2:45 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > זמן להסכמות: 28 המועמדים לבית המשפט העליון

זמן להסכמות: 28 המועמדים לבית המשפט העליון

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד התפייסו והוועדה למינוי שופטים פרסמה את רשימת המועמדים הסופיים לבית המשפט העליון

הקץ לסכסוך בין נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד: היום (א') נערכה פגישת פיוס בין שרת המשפטים איילת שקד לבין נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. כזכור, בשבוע שעבר השופטת הכריזה על נתק עם שקד בעקבות החוק לשינוי שיטת הבחירה בוועדה למינוי שופטים בבית המשפט העליון, אך נאור חזרה בה לאחר ששתיהן סיכמו שהחוק לא יקודם.

על אף פגישת הפיוס, הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב לא תימשך. על פי הסיכום בין נאור לשקד, החוק יהיה תלוי ועומד, ויקודם בוועדת השרים, אשר בשליטת שקד, רק לאחר שחברי הוועדה למינוי שופטים לא יצליחו להגיע להסכמות בדבר זהות השופטים. במקרה כזה, תוכל שקד לקדם את החוק בוועדה.

בפגישה היום שקד הבהירה לנאור כי החוק הוגש על ידי ח"כ רוברט אילטוב עוד בחודש מרץ, וכי לא הייתה כוונה לקדמו בעתיד הקרוב. דברים דומים כבר הובהרו לנשיאה נאור בפגישה בת שעתיים שערכו השתיים ביום רביעי האחרון, אלא שהפעם נאור השתכנעה וחזרה בה מן המכתב החריף נגד שקד.

רשימת המועמדים לבית המשפט העליון

הוועדה לבחירת שופטים בראשות שרת המשפטים איילת שקד פרסמה היום את רשימת 28 המועמדים לערכאת השיפוט העליונה של בית המשפט העליון. מתוך ה-28 ייבחרו הנשיאה מרים נאור ואת השופטים סלים ג'ובראן, אליקים רובינשטיין וצבי זילברטל שיפרשו לגמלאות ב-2017.

בהתאם לכללי השפיטה (סדרי העבודה של הוועדה לבחירת שופטים), התשמ"ד–1984, שרת המשפטים איילת שקד תפרסם היום (ראשון) את שמות המועמדים לבית המשפט העליון, שעניינם יידון בפני הוועדה לבחירת שופטים.

לדברי שקד: "הרשימה כוללת את טובי השופטים והמשפטנים במדינת ישראל. מתוכם ייבחרו ארבעה, שיחליפו ארבעה שופטים שעתידים לפרוש מכס השיפוט בשנה הקרובה, ובכך לא יהיה חסר של שופטים בבית המשפט העליון".

רשימת המועמדים:

%d7%9e%d7%95%d7%a2%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f

3 מתוך 4 המועמדים של שקד – דתיים

בין מועמדי השרה שקד נמנה השופט חובש הכיפה מנחם (פכו) פינקלשטיין, ד"ר למשפטים וסגן הנשיא בבית המשפט המחוזי מרכז. פינקלשטיין היה הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) בדרגת אלוף בתקופת תחילת האינתיפאדה הראשונה, ומוכר בעיקר כמי שהרשיע את הרוצח שמעון קופר.

כמו כן, שקד בחרה ברב והפרופ' גדעון ספיר הנמנה עם המתנגדים הבולטים לאקטיביזם השיפוטי ומתגורר בגוש עציון. בספר שפרסם ספיר, מתח ביקורת חריפה על "המהפכה החוקתית". באוניברסיטת בר-אילן ייסד את הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות ואת הקליניקה לזכויות קשישים. בנוסף, ספיר משמש עמית בכיר ב'פורום קהלת', עמותה הפועלת "לעיגון מעמד הקבע של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, קידום חירות הפרט ועידוד יישום עקרונות השוק החופשי בישראל".

שופטת ביהמ"ש המחוזי בירושלים, תמר בזק-רפפורט, גם היא דתיה, המזוהה עם הימין בכלל והציונות הדתית בפרט. בזק-רפפורט התמחתה בביהמ"ש המחוזי בירושלים. מכהנת גם כממלאת מקום אב בית הדין לחוזים אחידים והייתה מועמדת לממונה על ההגבלים העסקיים. אביה הוא השופט בדימוס פרופ' יעקב בזק, שכיהן 41 שנה על כס השיפוט והיה השופט הוותיק ביותר בתולדות המדינה. מינויה לבית המשפט המחוזי ב-2009 גרר תרעומת בקרב שופטי בית משפט השלום בטענה כי היא לא שימשה כשופטת בית משפט השלום בטרם מונתה למחוזי.

