11 שנים אחרי שממשלת חנכה את האנדרטה לציון ‘מצבע ’ בשדה התעופה, תחנוך ממשלת אנדרטה חדשה לציון 40 שנה למבצע. האנדרטה תוקם לא הרחק מהארמון המלכותי, על הכביש המהיר בין העיר אנטבה לקמפאלה.

נתניהו באנטבה

מי שתכנן ועיצב את האנדרטה הוא האדריכל ומעצב הפנים יהושע שעשוע (38), בן הציונות הדתית מרמת גן, בשיתוף עם האדריכלית נועה קופרמן. בשבוע שעבר הוא אף השתתף במשלחת שיצאה מישראל כדי להציג את הפרויקט החדש, מול ממשלת אוגנדה, וחברי המשלחת הישראלית.

האנדרטה החדשה
האנדרטה החדשה

“הרעיון הגיע מצד ממשלת אוגנדה לעשות משהו מיוחד עבור ישראל”, מספר שעשוע ל’שביעי’. “התכנית הראשונית הייתה לעשות משהו יחסית קטן ואני נלחמתי שזה יהפוך למשהו רציני וגדול – מה שדרש עוד סבב אישורים, ולכן לא הספיקו לחנוך אותה בשבוע שעבר”.

איך הגיעו אליך?

“לפני 5 שנים תכננתי מלון ברואנדה עבור יזם ישראלי שתכננתי לו קודם לכן את הבית והוא מאוד אהב את העבודה. היזם מאוד מקושר עם ממשלת רואנדה ואוגנדה, ולפני מספר חודשים הוא התקשר אלי וסיפר שהוא התבקש לתכנן אנדרטה מטעם ממשלת אוגנדה- מחווה לממשלת ישראל”.

שעשוע עם בנימין ושרה נתניהו. סלפי
שעשוע עם בנימין ושרה נתניהו. סלפי

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

לדבריו, לקיחת חלק בבניית האנדרטה גרם לו להתרגשות גדולה. “הייתי בצנחנים וגדלתי על סיפורי הגבורה ואנטבה בתוכם. הסיפור תמיד ליווה אותי ותמיד ראיתי בזה גאווה ישראלית. להיות חלק ממשהו כזה, זה דבר גדול מאוד. במהלך כל הטקס שהייתי שם היו לי צמרמורות”, אמר.

הרגשת סליחה או חרטה מצד האוגנדים?

“לא. הם סה”כ אנשים חיוביים שמסתכלים קדימה ורוצים עתיד משותף עם ישראל וזה מה שהם שידרו כל הזמן. הרעיון הוא מצד אחד לזכור את מה שהיה אבל מצד שני להסתכל קדימה”.

מהישיבה לשדה התעופה

שעשוע תושב רמת גן, נשוי ואב לשלושה ילדים, בוגר ישיבת בנ”ע גבעת שמואל. בצבא הוא שימש כמפקד בחטיבת הצנחנים. לאחר שסיים תואר בעיצוב פנים ובאדריכלות, זכה במקום השני בפרס עזריאלי – הפרס הנחשב ביותר בתחום האדריכלות בישראל, מתוך 500 אדריכלים. במהלך עבודתו במשרד ‘מן שנער’ תכנן את שדה התעופה החדש שיקום בשנה הבאה בתמנע, ואת מרכז התחזוקה של הרכבת הקלה שתקום בשנים הקרובות במרכז הארץ. לאחרונה הפך לאדריכל עצמאי.

דבר אחד העיב על הנסיעה של שעשוע לאוגנדה. שבוע לפני הנסיעה, התבקש להכין פרזנטציה מטעם הממשלה באוגנדה, שתוצג בטקס המרכזי, אך בגלל סידורי הביטחון הקפדניים שדרשו כוחות הביטחון הישראליים, הדבר נמנע ממנו. “עבדתי מאוד קשה. נתנו לי יומיים לארגן את הכול, אבל בסוף לא היה ניתן להכניס את כל מה שהאוגנדים תכננו, אז הצגתי את זה בפני נציגים ישראלים, בהם שרת התרבות מירי רגב, אבל לא באירוע המרכזי”.

במפגש עם ראש הממשלה נתניהו לאחר הטקס, שיתף אותו שעשוע בתכנון ונתניהו התרגש. “סיפרתי לו על התכנית ועל מה שיקום. הוא שמח לשמוע שתקום בקרוב עוד אנדרטה גדולה עם שמו של אחיו יוני עליה”.

למה בעצם צריך שתי אנדרטאות באנטבה?

“האנדרטה הקיימת בשדה התעופה באנטבה היא לא יותר מאשר פלקט, עליה כתובים שמות הנופלים במבצע. עכשיו זו הפעם הראשונה שהם מקימים אנדרטה על גבעה מוארת, עם שמות הנופלים, מצבת זיכרון. קיר מתכת שנראה כמו כנף של מטוס שעליו מסופר כל הסיפור, עם סמל המדינה בגדול לצד סמל אוגנדה ואנשים יוכלו לעצור ולשבת במקום. זה משהו אחר”.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.