הרמטכ"ל כותב באגרת כי בניגוד לאי היערכותו של צה"ל במלחמת לבנון השנייה "צה"ל של שנת 2016 הוא צבא ערוך, מאומן ומצויד". "המוכנות לחירום ולמלחמה עומדת בראש סדר העדיפויות של צה"ל. התפיסה הארגונית והמבצעית של כוחותינו השתנתה והתעדכנה – היקף האימונים של לוחמי צה"ל גדל ואיכותו השתפרה", כך כתב.

עוד מוסיף אייזנקוט כי "ננקטו צעדים לשיפור הכשירות והיכולת המבצעית של מערך המילואים מתוך ההבנה שהמערך הוא נדבך חשוב בכל תרחיש חירום ומלחמה. נעשו שיפורים גם בתחום הגנת העורף כדי להבטיח את שלום אזרחי ישראל בזמן מלחמה, ולהעניק לחוד הלוחם אורך נשימה כדי שיוכל להגן ולנצח. בעשור שחלף צה"ל פיתח ידע ותובנות מערכתיות אסטרטגיות, ומיקד את תפיסת האויב שלו בלוחמה נגד ארגון החיזבאללה. כל אלו יאפשרו לצה"ל – אם יידרש לכך – לנצח בעימות עתידי".

קולות הקשר בקרב בנת ג'בל

מפקד מפקדת העומק, אלוף במיל' אשר שימש כיועץ ר' אמ"ץ למבצעים מיוחדים במלחמת לבנון השנייה, התייחס בעדותו לאירוע החטיפה של החללים ואלדד רגב ז"ל ואמר "ראיתי שיש אירוע חטיפה. רצתי לשם במהירות. הבנתי שמתחיל אירוע אמיתי ואנחנו כבר גנרלים ותיקים אז יודעים שזה יכול להתפתח גם לדברים יותר משמעותיים".

ירי אריטלרי לעבר יעדים בדרום לבנון בזמן המלחמה. צילום: דובר צה"ל
ירי אריטלרי לעבר יעדים בדרום לבנון בזמן המלחמה. צילום: דובר צה"ל

במהלך המלחמה כשראה שהכוחות אינם מנוצלים כראוי, סיפר רוסו כי הוצא קול קריאה ליחידות נוספות "פתאום הגיעו 100 איש מכל היחידות מכל הגופים מכל הזרועות כי כולם רוצים לעשות וכולם רוצים לתרום". לדברי רוסו "מהרגע שהתחלנו לפעול זו הייתה מערכת שהלכה והתייעלה באפקטיביות מבצעית מדהימה. יחידות שעשו דברים שלא נעשו בעבר. היו עשרות מבצעים שחלקם השפיעו ברמה מערכתית".

אלוף , כיום ראש אגף התכנון ורמ"ח מבצעים בחיל האוויר בזמן המלחמה אמר "לקחנו את הקלף המרכזי של חיזבאללה שהיה הרקטות לטווח ארוך ולטווח בינוני. ניטלה ממנו היכולת לשגר למרכז ישראל – אחד ההישגים המשמעותיים במלחמה הזאת".

"התחלנו לתקוף בתוך הערים בלבנון, אז אני יושב בתא השליטה ומאשר תקיפת בניין של 12 קומות בצור, דבר שלא קורה בשגרה בדר"כ. וכשאתה יושב בתא השליטה ואומר "רשאי לתקוף" אז כל הראשים מסתובבים אליך ולא מאמינים שהנה אנחנו תוקפים עם פצצה של טון קומה עשירית בבניין של 12 קומות" סיפר נורקין. "לאחר המלחמה אני יכול להגיד שברמה האישית המלחמה הזאת הקנתה לי הרבה מאוד נסיון בהפעלה של כח אווירי. במלחמה הזאת היו גם הרבה הישגים ולשמחתי הפקנו גם את הלקחים והטעויות ואנחנונ נמצאים היום במקום אחר" סיכם.

במלאת עשור למלחמת לבנון השנייה, השיק דובר צה"ל אתר המסכם את אירועי המלחמה וכולל את עדויות המפקדים, סיור וירטואלי בשטח, הנצחה של חללי המלחמה ויומן אירועי המלחמה הכולל ציר זמן ומפה  https://www.lebanonwar2.idf.il/ .

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא