“אחרי 10 חודש של משפט, עינוי וסבל שלי ושל המשפחה שלי שהתרסקה, אני מבקש מביה״ד לדון אותי במידת הרחמים”, במילים פשוטות אלו פנה הלוחם לצוות השופטים אמש (ג’) עם תום שלב הסיכומים במשפטו.

היום במשפט אזריה. צילום: ערוץ 20

מוקדם יותר דרשה התביעה להטיל על הלוחם 3 עד 5 שנות מאסר והורדה בדרגה לטוראי. “חומרתן המופלגת של המעשה מחד והנסיבות המלוות אותו והתקדימים ומתחם העונש ההולם, מבקשים לא פחות מ-3 שנים ולא יותר מ-5 שנים, מבקשים להטיל עונש המצוי בחלק התחתון לאור הצטיינותו והתנהגותו הטובה”, כך נימק עו”ד נדב ויסמן את הדרישה.

עו”ד ויסמן קרא להתחשב במה שעבר אזריה ואמר כי “הנסיבות שאינן קשורות בעבירה רלוונטיות רק לקביעת העונש בתוך המתחם ובהם גיל הנאשם, ההשפעה עליו ועל משפחתו, קיום/ היעדר עבר פלילי, נטילת אחריות הנאשם על מעשיו. מטרת התיקון להבנות את הליך הענישה משריפה להפחית חוסר אחידות בענישה, אך ברור שלביה”ד שקד מלא ולא מוגבל לשיקולים המפורטים”.

פרקליטי התביעה “מבקשים להתחשב גם בעבודה שזמן קצר לפני הירי רואים בתיעוד את הנאשם מוביל את האלונקה עליו שוכב הסמל ותומך בו ונטען שראה את דם חברו על ידיו וניתן להתחשב בכך, זו סיטואציה שלא מקימה סייג לאחריות פלילית אך יכולה להשפיע על העונש. אין ספק וביה”ד קבע שהנאשם לא טעה לחשוב שהמחבל מסוכן, הנאשם ירה במחבל כיוון שתקף את חבריו ופצע אחד מהם אך אין לנו נתון אודות העיתוי המדויק מתי גיבש מחשבה פלילית ומחמת הספק ניתן להניח שהייתה רגעית או קצרת מועד. למשימה הזו הנאשם נשלח ע״י הצבא והמדינה ולכן להתחשב בכך”.

ההגנה חזרה על טענותיה בדבר זיהום המשפט, והזכירה משפטים של קצינים בכירים שלא זכו לתגובות דומות: “התבטאויות כאלו לא שמענו בעניינו של תא״ל בוכריס וההתבטאויות חריגות כלפי חייל כולל המשפט שאמר שסרח, התבטאויות של הרמטכ״ל ושר הבטחון חוריגות לגמרי”.

פרקליטי ההגנה התייחסו לדרישת התביעה ואמרו כי “העונש של אלאור כבר קיים מבחינת כל מה שקורה למשפחתו, לא רק לו. והידיעה שבכל רגע נתון משפחתו והוא מאוימים ללא הרף”. כמו כן, דרשה ההגנה שלא להטיל על אזריה עונש של מעל ל-24 חודשים.

“שקרן, תוריד את המדים”

יום הדיונים השני בשלב הטיעונים לעונש במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה נערך בבית הדין הצבאי בקריה בת”א. כזכור, אזריה הורשע בהריגת מחבל ובהתנהגות שאינה הולמת בשל תקרית הירי בחברון בחודש מרץ 2016. בדיון הקודם הורה בית הדין הורה לזמן את מח”ט כפיר, אל”מ גיא , ואת מזכ”ל “האיחוד הלאומי” אופיר סופר בעקבות שיחה שערכו עם אביו של אלאור, צ’רלי אזריה, ימים ספורים לאחר הכרעת הדין. על פי הפרסומים, השניים ניסו להדיח את המשפחה להגיע להסדר עם התביעה. בנוסף זומנו שני עדים נוספים מטעם ההגנה.

מח”ט כפיר אל”מ גיא חזות העיד ונשאל על השיחות שערך עם צ’רלי, אביו של הלוחם. אחרי שחזות טען כי אנשי הצבא ניסו להיפגש עם החייל ועם משפחתו חודש לאחר האירוע, הוריו של הלוחם צעקו: “שקרן, תוריד את המדים! אתה מבייש את צה”ל”.

חזות אמר כי “אנחנו בכל דרך ניסינו לעשות בחודש הראשון שאחרי האירוע, ביום הארוע שלחנו את סמ”פ תום נעמן לבית המשפחה. הבנו שאחרי האירוע יביא אירועים נוספים ולראיה 24 שעות אחרי הגיעה בת דודה של אותם מחבלים עם סכין מונפת וניסתה לדקור, לשמחתי המ״מ וחייל נוסף נטרלו ללא פגע את המחבלת. הם ממשו את רוח צה״ל והמפקד ולקחי התפקיד 24 שעות אחרי. הסמ”פ היה הראשון, דוד שפירא הרים טלפון במוצ”ש, עד ההחלפה שלו שבועיים אחרי צ’רלי דחה כל עזרה. המג”ד סיפר שהשיחות ידידויויות אך לא צריך עזרה. נעמן הגיע לבית המשפחה והותקף”. בנקודה זו, תקפה המשפחה את המח”ט.

לאחר מכן דרשה ההגנה להשמיע קלטות בהן יוכח, לדבריהם, כי נעמן לא פנה למשפחה. כשהשופטים סירבו, התפרצה אימו של אזריה, אושרת, בבכי. בשלב זה נפתחו הסיכומים במשפט.

מח”ט כפיר טען: “לא נשלחתי בידי איש”

חזות אמר כי ביטל את הפגישה המקדימה עם הסנגורים בעצת חברו. הוא סיפר על פגישותיו עם אלאור וכי יזם את הפגישה עם האב בשל דאגה לפקודו. יחד עם זאת הוא סבור כי אלאור צריך להיענש על מעשיו, אך כי יש גם נסיבות מקלות ולכן אין להענישו ברף הענישה המקסימלי.

אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90
אזריה מגיע לבית הדין. צילום: פלאש 90

סופר העיד כי פעל על דעת עצמו ונפגש עם צ’רלי בשל היותו “אזרח שאכפת לו”. בחקירה על דוכן העדים אומת ע”י ההגנה עם תמלילי השיחות עם צ’רלי, פוסט שכתב בפייסבוק וראיון ל”פגוש את העיתונות”. סיפר כי דיבר עם המח”ט חזות שלפי המשתמע פעל מטעם הצבא. בשיחה ביניהם עלו שמות של בכירים נוספים בצה”ל שיכלו להיות נוכחים בפגישה עם האב.

המח”ט לסנגורים: “התגאתם שטמנתם לי מלכודת”

מח”ט חטיבת כפיר, אל”מ גיא חזות, נשאל האם התעדכן בדיווחים מהעדויות בזמן שהמתין להעיד. משיב שקיבל הודעת “פוש” ומאז הפסיק להתעדכן בחדשות. ההגנה שואלת אם היה אחד משישה המח”טים שהתראיינו לגבי אלאור. עונה בשלילה ומציין כי לא קרא את הכתבה.

נשאל מדוע ביטל את הפגישה עם הסנגורים. חזות עונה: “לא הרגשתי צורך בהכנה לעדות הזו, הרגשתי מוזר שאני צריך להיפגש. אתם התגאתם שטמנתם לי מלכודת. אני קצין קרבי, לוחם 27 שנים ורק האויבים טומנים מארבים. אלאור לא אויב אלא פקוד שלי. בניגוד למקובל, אלאור עדיין עם כומתה של החובה ואני גאה על כך”.

זיהם את ההליך? אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
זיהם את ההליך? אל”מ גיא חזות, מח”ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

אושרה, אמא של אלאור, יצאה בוכה מהדיון.

נשאל היכן שמע את הדברים. המח”ט עונה: “שמעתי בתקשורת את אנשי צוות ההגנה שנטמנה מלכודת דבש למח”ט כפיר”. הסנגורים מכחישים ושואלים שנית מדוע ביטל את הפגישה עמם. חזות: “התקשרתי לחבר עו״ד שאמר שאני לא חייב להפגש אתכם ואתמול קיבלתי החלטה לא להפגש”.

משפחת אזריה נכנסת לאולם. צילום: מרב לרנר

חזות: “שוחחתי פעמיים בחיי עם אלאור. בפעם הראשונה, 6 שעות אחרי האירוע לצורך תחקיר מבצעי. אחרי שפירט בפני אמרתי לו שאני ממליץ לפנות לסנגור הצבאי הראשי. מנסיוני, כשהייתי מג”ד חייל שלי הסתבך באירוע דומה – הכה פלסטיני אזוק וזה תועד ונפתח הליך משפטי ואני הייתי עד תביעה ואחרי ההכרעה הפכתי לעד הגנה. דיברתי טובות עליו. הצעתי לאלאור לפנות לסנגוריה הצבאית והדגשתי שלפני כל חקירה שידבר עם עו״ד. אחר כך אמרתי לו לשבת במשרד ונגשתי לחוקרי מצח ואמרתי להם שלא אוזקעם אותו ולא מעלים לרכב משטרה צבאית כי הוא לא פושע”.

“בפעם השניה ביקרתי אותו במעצר בנחשונים. הפגישה שלי עם אלאור במעצר הייתה מוזרה. הוא לא ענה לי, אמר שז הבעצת עורכי דינו. לשאלתי אם הוא מעוניין שמישהו מהיחידה יהיה בקשר הוא ענה בשלילה. נפרדתי ממנו ואחרי חצי שעה הופתעתי שהפגישה הגיעה לתקשורת ונאמר שאני מנסה לשבש את החקירה. מפקדיי אמרו לי שלאור הרגישות הם מבקשים שאעדכן בפעם הבאה. מאותו פעם לא נפגשתי יותר עם אלאור”.

“הביקור של המ”פ רס”ן תום נאמן הסתיים בביזוי שכל התוכן התפרסם בתקשורת ואז הבנתי שלא נצליח להגיע למשפחת אזריה וראיתי את זה כחובתי. אלאור עשה מעשה חמור וצריך להענש על כך. לא כל גבר בישראל בוחר להצטרף ליחידת כפיר והוא ראוי להערכה”, אמר המח”ט.

אזריה. צילום: מרב לרנר, ערוץ 20
משפחת אזריה בבית הדין. צילום: מרב לרנר, ערוץ 20
חזות. צילום: מרב לרנר, ערוץ 20
חזות. צילום: מרב לרנר, ערוץ 20

מתווך הפגישה עם המח”ט: “אני אזרח שאכפת לו”, ההגנה: “עד עויין”

קודם לכן, ההגנה ביקשה כי אופיר סופר, מזכ”ל האיחוד הלאומי יעלה להעיד. סופר כיהן כסמג”ד של המח”ט חזות כשזה היה מג”ד 202. הוא תיווך בין חזות לצ’רלי אזריה בשיחה שהתקיימה ימים ספורים לאחר הכרעת הדין ובה ניסו להניא את המשפחה מלערער.

סופר, תושב הצפון, לא הגיע למשרד עו״ד בסרגליק לפגישה אמש. “שלא תחשבו שזה לא היה חשוב לי”, אמר. סופר מספר כי היה מעורב בחיסול טרוריסט בכיר: “אירוע מכונן – חוויה אישית של חייל שפועל למען המולדת ומחרף את עצמו נאלץ לעמוד בסיטואציה כזו – במקרה שלי מול בג״צ בהרכב של הנשיאה מרים נאור, סיטואציה לא נעימה, יש לך מפקד ולוחם והשפה היא שפה אחת ואתה נאלץ להיכנס לשפה אחרת. החווייה אצלי נמשכה למעלה מעשור ואחר כך פרסמתי מאמר בישראל היום בעקבות אותו אירוע”.

בסרגליק הציג את המאמר מיום 4.1.2016 לאישור העד. לאחר האישור העבירו לבית הדין. “האירוע המכונן היה חיסול גזבר במסגרת הצבא שהביא אותו לחקירת מצח, פרקליט צבאי ראשי (פצ”ר)  לא מגיש כתב אישום וזה מגיע לבג”צ”, הוסיף סופר.

עוד סיפר העד על מח”ט כפיר, אל”מ גיא חזות: “שימשתי סמג”ד מח”ט כפיר במשך שנה. מכיר אותו כאדם נאמן והלכתי אחריו בקרב. ביליתי בסימטאות בלטה עם המח”ט”.

בעקבות תשובותיו ההגנה ביקשה להכריז עליו כעד עוין ולחייב את העד להשיב לשאלות הסנגורים.  סופר: “למען האמת, ביום שישי חזרתי ב-16:30 הביתה, 10 דק לאחר כניסת שבת הרשמית. אשתי שבועיים לאחר לידה ואני הייתי אמור לבשל לשבת – זו מידת האכפתיות שלי לעניין. המח”ט בודק, ביצענו סדרות ארוכות של נוהל קרב, שצריך לחסל את הטרור. אי אפשר לעשות דבר כזה בלי עבודה יסודית, איכפתית, סיכון. מילה של מפקד בצה״ל ניתן לסמוך עליה, חד משמעית ניתן לסמוך על מילה של המח”ט”.

סופר אמר כי את היותו עד הגנה גילה מהרשת החברתית “טוויטר” וכי לא שוחח עם המח”ט אחרי שנודע לו על זימונו כעד.  לאחר פרסום ההקלטות שוחח עם חזות שיחה קצרה על “כמה לא נעים הסיפור, הוא לא רצה לשוחח איתי ומכך הבנתי שלא טוב שנדבר. הניסיון לשים אותי בסיטואציה שאני מייצג צד אחד בהחלט מבטא את הצד התקשורתי שלכם”, אמר להגנה. “פעלתי מעצמי, אני יזמתי, אני חוללתי, לי זה הפריע וכך נגשתי לפגישה עם צ’רלי בשישי, מתוך אכפתיות והבנה שהמדינה, החברה ואלאור עצמו, תוצאה קשה בביה״ד, מתוך זה פעלתי. אני אזרח שאכפת לו”.

עם הסנגור הצבאי הראשי שוחח סופר “שיחה קצרה לשאול מה דורשת הפרוצדורה ושאוכל להשמיע דעה שניה בנושא”. לדבריו הסנגור הצבאי השיב כי “די שצ’רלי יביע נכונות”.

 

בהכנת הידיעה השתתפה בת-אל בנימין

מרב לרנר

מרב לרנר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.