שמו של איזור התעשייה בברקן נקשר בשנים האחרונות בעיקר במאבק ה-BDS להחרמת מוצרים מיהודה ושמרון. אבל השבוע עובדי המפעלים בברקן, ישראלים לצד פלסטינים, נתנו הוכחה נוספת לדו הקיום השברירי שמתקיים מתחת לראדר.

קורס נאמני הבטיחות מתקיים לרוב בתוך תחומי הקו הירוק. השנה החליטו לראשונה מנהלי אזור התעשייה ברקן לאפשר לעובדים הפלסטינים לעבור את ההכשרה ולקיים את הקורס בברקן.

"מתוקף העובדה שחיים פה פלסטינים באזור והם חלק מאיתנו, לפחות בתעשייה, אז הייתי רוצה מאוד שהם יבינו קצת בטיחות ויתנהגו בצורה שתבטיח את שלומם ואת בטיחות העבודה במפעל", אמר שמעון אוחנה ממונה בטיחות. "ברגע שאתה מכבד אותם ואתה מחבק אותם ואתה לוקח אותם לעבודה, אתה מרוויח פעמיים: הרווחת כח עבודה ואולי הקטנת את הסיכוי שיהיה איזשהו אירוע ביטחוני איתם".

נאמן בטיחות הוא עובד האמון על הבטיחות בעבודה במפעל. ההכשרה תאפשר לנאמני הבטיחות החדשים להתקדם במקום עבודתם. המעסיקים מרוצים, כך גם הפועלים, אולם למרות זאת הם חוששים לחשוף את פניהם.

"זה חשוב בגלל החיים, שנבוא לעבודה בשלום ונחזור בשלום", סיפר אחד הפועלים בשיחה עם ערוץ 20. "אין לי שום בעיה לעבוד פה", סיפר פועל אחר.

איזור התעשייה ממוקם סמוך לכביש חוצה שמרון והוקם בשנות ה-80 ע"י ממשלות ישראל. בברקן פועלים כ-120 מפעלי תעשייה המייצרים בין היתר פלסטיק, חשמל, מזון וטקסטיל. כ-80% מהתוצרת מופנית לייצוא.

"הפלסטיני פה מקבל משכורת שהיא פי 4 ממה שהוא היה מסוגל לקבל (ברשות) אם בכלל יש עבודה", אמר משה לברם, מנהל ייצרו ב'טוויטו פלאסט'. ה-BDS לא מבינים שאם הם יחרימו את המוצרים הישראלים, לאנשים האלה, האחים שלהם, לא יהיו מקורות הכנסה".

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון: "בכל המזרח התיכון האזור היחיד שיהודים וערבים עובדים ביחד ומייצרים סוג של דו קיום, זה אזורי התעשייה ביהודה ושומרון".

מפעלי התעשייה בברקן ימשיכו כנראה לספוג חרמות, המציאות בשטח מוכיחה כי דווקא המחרימים הם אלו שפוגעים בפלסטינים, במקום היחיד שבו אפשר להצביע על דו קיום אמיתי.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות