מומחים המתראיינים בתקשורת הערבית פיארו את המחבל עומר אל-עבד שביצע את הפיגוע בחלמיש (נוה צוף) וטענו כי הוא "בעל חמלה" כי לא רצח אל ילדי משפחת סלומון שנכחו באותה העת בבית. מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" חשף את ההתבטאויות המאדירות את המחבל.

עריכה: מבט לתקשורת הפלסטינית

כזכור, המחבל נכנס בערב שבת לפני כשבועיים לסלון משפחת סלומון בחלמיש רצח את הסב יוסף ואת ילדיו חיה ואלעד ופצע את הסבתא טובה. מיכל, רעייתו של אלעד, נמלטה מהקומה התחתונה עם שלושת ילדיה הבוגרים והסתגרה איתם בחדר בו ישנו התאומים הרכים עד לניטרול המחבל.

סלאח אבו רוכבה, חבר הלשכה המדינית של החזית הערבית הפלסטינית, כינה את המחבל "גיבור" ש"ביצע פעולה אמיצה".  "הוא דאג לא לפגוע בילדים כדי להעביר מסר לכל העולם שהפלסטינים הם בעלי חמלה, אבל הם מגנים על זכיותיהם, אפילו אם האמצעים הללו אינם מקובלים אצל חלק ממדינות העולם. לפלסטינים נותר רק להתעמת עם הכובש בכל האמצעים הלגיטימיים", טען בטלויזיה הרשמית הפלסטינית ב-24/7/2017.

"זאת התמונה של הילדים, שטוענים שהצילו אותם, אבל יש סיפור אחר: הצעיר ידע שיש ילדים וסירב לפגוע בהם, לפחות לפי הפלסטינים", אמר יום קודם לכן פאיז עבאס שהוצג כ"מומחה לענייני ישראל" בטלויזיה הפלסטינית גם כן.
העיתון הרשמי של הרשות הפלסטינית, אל-חיאת אל-ג'דידה, תיאר אף הוא באותו השבוע את המחבל הרוצח כאדם בעל "מוסר". "עומר אל-עבד הצליח להרוג במהלך פעולתו שלושה מתנחלים, ולפצוע מתנחל רביעי, אך הוא היה יכול גם להרוג את האשה של אחד משלושת המתנחלים שנהרגו. אולם, הוא העדיף שלא לעשות זאת משום שהיא אם שהחזיקה בידיה שניים מילדיה, ובכך הוכיח כי למוסר יש מקום אפילו במלחמה", נכתב.
"חמלה". בית משפחת סלומון בחלמיש לאחר הפיגוע. צילום: מדברים תקשורת
"חמלה". בית משפחת סלומון בחלמיש לאחר הפיגוע. צילום: מדברים תקשורת
אין זו הפעם הראשונה בה הפלסטינים מציגים מחבלים כרחמנים. המחבל שרצח את יעקב ליטמן ובנו נתנאל בשנת 2015 תואר כמי שריחם על רעייתו של ליטמן והילדים האחרים ששהו ברכב. גם המחבלים שרצחו את הרב איתם ונעמה הנקין תוארו כרחמנים לאחר שפציעה של מחבל ומעצור בנשק מנעו מהם לפגוע גם בילדים. במקרה אחר טענו הפלסטינים כי המחבל שרצח את דפנה מאיר בפתח ביתה בעתניאל לעיני ביתה חמל על ילדי המשפחה.בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20