23:37 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > איש העסקים מוזי ורטהיים הלך לעולמו

איש העסקים מוזי ורטהיים הלך לעולמו

משה (מוזי) ורטהיים הלך היום לעולמו בגיל 86. הוא היה אחד מאנשי העסקים הבכירים והמרכזיים בישראל. בעברו שירת בפלמ"ח, בשב"כ ובמוסד

מוזי ורטהיים, אחד מאנשי העסקים הבכירים והמרכזיים בישראל הלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 86. בבעלותו של ורטהיים הין בין היתר בנק מזרחי-טפחות, החברה לייצור משקאות קלים שהיא זכיינית קוקה קולה בישראל וזכיינית ערוץ 2 שידורי קשת.

ורטהיים נולד בירושלים בבית דתי, ועד גיל 15 למד בישיבה. בגיל 17 התגייס לפלמ"ח. לאחר שסיים את שירותו הצבאי למד במחזור הראשון לתואר ראשון בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית. לאחר שסיים את התואר החל בהתמחות בעריכת דין, תוך כדי שהוא לומד לתואר שני בפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטה העברית. במהלך אותה תקופה הועסק במוסד, ואף שימש כמנהל תחנה של המוסד בשווייץ ובאיטליה.

ורטהיים הצטרף להכשרת "מחנות העולים", המחלקה הימית – נוה ים בשנת 1947. מספטמבר 1948 היה מ"מ בגדוד השישי "גדוד ירושלים" של חטיבת הראל. מפקד מחלקה ו' בפלוגה ב', כאשר המ"פ היה זלמן כהן – זומה ז"ל. לאחר פירוק הגדוד שימש כסגן מפקד פלוגה וכשליש הגדוד בגדוד 19 של חטיבת גולני בפיקודו של מאיר עמית, עד לשחרורו מהשירות הפעיל בינואר 1950. לאחר מכן, שירות במילואים בסמ"פ, קצין מבצעים של גדוד 161 של חטיבת ירושלים – עד שנת 1953. עד שנת 1955 פעל במסגרת שירות הביטחון הכללי ולאחר מכן במשך 10 שנים, שירת ב"מוסד", עד לשנת 1965.

מוזי ורטהיים
משה (מוזי) ורטהיים ז"ל 1930-2016

בשנת 1965 פרש מהמוסד והחל לעבוד בחברת התרופות אסיא כמנהל כספים ויצוא. בשנת 1967 לקח חלק, יחד עם אברהם פיינברג, איל הון יהודי-אמריקני, בהקמת זכיינית קוקה-קולה בישראל, החברה המרכזית לייצור משקאות קלים. בשנים 1973-1980 שימש כמנכ"ל החברה ומשנת 1980 שימש כנשיאה. בשנת 2001, לאחר מותו של פיינברג, רכש את מניותיו בחברה המרכזית.

באמצע שנות התשעים רכש ורטהיים מניות בזכיינית ערוץ 2, שידורי קשת, ולאחר שרכש מחיים סבן את חלקו בה, הוא החזיק ב-51% אחוזים מהחברה.

בשנת 1993 זכה ורטהיים בפרס התעשייה בקטגוריית המזון. בשנת 1994 רכש כ-26% ממניות בנק המזרחי ובשנת 1997 רכש 25% נוספים, בשיתוף עם האחים עופר, והחזיק ב-20% מבנק מזרחי-טפחות, אשר בבעלותו גם בנק אדנים למשכנתאות.

ורטהיים החזיק בנדל"ן במרינה בהרצליה, בחברת חיפושי הנפט שדות ים, בחברת ההשקעות זינגר-ברנע ובתחנת הרדיו באילת "קול הים האדום", ב-25.5% מחברת הנדל"ן אלוני חץ, וכן בחברת ברגר הולדינגס, בעלת השליטה בדש ני"ע, חברת הברוקרים הפרטית הגדולה בישראל.

בשנת 2004 רכש את יצרנית מוצרי החלב טרה, באמצעות החברה המרכזית. כמו כן מייצרת החברה המרכזית את מותג הבירה קרלסברג בישראל ומחזיקה במניות של יצרן קרסלברג בטורקיה. כמו כן החברה מחזיקה ביצרנית המיצים פריגת ובחברת המים המינרליים נביעות.

בעבר היה חבר מרכז הליכוד. לפי תחקיר הוא היה מקורב לאריאל שרון, אהוד אולמרט, יעקב פרי ואהוד ברק. בעבר אף תרם למערכת הבחירות של ברק ושל מפלגת העבודה.

בנובמבר 2012 מונה ורטהיים ליו"ר זמני של בנק מזרחי טפחות, במקום יעקב פרי, שהצטרף למפלגת יש עתיד.

ורטהיים עמד בראש עמותת "דע אמת", הנהנית מתרומות של החברה המרכזית לייצור משקאות קלים.

הותיר אחריו שני יתומים. יהי זכרו ברוך

מרב לרנר

מרב לרנר

עורכת מדור נשים 'אשת חיל' באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-סגל

"יש פה שיבוש מערכות, המדינה היא לא מדינת משטרה"

הפטריוטים מגיבים לפרסומים כי המפכ"ל מאשים את נתניהו במעקב אחרי חוקרי להב 433: "משטרה לא יכולה לדבר על הרשות הפוליטית. נקודה. סוף"