בעקבות הפרסום אתמול בערוץ 20, זימן את מפקד גלי צה"ל לבירור דחוף. בתחנה שודרה אתמול תכנית שהוקדשה לשיריו של המשורר הפלשתיני , ביניהם שירים שתוקפים את חיילי צה"ל ומדינת ישראל. התכנית שודרה כחלק מסדרה המוקדשת ל"טקסטים מכוננים של הישראליות".

שר הבטחון ליברמן ומפקד גל"צ דקל. צילום: פלאש 90
שר הבטחון ליברמן ומפקד גל"צ דקל. צילום: פלאש 90

לדברי השר ליברמן "״על פניו נראה שמדובר בענין חמור שבו מי שכתב טקסטים נגד הציונות שמשמשים עד היום כדלק לפעולות טרור נגד מדינת ישראל זוכה שהתחנה הצבאית תכלול אותו ואת יצירותיו כחלק מטקסטים מכוננים של החברה הישראלית יחד עם ״ירושלים של זהב״ ו״מגש הכסף״.

אתמול תקפה השרה מירי רגב בחריפות את התחנה הצבאית בעקבות הפרסום וכתבה כי "גל"צ ירדה מהפסים"."תחנה ציבורית במשרד הביטחון לא יכולה להרשות לעצמה להעצים ולפאר את הנרטיב האנטי ישראל במסגרת תכנית רדיו שתכליתה עיסוק ב'טקסטים מכוננים של הישראליות'", כתבה רגב.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה "‏ליברמן ורגב מפחדים מדרוויש בג"לצ – כמו שאלקין מפחד מסקירת ראש אמ"ן בקבינט. לא לראות ולשמוע כדי שזה לא יאיים עלי. אני לעומתם, בטוחה בצדקת הציונות".

יו"ר סיעת מר"צ, ח"כ אילן גילאון, אמר בתגובה: "״במקום בו משתיקים שירה ומשוררים, ישתיקו גם אנשים". בוקר אחרי שהונצחה אות של קלון בספר החוקים של מדינת ישראל בדמותו של חוק ההדחה, המבקש להשתיק ציבור שלם ולבטל את רצונו הדמוקרטי, אנו רואים איך קברניטי הממשלה, שיכורי הכוח, ועמוסי המוזה משלטונות ארדואן ופוטין, מבקשים לבטל במחי התבטאויות אוויליות שירה מפוארת ומשוררים מוערכים".

לדברי גילאון, ״ההיסטוריה תשפוט את מירי רגב, ליברמן ונתניהו על מעשיהם, והם ייזכרו לנצח כמי ששיסוי, פילגו והסיתו נגד חופש הביטוי והמחשבה, והפכו את ישראל למקום בו מפחיד לבטא דעות, לכתוב שירים וליצור".

העימות הנוכחי מגיע על רקע המהלך שמקדם שר הביטחון, בתמיכת הרמטכ"ל, להוצאת התחנה הצבאית מצה"ל ו"לאזרח" אותה. ועדה שמינה השר בודקת את הסוגיה וצפויה לפרסם החלטה בתוך שבועות ספורים. לפי הערכות, הוועדה תתמוך בעמדת הרמטכ"ל ושר הביטחון ותמליץ להוציא את גל"צ מצה"ל.

קטע מתוך התוכנית בגלי צה"ל

כאמור, בתחנה הצבאית בחרו אתמול להקדיש תוכנית שלמה ליצירה "תעודת זהות" שחיבר דרוויש והיא עוסקת במלחמה ב"כיבוש". "אֲנִי לֹא שוֹנֵא אֲנָשִים וְאֵינֵנִי פּוֹלֵש אֲבָל אִם אֱהֱיֶה לְרָעֵב בְּשָרוֹ שֶל הַכּוֹבֵש יִהֱיֶה לִי לְמָאֳכָל הִזָהֵר..הִזָהֵר..מְהַרָעָב שֶלִי מְהַזָעָם שֶלִי!" לשון השיר.

דרוויש שנפטר ב-2008, חיבר את מגילת העצמאות הפלשתינית והיה חבר בארגון לשחרור פלשתין (אש"ף) שמאגד תחתיו 82 ארגוני טרור פלשתינים מתחילת המאה ועד היום.

התוכנית היא פרק בסדרה "האוניברסיטה המשודרת" שמגיש קובי מידן ועוסקת בטקסטים מכוננים בישראליות. תוכניות קודמות עסקו בין היתר ביצירות "אלטנוילנד" של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, "קיר הברזל" שכתב אבי תנועת בית"ר זאב ז'בוטינסקי, מגילת העצמאות של מדינת ישראל וב-"אורות" שכתב הרב אברהם יצחק הכהן קוק. התחנה הצבאית העמידה את דרוויש הלאומן הפלשתיני בשורה אחת עם גדולי האומה העברית.

מידן הציג את השיר הכי מוכר של דרוויש כ-"התרסה של נבדק ערבי כלפי חייל במחסום". האם ראוי שתחנה צבאית תכנה טקסט זה כ"טקסט מכונן בישראליות"? האם ראוי להוקיר בתחנה הצבאית משורר שמוקיע את צה"ל ומגדירו כצבא כובש?

עמית דרי, מ"פ במילואים, שמע את הפרסום בתחנה ולא האמין. "תעודת זהות הוא השיר המזעזע ביותר של מחמוד דרוויש", אמר דרי לאתר ערוץ 20. "אבסורד שקוראים לסמסטר 'טקסטים מכוננים בישראליות'. זה טקסט מכונן? לזה צריך להקדיש תוכנית? חסר אנשים בציונות? חסרים גיבורי ישראל לעשות עליהם תוכנית בגלי צה"ל? נגמרו כולם?".

מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת
מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת

"למה אנחנו צריכים לשמוע ניתוח של שיר המדבר על קניבליזם כלפי יהודים ברדיו של החיילים?" מתפלא דרי, "הוא טקסט מכונן בישראליות או בנרטיב הלאומי הפלשתיני?". לדבריו, "אמנם מדובר בכסות אקדמית אך זו לא אוניברסיטה, אלא רדיו של חיילים שממומן ע"י משרד הבטחון".

"אני לא מתנגד שילמדו את דרוויש. אני עצמי למדתי את שיריו במהלך לימודיי לתואר. אבל בתחנת גלי צה"ל שממומנת ע"י משרד הביטחון אני לא מוצא לנכון שיזכירו את 'תעודת זהות'. אלה לא התכנים שצריכים להיכנס לתחנה צבאית" הוסיף דרי.

מגלי צה"ל נמסר: "גלי צה"ל ייסדה בשנות השבעים את האוניברסיטה המשודרת כבמה רדיופונית המאפשרת לעולם האקדמיה להעשיר ולסקרן את מאזיני התחנה. במה זו מארחת בסמסטר הנוכחי שורה ארוכה ומגוונת של מרצים ונושאים ביניהם ,כאלו שהרצו על כתבי הרב קוק,  ז'בוטינסקי, הרצל, נעמי שמר ומגילת העצמאות. אנו סבורים שהחופש האקדמי מחייב אותנו לאפשר את העושר הרעיוני שהיא מעמידה לרשות המאזינים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.