צילום: Pixabay

אין הורה שלא מתמודד עם השאלה איך להנגיש לילדים את הנושא המורכב הזה שנקרא "שואה"? החנויות נסגרות מוקדם, בטלוויזיה כבר לא משדרים את התכנים הרגילים, המוזיקה ברדיו עצובה ובבית הספר ובגן לובשים לבן ועורכים טקסים. אין ספק שהמציאות הזו מעוררת אצל הילד הרבה שאלות ולא מעט פחדים וחששות מהאווירה מסביב. אז איך בכל זאת מקיימים "והגדת לבנך" ומספרים לילדים על השואה מבלי להכניס אותם לטראומה או ליצור אצלם תגובה קשה?

במקרים כאלה, ספרי ילדים יכולים לעשות את העבודה. מצד אחד התהליך המוכר של הכניסה למיטה וההתכוננות לשינה עדיין ממשיך, אך התוכן משתנה בהתאם לרמת הילד, ומאפשר לו להכיל, במידת האפשר, את זיכרון השואה והסיפורים שהוא מביא עמו. רגע לפני יום השואה, אספנו כמה ספרי שואה מומלצים לילדים.

המחבוא | לואיק דווילייה, מארק ליזנו, גרג סלסדו

צילום: כנרת זמורה ביתן

 

המחבוא מספר בקומיקס את סיפורה המרגש של הילדה דוניה ששרדה את שואת יהודי צרפת: בעוד הנאצים הולמים על דלת הבית באישון לילה, הוריה של דוניה מחביאים אותה בארון הבגדים. כאשר היא יוצאת ממנו בעזרת השכנה, היא מגלה שהוריה אינם והדירה הפוכה. השכנה, חברה במחתרת הצרפתית, לוקחת את דוניה תחת חסותה. שתיהן מעמידות פני אם ובת נוצריות ומסתתרות יחד בחווה מחוץ לפריז. כך, למעשה, ניצלים חייה של דוניה. עם תום המלחמה עוזרים השכנים לדוניה לאתר את אימה הניצולה. אביה לא שרד.

המחבוא מסופר כזיכרון שסבתא מספרת לנכדתה, ומצליח להעביר גם את חווית הדור השני באמצעות אבי הנכדה השומעת את הסיפור: בסוף הספר בנה של דוניה מודה לאימו על שספרה את סיפורה לבתו, אך מביע צער על שלא ספרה לו את הסיפור מעולם (והוא שמע אותו מבתו הקטנה). המחבוא מתאר ברגישות רבה את קורותיהם של אלפי ילדים צרפתים יהודים תחת משטר וישי, באסתטיקה השמורה לקומיקס ובקיצור המתאים לקהל צעיר.

הכותב לואיק דווילייה הוא מומחה לסיפורים אוטוביוגרפיים ולעיבודים של קלאסיקות לקומיקס. המאייר מארק ליזנו הוא צייר קומיקס מבוקש בעל שם בינלאומי, העובד בסגנונות שונים ומגוונים. הצובע גרג סלסדו הוא מעצב גרפי המתמחה בצביעת קומיקס.

המסע של תיקה | אסתר שקין

המסע של תיקה. הוצאת שוקן

 

תיקה, ילדה יהודייה, חיה בהונגריה עם הוריה ועם החתול, והם משפחה קטנה ומאושרת. חייה משתנים באחת עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. כאשר באים החיילים הנאצים לקחת את בני המשפחה למחנה ריכוז היא מסתתרת בארון, ובזכות החתול ניצלת ובורחת, אך נותרת לבדה.

תיקה פוגשת בכומר רחמן, שלוקח אותה תחת חסותו ומכניס אותה לבית יתומים של מנזר. כשהמנזר מופצץ היא נאלצת לברוח, ומנסה לשרוד כנגד כל הסיכויים עם חבורת ילדים עזובים וחסרי בית. לאחר מסע אמיץ ורב תלאות פוגשת תיקה במדריך נוער יהודי, ומחליטה החלטה שתשנה את חייה – לעלות לארץ-ישראל באוניית המעפילים "אקסודוס". מבעד לעיניה של ילדה תמימה נחשף סיפור חיים שיש בו מנה גדושה של כאב, געגוע ואובדן, אך גם אהבה, אופטימיות וכוח. כל אלו מעניקים לקוראים חוויה חזקה ומרגשת, שלא תישכח במהרה. המסע של תיקה הוא סיפור אמיתי, המבוסס על חייה של הסופרת והמאיירת אסתר שקין. המחברת מוצאת דרך מקורית ומפתיעה לספר את קורותיה המרתקים לקהל קוראיה הצעירים, כשהיא יוצרת ביד אמן שילוב ייחודי בין ציור לסיפור.

אסתר שקין, ילידת הונגריה, עלתה לארץ והתחנכה בשדות-ים וברביבים. היא שירתה בחיל האוויר, למדה אמנות ועסקה בעיצוב, באיור ובכתיבה לילדים ונוער. על ציוריה זכתה פעמיים בפרס "קרן נורמן" מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל.

הילדה המסתורית של סבא | מלכה אדלר

הילדה המסתורית של סבא. בהוצאת ידיעות ספרים

 

סיפוריו של סבא יצחק מרתקים, יש בהם פחד, בדידות, קשיים, וילדה אחת גרמנייה שלא היה לה אכפת שיצחק הוא ילד יהודי. יותר מכל אוהב הילד איתי לשבת על הספסל של סבא ולהאזין לסיפוריו. סבא יצחק נולד בכפר קטן בהונגריה. הייתה לו ילדות מאושרת, אבל כשהתחילה המלחמה הגדולה באירופה, גירשו הנאצים את היהודים מהבתים שלהם. המשפחה של סבא יצחק התפזרה, והוא נשאר לבד. בהתחלה לא רוצה סבא לספר לאיתי על התקופה הקשה שהוא עבר, אבל איתי סקרן ואינו מוותר. סבא נכנע ומתחיל לספר.

הוא מספר על הילדה הגרמנייה שחיכתה לו עם סנדביץ' יום אחרי יום, כשעבר בשיירה של אסירים ליד הכפר שלה בגרמניה; על הפחד הגדול שנפל עליו כשחיפש אוכל ומצא את עצמו כלוא במרתף מלא מזוודות; על הפגישה שלו עם אחיו דב, בדרך נס, רגע לפני שהכריחו אותם לצאת למסע מפרך; ועל דברים נוספים שקרו לו בתקופת השואה. סיפוריו של סבא כל כך מרתקים, שאיתי מוותר על כל בילוי כדי לשמוע אותם.

להחביא את אדית | קאת'י קייסר

להחביא את אדית. הוצאת שוקן

 

סיפור אמיתי על ילדה קטנה ועל מסעה אל החופש ואל החיים. דמיינו לעצמכם שמישהו היה מפריד ביניכם לבין הוריכם. דמיינו שהייתם צריכים לברוח כל הזמן, שלא היה לכם בית, ושצבאות שלמים היו מנסים ללכוד אתכם.
מה הייתם עושים, אם הייתם צריכים להסוות את זהותכם ולהסתיר את אמונתכם? לאן הייתם הולכים? על מי הייתם סומכים?

אֶדית שוואלבּ היא ילדה יהודייה שמנסה להימלט מציפורני הנאצים במלחמת העולם השנייה. מי יכול לעזור לה? שאטָה ובּוּלי סימון שפותחים בחשאי פנימייה לילדים נמלטים? דוד אַלבֶּר ודודה מארי, שני איכרים חרוצים, החולקים עם אדית את מזונם גם בתקופה של מחסור? או תושביה הרבים של העיירה מוּאָסאק שבצרפת, העוזרים להסתיר מאות ילדים יהודים במחיר סיכון חייהם שלהם?
להחביא את אדית הוא סיפור אמיתי, מעורר השראה ונוגע ללב על ילדה שנקלעה לעין הסערה.

קאת'י קייסר היא סופרת קנדית עטורת פרסים, המתגוררת בטורונטו עם משפחתה.

צ'יקה הכלבה בגטו | בת-שבע דגן

צ'יקה הכלבה בגטו. הוצאת מאור

 

הסיפור מבוסס על מעשה שהיה בגטו בפולין, במלחמת העולם השנייה. הנאצים ציוו על היהודים למסור את הכלבים על מנת להשתמש בהם למטרותיהם. צ'יקה, הכלבה של מיאכש בן החמש, היא גיבורת הסיפור. מיכאש, שמסרב להישמע לפקודה, זוכה לתמיכת הוריו בחיפוש פתרונות למצב.

המחברת היא פסיכולוגית, מורה לגננות ומורות וניצולת שואה. היא מפתחת ברגישות את העלילה ומרתקת את הקורא ואת המאזין הצעיר. הספר מתאים לילדי הגן ולכיתות יסוד. זהו ספרה השני של המחברת. ספרה הראשון – "מה קרה בשואה? ספור לילדים הרוצים לדעת" – וכן ספר זה, יצאו לאור בהוצאת מאור ב – 1991. שני הספרים מהווים תרומה ייחודית להנחלת נושא השואה והגבורה לילדים צעירים.

המזוודה של חנה | קארן לוין

המזוודה של חנה. הוצאת שוקן

 

בשנת 2000 הגיעה מזוודה מהמוזאון באושוויץ למרכז השואה בטוקיו, יפן. על המזוודה נכתב בצבע לבן: חנה בריידי, 16 במאי, 1931, וייזנקינד (יתומה בשפה הגרמנית). לילדים שראו את המזוודה בתצוגה היו שאלות רבות: מי הייתה חנה בריידי? מה עלה בגורלה? קבוצת ילדים מהמרכז בשם "כנפיים קטנות" מחליטה להתחקות אחר גורלה של חנה ומבקשת מפומיקו אישיוקה, מנהלת המרכז, למצוא בעבורם תשובות.

פומיקו יוצאת למסע מרתק ברחבי אירופה וצפון אמריקה בחיפוש אחר רמזים. למרות הקשיים היא לא מתייאשת ועד מהרה נחשף בפניה הגילוי המרגש הראשון: קבוצת ציורים שציירה חנה בגטו טרזיינשטט. אט־אט מגלה פומיקו פרטים נוספים על הילדה בעלת המזוודה. היא חוזרת שבעים שנה לאחור, ומתוודעת לסיפורה של חנה בת השמונה, שחיה עם משפחתה חיים מאושרים בעיירה צ'כית קטנה, עד שהנאצים פלשו לארצה ושינו את חייה לנצח.
בכישרון וברגישות מגוללת המחברת סיפור מטלטל ומלא עוצמה, הנקרא כסיפור מתח, ואינו מרפה מהקורא ימים רבים לאחר הקריאה.

זהו ספרה הראשון של קארן לוין, אשת רדיו קנדית, שזכתה בפרסים רבים על עבודתה ברדיו; בין השאר זכתה פעמיים בפרס פיבודי היוקרתי. ספר זה, המבוסס על תוכנית רדיו תיעודית שהפיקה בשם "המזוודה של חנה", נמכר ביותר ממיליון עותקים בחו"ל, היה לרב־מכר עולמי וזכה בעשרות פרסים.

הילדה של דודה לולה | תרצה דביר

הילדה של דודה לולה. הוצאת הקיבוץ המאוחד
השנה היא שנת 1942. טוּלוּניָה, גיבורת הספר, בורחת עם אמהּ מאימת הגרמנים הרחק מעיר הולדתה. כדי להכין את בתה בת הארבע לחיי הבריחה והמסתור הצפויים להן אומרת לה האם: "… אנחנו נכנסות כעת לסיפור חדש. בסיפור הזה הכול יהיה שונה. מעכשיו את ילדה פולניה נוצרייה ולא יהודיה. ואני לא אמא שלך. אני דודתך לולה." טולוניה מקבלת את דברי אמהּ כפשוטם, כפי שהיא מקבלת את שמה החדש. היא שמחה להיות פולניה ולא ילדה יהודיה, וככל שעובר הזמן היא דבקה יותר ויותר בזהותה החדשה.
חייה החדשים מלאי הרפתקאות ופרידות. היא נודדת עם דודתה-אמהּ מעיר לעיר, גרה בכפר אצל משפחה פולנית ומתיידדת עם הילדים איתם היא רועה פרות במרעה. במשך שנה היא מתגוררת אצל אציל פולני הרוצה לאמץ לו אותה לבת וגם בתום המלחמה אינה מוכנה לוותר על זהותה הנוצרית ולהכיר ביהדותה. על רקע זה היא נקלעת לעימותים עם אמהּ. היא שונאת אותה ואוהבת אותה, אך רוצה תמיד שתהיה גאה בה.

זהו סיפורה האמיתי של ילדה חכמה, רגישה וסתגלנית, העוברת במלחמה שינויים ותהפוכות. 
אנו פוגשים בה כשהיא בת ארבע ונפרדים ממנה בשנת 1949 כשהיא בת שתים-עשרה. לאחר שוויתרה על הצלב, קיבלה שם ישראלי וחזרה להיות ילדה יהודיה – החיה בישראל.
 
תרצה דביר למדה באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים לספרות אנגלית ועברית. עסקה בהוראה בבתי ספר תיכוניים.

סיפורה של לולו | עליזה טייטלבוים

סיפורה של לולו. הוצאת אוריון

 

סיפורה של לולו, ילדה קטנה בשואה, מתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה. הסיפור מסופר דרך עיניה של לולו, גיבורת הסיפור, ממבט של ילדה קטנה. דרך הכתיבה הפשוטה ממחישה בצורה ברורה זווית מיוחדת של תקופת השואה.

לולו (עליזה טייטלבוים) נולדה בשנת 1935 בפריז, והייתה בת 6 בתקופת השואה. בתום המלחמה עלתה לולו עם גרעין של תנועת נוער לקיבוץ בר-עם שבגליל העליון. במשך השנים הקימה משפחה ומתגוררת כיום בתל-אביב. בשנת 1992 סיפרה את הסיפור לילדיה ולנכדיה, ובשנת 2010 יצא סיפורה לאור כספר עבור ילדי ישראל.

עמוד מתוך הספר: וכך מתחיל הסיפר: לוּלוּ הָיְתָה יַלְדָּה כְּמוֹכֶם, יְלָדִים. הִיא הָלְכָה לְבֵית-הַסֵּפֶר, בֵּית-סֵפֶר שֶׁבּוֹ לָמְדוּ יְלָדִים יְהוּדִים וְגַם מֵעַמִּים אֲחֵרִים. לוּלוּ לֹא הֵבִינָה בְּדִיּוּק מַה זֶּה "יְהוּדִי" וּמָה הַהֶבְדֵּל בֵּין יְהוּדִי לְבֵין לֹא יְהוּדִי. הַחַיִּים שֶׁל לוּלוּ הָיוּ כְּמוֹ שֶׁל כָּל הַיְלָדִים: לִפְעָמִים לוּלוּ הָיְתָה יַלְדָּה טוֹבָה, וְלִפְעָמִים לֹא כָּל כָּךְ… הָיוּ לָהּ חֲבֵרִים וּמִשְׂחָקִים, וְאַחֲרֵי הַלִּמּוּדִים הָיְתָה חוֹזֶרֶת הַבַּיְתָה. יוֹם אֶחָד הַכֹּל הִשְׁתַּנָּה. הוֹדִיעוּ בָּרַדְיוֹ וְגַם כָּתְבוּ בָּעִתּוֹנִים וּבְמוֹדָעוֹת עֲנָקִיּוֹת בָּרְחוֹבוֹת, שֶׁכָּל הַמִּשְׁפָּחוֹת הַיְּהוּדִיּוֹת חַיָּבוֹת לְהִתְיַצֵּב בַּמִּשְׁטָרָה כְּדֵי לְקַבֵּל כּוֹכָב צָהֹב, שֶׁבּוֹ יִהְיֶה כָּתוּב בְּגָדוֹל וּבְשָׁחֹר יְהוּדִי, וְשֶׁכָּל יְהוּדִי חַיָּב לִתְפֹּר אוֹתוֹ עַל כָּל הַבְּגָדִים וְלָלֶכֶת עִם הַכּוֹכָב בְּצַד שְׂמֹאל כָּל הַזְּמַן, בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה. וְכָךְ עָמְדָה לוּלוּ בְּתוֹר אָרֹךְ אָרֹךְ עִם אִמָּא וְעִם אַבָּא שֶׁלָּהּ לִפְנֵי בִּנְיַן הַמִּשְׁטָרָה וְחִכְּתָה לְקַבֵּל אֶת הַכּוֹכָב הַצָּהֹב, שֶׁבְּעֶצֶם הָיָה בְּצוּרָה שֶׁל מָגֵן-דָּוִד.