מועמד נוסף של שרת המשפטים הוא השופט עופר גרוסקופף המשמש כשופט בית המשפט המחוזי (מרכז) בלוד. קודם לכן כיהן כמרצה בכיר, פרופסור חבר (מ-2006) וסגן דקאן (מ- 2008) בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א.

נאור לשקד: שינוי שיטת מינוי השופטים – בבחינת 'הצבת אקדח על השולחן'

נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת מרים נאור, שלחה ביום חמישי האחרון מכתב חריף לשרת המשפטים שקד, ובו מתחה ביקורת על הצעת חוק פרטית לשינוי שיטת מינוי שופטי העליון בה תומכת השרה. את ההצעה על פיה ייבחרו שופטי העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד כפי שנהוג היום, הגיש ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) החבר בוועדה למינוי שופטים.

 דיקטטורת בג"ץ. מתוך 'הפטריוטים' 3.11.16

"הצעת החוק היא אמנם הצעת חוק פרטית, אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה נאור לשקד.

"בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצדך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך משאלו הם פני הדברים סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד. לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים", הוסיפה נאור.

לדברי נאור, הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי בו צפויים להתמנות ארבעה שופטים חדשים, "מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסויימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה".

נשיאת העליון נאור ושרת המשפטים שקד. צילום: פלאש 90
נשיאת העליון נאור ושרת המשפטים שקד. צילום: פלאש 90

את מכתבה הגישה נאור בתמיכת שופטי העליון סלים ג'ובראן והמשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין החברים בוועדה למינוי שופטים. היא ציינה כי אין בכוונתה ובכוונת עמיתיה להמשיך "בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשרויות" וכי כל שופט יפעל עפ"י שיקול דעתו ובהתאם לחוק.

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר אז כי "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן".

המתנגדים

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) מתחה ביקורת במהלך אירוע "שבתרבות" במבשרת ציון על הסערה סביב מינוי שופטי העליון וסביב תאגיד השידור. "הסיפור הוא לא איילת שקד ונאור אלא השקפת עולם שהבית היהודי מוביל והליכוד נגרר אחריו", אמרה שרת המשפטים לשעבר.

יצאה נגד שרת המשפטים שקד. ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יצאה נגד שרת המשפטים שקד. ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הם רוצים להגיע למצב שלא יהיה מי שיעצור אותם. אלה לא שני סיפורים שונים התקשורת ובתי המשפט – זה חלק מתוך מהלך ענק. זה לא עניין טכני של כסף לתאגיד או הרכב ועדת השופטים. התפקיד שלנו באופוזיציה זה לחשוף את המהלך הזה", הוסיפה לבני.

עוד אמרה לבני השבוע כי "מול כוחנות הרסנית של הממשלה – צריך צעדים חריגים. הניסיון להטיל לחץ על שופטי העליון לא היה צריך לבוא לעולם. שמירה על בית המשפט זה לא רק אינטרס של השופטים – אלא קודם כל אינטרס של הציבור".

לדבריה, "העימות בין העליון לשקד הבוקר הוא עוד צעד שממחיש את המסלול כולו – מה שראש הממשלה עושה לתקשורת, השרה שקד עושה לבית המשפט. שקד ונתניהו מנסים לקבוע בכוח את ההרכב של השידור הציבורי ושל בית המשפט העליון. גם לי כשרת משפטים היו מאבקים על דמותו של בית המשפט אבל זה מעולם לא גלש לפסים של החלשה או הצרת צעדיו".

אלא שרפרוף בארכיון מראה כי כשהכדור היה בידיים שלה, לבני דיברה קצת אחרת. לפני כעשור הצהירה לבני באולפן ערוץ 2 "כשרת משפטים אני מתכוונת להשפיע על הרכבו של בית המשפט העליון". עוד ציינה כי תשפיע על הרכבי בתי המשפט בכל הדרגים, אך התכנים שברצונה להשפיע עליהם תופסים נפח משמעותי יותר בבית המשפט העליון.

גם מפלגת 'כולנו' הודיעה כי תתנגד לשינוי ברוב הדרוש לבחירת שופטים. "מפלגת כולנו לא תעביר את החוק של שקד במתכונתו נוכחית. לא ניתן יד לפגיעה בבית המשפט העליון", אמר אתמול (ש') ח"כ אלי כהן (כולנו) באירוע 'שבתרבות' במודיעין על הצעת החוק שמשנה את הרוב הנדרש בוועדה למינוי שופטים.

שר האוצר משה כחלון הצהיר בעבר כי הוא מתנגד לשינויים במערכת המשפט. ההסכם הקואליציוני מקנה למפלגת "כולנו" שבראשותו, זכות וטו על חוקים המאפשרים להתגבר על פסיקות בג"צ ולשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. יחד עם זאת, הצעה זו אינה דורשת את שינוי הרכב הוועדה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים