בשבועות האחרונים עסקו בתקשורת בשאלה האם דור אלו, מגן מכבי פתח תקוה, יתאמץ במשחק נגד הפועל באר שבע אליה הוא אמור לעבור בעונה הבאה. בימים האחרונים גברה ההתעסקות בשאלה ורבים העלו ספקות בנוגע לרגשות המעורבים של אלו.

מעבר לפרסומים הרבים במדורי הספורט ובאתרים השונים, היו גם דיונים בתוכניות הרדיו ובערוץ הספורט. דיבר שם על ניגוד עניינים ומתחו ביקורת על המהלך שנעשה לפני סיום העונה. האבסורד הגדול הוא שחלק לא קטן מאלה שעוסקים בנושא דור אלו והמשחק הערב נגועים בניגוד עניינים מובהק. הכותרות הרבות עושות עוול לדור אלו ולכדורגל הישראלי. הפרסומים הרבים והדיונים הלא רציניים המטובלים בציטוטים של גורמים מטעם הם פגיעה נוספת בכדורגל הישראלי.

דור אלו. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי פ"ת
ביקורת על החתמתו. דור אלו. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי פ"ת

מכבי פתח תקוה והפועל באר שבע סיכמו על מכירת מחצית מכרטיסו של דור אלו. המגן יחתום על חוזה ארוך טווח אצל האלופה אליה יעבור בסיום העונה. קובי רפואה, מאמן מכבי פתח תקוה, לא חשב לרגע להשאיר את המגן מחוץ להרכב הערב מול באר שבע. אלו עצמו לא יתלבט אם ימצא עצמו מול גיא חיימוב ויבקיע שער בדיוק כמו שיעשה הכל כדי למנוע ממליקסון, וואקמה, שהר, ראדי או כל שחקן אחר להבקיע מול קבוצתו. הנוכחית.

בעונה שעברה עסקה התקשורת במעבר של יובל שבתאי מהפועל רעננה לבאר שבע. במשחק עצמו בין הקבוצות שבתאי היה מהטובים במשחק. המעבר של גילי ורמוט מהפועל למכבי תל אביב נשמר בסוד ערב הדרבי. סוד? ראשי הפועל ומכבי ידעו על מכירת ורמוט, המאמן של הפועל ידע והשחקן עצמו ידע שאחרי 90 דקות בדרבי הוא הופך להיות שחקן מכבי. הרצון לשמור בסוד היה רק בגלל החשש מתגובת האוהדים של הפועל, אולי גם מכבי, שהיתה יכולה לפוצץ את העיסקה. מבחינת השאלה המהותית בה עוסקת התקשורת בנוגע לאלו, גם אז ורמוט ידע.

בערוץ הספורט עסקו בשאלה אמש בתוכנית "שבת ביציע". הסוכן/פרשן אבי נמני, נטל חלק בדיון. נמני מייצג בין השאר את שחקן בית"ר ירושלים דן איינבנדר, שמנהל מו״מ מתקדם עם מכבי חיפה והפועל באר שבע. קבוצה אחת מתמודדת על האליפות השנייה על הכרטיס לאירופה. נמני סיפר בדיון שהוא הקפיא את השיחות עם הקבוצות. לא בטוח שנמני הפרשן מאמין לנמני הסוכן, וספק אם מישהו מהצופים בבית האמין לזה.

כשהוא חתם בבאיירן באמצע העונה זה היה בסדר. לבנדובסקי
כשהוא חתם בבאיירן באמצע העונה זה היה בסדר. לבנדובסקי

אגב, אותו נמני ניהל בעונה שעברה מו״מ במשך שבועות ארוכים על המעבר של אלי דסה ושלומי אזולאי מבית״ר ירושלים למכבי תל אביב. מישהו הטיל ספק בנאמנות שלהם? מישהו מטיל ספק בנאמנות של איינבנדר לבית״ר ירושלים? הכדורגל הישראלי הרבה יותר בריא מאותם סוכנים/פרשנים/עיתונאים מטעם.

רבים מתלוננים כי ההתנהלות בישראל אינה דומה לזו שבאירופה. כאשר ההתנהלות של הקבוצות זהה לזו שבאירופה, אז המבקרים שואלים למה לא התקדמנו לאירופה ומנסים להחזיר אותנו לאסיה. בואו ניקח את מועדון הפאר, סמל המקצוענות האירופי, באיירן מינכן: פפ גווארדיולה עבר מברצלונה לבאיירן מינכן, ובהמשך עבר מבאיירן מינכן למנצ'סטר סיטי, כשהוא חותם באמצע העונה. אנצ׳לוטי אימן את ריאל מדריד וחתם במהלך העונה בבאיירן מינכן, והחלוץ הפולני לבנדובסקי שפורסם על מעברו מדורטמונד לבאיירן מינכן באמצע העונה. יש עוד עשרות דוגמאות כאלה באירופה. אלה שמנגחים את ההתנהלות שהיתה בין פתח תקוה לבאר שבע – הם אותם אנשים שמהללים התנהלות זהה אם מדובר בשמות הגדולים באירופה.

התקשורת מצד אחד רוצה שהכדורגל הישראלי יהיה כמו באירופה ובמקביל היא מבקרת את התנהלות בעלי הקבוצות, המאמנים והשחקנים. יש תקנון של אופ״א והכדורגל הישראלי פועל על פיו. שחקן שמסיים חוזה יכול לחתום על חוזה בקבוצה אחרת כבר בחלון העברות בחודש ינואר, כשהמעבר יתבצע באופן מעשי בסיום העונה. קבוצה שמעוניינת למכור שחקן רשאית לנהל מו״מ עם הקבוצה הרוכשת. הפרשנים המנותקים מהמציאות מציעים לנהל מו״מ חשאי. אם התקנון מאפשר זאת אז למה צריך לשמור את המהלכים בסוד? חוץ מזה, מלבד התקשורת, המאמנים ובעלי הקבוצות מאמינים לשחקנים שלהם ובטוחים בנאמנות שלהם לקבוצה הנוכחית שלהם. כך זה היה בנוגע ל-ורמוט, שבתאי וכעת אלו. סודות ושיחות חשאיות עברו מהעולם.

הוכיח שהכדורגלן הישראלי מקצוען. יובל שבתאי. צילום: ויקיפדיה
הוכיח שהכדורגלן הישראלי מקצוען. יובל שבתאי. צילום: ויקיפדיה

כלי התקשורת שמטיפים לבעלי הקבוצות והשחקנים אינם משמשים דוגמא ומופת להתנהלות ראויה. אפשר לזלזל בכדורגל הישראלי, אבל הוא עסק לכל דבר. על פי תקנון אופ״א מותר לנהל מו״מ ולחתום על עסקאות, ואם לא היה תקנון כזה העסקאות היו מתרחשות מאחורי הקלעים, רק שאז ניתן היה לשמור על סודיות כי לכולם היה אינטרס לשמור על הסוד. בעבר, לפני השינוי בתקנון, פרסום הקבוצות והשחקן שניהלו מו״מ היה גורם לגורמים המעורבים עונשים חמורים של קנסות כבדים והשעיה לשחקן. באופ״א החליטו לשנות את התקנון כדי שהכל יהיה שקוף.

הכדורגל הישראלי התבגר. ולמרות שיש כאלה שמנסים להשאירו מאחור ולבעוט בו – הכדורגל הישראלי נמצא היום במקום אחר. הלחץ מהאוהדים, הפחד מהרשתות החברתיות, החשש מכתם בקריירה, הרצון של השחקנים לשמור על הכבוד ולהתקדם לאירופה הוא הגורם המנצח.

גם דור אלו יודע שניצחון של מכבי פתח תקוה עבורו חשוב יותר להמשך הקריירה שלו. גם אלו יודע שהפסד של באר שבע לא יקבע את גורל האליפות. אם אלו הצטיין במשחק, אותם פרשנים/סוכנים/ עיתונאים מטעם, יספרו בהתרגשות שלא היה ספק בכלל שאלו יתנהג כמו מקצוען.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20