כך בקשת חברות אקראית בפייסבוק הפכה לניסיון ריגול של .  "היי, א', מה אתה עושה עכשיו?", כך פנתה "קרן כהן", בלונדינית נאה, לחייל ישראלי בניסיון לשדל אותו להוריד את אחת האפליקציות שבחיל המודיעין הגדירו כאפליקציית חמאס.

לפי גורמים בכירים בצבא, ארגוני הטרור ואויבים אחרים, פועלים ברשתות החברתיות בזהויות גנובות ובדויות ומייצרים מגע ישיר עם חיילים בסדיר ובמילואים. אתמול הפיץ הצבא את המצגת המדוברת בה הזהיר את החיילים מפעולות חריגות ברשתות החברתיות, בדיוק כמו זו שמדבר עליה א', חייל צה"ל. הואז  חושף בפני ערוץ 20 שיחה עם דמות פיקטיבית אותה הפעיל ככל הנראה פעיל מערך הסייבר של ארגון הטרור.

החייל מספר כי קיבל בקשות חוזרות ונשנות של אותה דמות במשך לא פחות מחודש. "במשך חודש קיבלתי בקשות חברות כל יום מאותה אחת, וכל יום מחקתי את זה עד שפתאום יום אחד אני מגלה שיש 58 חברים משותפים עם אותה אחת. חשבתי אולי יש מצב שהיא קשורה איכשהו ואני לא מכיר אותה או שאני מכיר אותה מאיזה מקום אבל שכחתי."

צילום מסך מתוך השיחה של א' עם "קרן"
צילום מסך מתוך השיחה של א' עם "קרן"

לדברי החייל, גם לאחר שאישר את בקשת החברות, הרגיש כי משהו משונה בדמות אליה התקשר. "הייתה לי תחושה כזאת לא טובה בבטן. מיד כשאני מאשר אותה היא שולחת לי הודעה באנגלית משהו כמו "מה עניינים" וכאלה. אני כותב 'סבבה'".

"משהו לא הרגיש לי טוב", הוא חוזר ואומר. א' מבקש מחברו, שמבין אנגלית, שיסייע לו לתקשר עם אותה בחורה. "אני אומר לחבר שלי שמבין אנגלית שיתפוס את הפרויקט ושידבר איתה. בהתחלה בכלל חשבתי שזאת בחורה שמנסה להתחיל איתי. היה נשמע מוזר שזה דרך הפייסבוק".

כך חדר חמאס למכשירים הסלולריים של צה"ל. באדיבות דובר צה"ל

א' מספר שחברו זיהה בעיה מיד. "הוא אומר לי מההתחלה 'שים לב, כל התמונות פרופיל שלה הן פחות או יותר אותה תמונה בשינויים' – תמונה של בחורה מאוד נאה, אבל אותה תמונה. זה ממש נראה כמו פרופיל מזויף".

"ראיתי את התמונה שלה – והבנתי ממה ניצלתי"

"קרן" לא מחכה וניגשת למטרה: איסוף מודיעין על א' ועל הבסיס בו הוא משרת. "היא שולחת הודעה 'מה אתם עושים בחיים?' כשהיא רואה שאנחנו בצה"ל, 'איפה אתם נמצאים?'". התנהגותה רק מעוררת את חשדותיהם. א' מספר שהשניים לא עונים. "זה נראה מוזר", הוא אומר.

"אנחנו מייבשים אותה ואז היא מתחילה לומר 'אני אוהבת אותך. אתה רוצה להיפגש איתי?'. ואז היא שולחת קישור. ברגע שהיא שלחה את הקישור, הבנתי שזה פרופיל מזויף".

בשלב זה, א' משוכנע שהיא רצתה להעביר לו איזשהו וירוס, לפרוץ לחשבון הבנק שלו ומיד חוסם אותה. "בטח היא רוצה להעביר לי וירוס או לפרוץ לי לפלאפון לגנוב לי כסף מהחשבון בנק או מהחשבון גוגל ומיד אני כמובן חוסם אותה. פתאום אני רואה את התמונה שלה (בתקשורת -ע"ל) ואז אני קולט ממה ניצלתי".

"ראיתי אותה במצגת והבנתי ממה ניצלתי". הדמויות באמצעותן משך חמאס את חיילי צה"ל
"ראיתי אותה במצגת והבנתי ממה ניצלתי". בפינה השמאלית העליונה – "קרן כהן", איתה שוחח א'. מתוך המצגת בה הוצגו הדמויות באמצעותן משך חמאס את חיילי צה"ל

בצה"ל מזהירים כי גורמי אויב וארגוני טרור מנצלים את הרשת החברתית ואת תמימות המשתמשים בה בכדי להפעיל דמויות במסווה, לשטות בחיילים בסדיר ובמילואים, להדביק מכשירי טלפון ניידים בווירוסים ולאסוף מידע מסווג אודות פעילות צה"ל ויכולותיו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.