המינוי של ליועץ מקצועי במכבי תל אביב מזכיר מאוד את מינויו של אלי גוטמן למנהל המקצועי בהפועל תל אביב. גוטמן לבש את מדי האימון, ירד לדשא, התבדח עם המאמן גיא לוי והשניים שידרו אידיליה, כלפי חוץ כמובן. גוטמן הפך למאמן ומהר מאוד שלח את לוי הביתה.

קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת”א

 

מקלארן מגיע למכבי תל אביב עם רזומה של לשעבר. העובדה שהוא פוטר מהנבחרת ושלא אימן במועדונים גדולים באנגליה לא משנה – עצם היותו הופכת את המינוי שלו ליועץ מקצועי בקרית שלום להזוי, אפילו יותר מהמינוי של גוטמן בהפועל.

השינוי של גולדהאר

משהו רע עובר על מכבי תל אביב וזה לא רק ההופעה המביכה בתבוסה 3:0 לבית״ר ירושלים במחזור הפתיחה. משהו רע עובר על מכבי תל אביב והמשהו הזה הוא הבעלים של המועדון. גולדהאר מעולם לא היה איש כדורגל ואף פעם לא התיימר לומר שהוא מבין בענף. הוא תמיד מינה איש אמון שינהל עבורו את המועדון. השינויים הרבים בעמדות המפתח בקרית שלום גרמו לזעזועים אך אלה כמעט ולא הורגשו והכל בזכות איש אחד – ג’ורדי קרויף.

השדרה הניהולית: המנכ"ל מנספורד, הבעלים גולדהאר, נציג הבעלים אנגלידיס, המאמן קרויף ועו"ד מורן מאירי. צילום: מכבי ת"א
השדרה הניהולית: המנכ”ל מנספורד, הבעלים גולדהאר, נציג הבעלים אנגלידיס, המאמן קרויף ועו”ד מורן מאירי. צילום: מכבי ת”א

 

ההולנדי חתום על רשימה ארוכה של הישגים (אליפויות, גביעים, הופעה בשלב הבתים של ליגת האלופות) וגם ללא מעט כישלונות (בבחירת הזרים, ויתור על הישראלים, ההפסדים בגמר גביע המדינה) אבל מאז שהגיע למכבי תל אביב, קרויף נהנה, ובצדק, למעמד מיוחד אצל גולדהאר. גם אצל התקשורת, השחקנים, האוהדים של מכבי תל אביב, כולם נתנו לו יחס מיוחד ולא רק בגלל שהוא הבן של. כולם הבינו מה מעמדו של ההולנדי אצל הבעלים מקנדה, כולם נתנו לו כבוד והעריצו אותו. עבור השחקנים במכבי הוא היה סוג של אליל.

לאחרונה נראה כי גורמים הקרובים מאוד לגולדהאר גורמים לבעלים לקבל החלטות שפוגעות במעמד המיוחד של קרויף. לאט אבל בעקביות, יוקרתו של קרויף נפגעה, מעמדו נסדק, הוא נראה כבוי ושמחת החיים שהיתה לו נעלמה. השיא היה בקיץ האחרון כאשר קרויף לא ידע מה עתידו במכבי וגולדהאר לקח את הזמן, מה שגרם לפגיעה גדולה יותר בקרויף. השיא החדש נשבר השבוע עם המינוי של סטיב מקלארן ליועץ מיוחד לקרויף. מי שחתום על המהפכה בקרית שלום, זה שהפך את מכבי למפלצת קיבל יועץ.

מיץ' גולדהאר וג'ורדי קרויף. צילום: מכבי ת"א
מיץ’ גולדהאר וג’ורדי קרויף. צילום: מכבי ת”א

 

נכון, קרויף טעה לא מעט, במיוחד בשנתיים האחרונות, אבל גם גולדהאר לא קרא את המפה בדרום הארץ נכון. קשה לעקוב מקנדה אחרי המהלכים של אלונה ברקת בבאר שבע, גולדהאר טעה בדיוק כמוה קרויף, אבל הלוחשים באוזנו של הבעלים ממליצים להפחית מעוצמתו של ההולנדי. מקלארן הוא חלק מהמהלך. מאמן נבחרת אנגליה לשעבר יגיע להיות יועץ? נניח. אבל למה יועץ צריך להיות על הדשא עם בגדי אימון? יכול להיות שהשכר הגבוה שקיבל מחייב אותו מצפונית לעבוד מעבר לייעוץ גם בחדר המאמנים? יכול להיות שמקלארן לומד מקרוב את הקבוצה כדי להחליף את קרויף? במכבי תל אביב של היום הכל יכול להיות.

היועץ שיחליף את ג’ורדי?

קרויף יכול להמשיך לברך את היועץ החדש אבל גם השם הגדול שהגיע מהמדינה שהמציאה את הכדורגל, לא ישנה את העובדה שקרויף לא חי בשלום עם המינוי התמוה. שום דבר לא ישנה את המציאות שההחלטה למנות יועץ/מנהל מקצועי/מנהל טכני/ מנג׳ר, או כל שם שיועציו או אנשי השיווק של גולדהאר החליטו עליו, נועדה לסייע לקרויף. אם גולדהאר איבד את האמון במנהל המקצועי שהפך גם למאמן, עדיף היה להיפרד ממנו כבר בקיץ. אחרי שנתיים בהן מכבי סיימה בלי תואר פרידה מקרויף בסיום העונה הייתה מתקבלת בהבנה. אבל ברגע שגולדהאר החליט להשאירו זה אומר שעדיין הוא האמין באיש. אז מה קרה בחודש האחרון? רק גולדהאר יודע.

סטיב מקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
נראה מרוצה. סטיב מקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת”א

 

ומקלארן? לא צריך מומחה לשפת גוף כדי להבין שהוא התלהב לעמוד על הדשא באימון. לא היה קשה לראות שמשהו אצל קרויף כבה. זה לא אותו מנהל מקצועי כל יכול ששומר על קשיחות אבל יודע לחייך, לחבק, ולנהל את המועדון בתחום המקצועי מ-א׳ ועד ת׳. יכול להיות שקרויף נשאר במכבי מחוסר ברירה, יכול להיות שהוא מחפש את שביל הבריחה מישראל, יכול להיות גם שגולדהאר שולח מסר עם רמז עבה לקרויף מה הוא חושב עליו בכל הקשור לצד המקצועי.

דבר אחד ברור, היכולת החלשה של מכבי תל אביב במשחקים באירופה, והיכולת החלשה מול בית״ר ירושלים ביום ראשון, היא שילוב של פגיעה רב מערכתית של גולדהאר בקרויף, פגיעה שגרמה לקריסה בכל המערכות של מכבי תל אביב – מהמנהל מקצועי/מאמן, דרך השחקנים והאוהדים. מקלארן יכול להצטלם יפה, לדבר אנגלית במבטא בריטי כבד ולחייך בלי הפסקה כמו שעשה בתא הכבוד בנתניה שם צפה במשחק קבוצתו החדשה, אבל הוא לא יכול להבקיע שערים ולא לגונן על השער של ראיקוביץ׳. אם גולדהאר היה שומר על מעמדו וכבודו של קרויף ובמקביל מאשר מוקדם ומהר את החתמתם של עוד כמה שחקנים איכותיים, מכבי תל אביב הייתה מחזירה את כוח ההרתעה שהיה לה, וחוזרת להיות המועמדת הראשונה לאליפות. עם המינוי הרשמי של מקלארן, ולא חשוב הגדרת התפקיד, החל הפסטיבל התקשורתי סביב היחסים בין מקלארן לקרויף והאפשרות להחלפתו. בקרוב יהיו גם הפרסומים על המחלוקות ביניהם, מאבקי האגו והרצון להוכיח מי חזק יותר.

מחליפים חוויות מאנגליה? מקלארן ובן חיים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
מחליפים חוויות מאנגליה? מקלארן ובן חיים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת”א

 

קשה לראות משהו טוב יוצא למכבי מהמינוי, למקלארן דווקא הרבה דברים טובים. כסף גדול וקרש קפיצה למועדון אחר בעולם, כמו כל מי שהגיע למכבי תל אביב בעידן גולדהאר שקיבל הצעות מפתות מאירופה ועזב באמצע החוזה. מקלארן לא שונה מאחרים, גם הוא בא כדי להציל את הקריירה שלו ולהזכיר למועדונים באנגליה ובשאר היבשת על קיומו. והוא דאג גם לסעיף יציאה בלתי מחייב מבחינתו.  קרויף הוא היחידי שקיבל הצעות והעדיף לכבד את החוזה גם בגלל שהוא הרגיש שייכות למועדון ומחויבות לגולדהאר. השאלה הגדולה עכשיו היא האם המחוייבות הזו קרובה לסיום?

קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת”א
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.