בשבוע שעבר נפגשו בפגישה רשמית ראשונה נשיא 'רוזנפט' חברת הנפט הרוסית – איגור סצ'ין, ונשיא 'ערמקו' הסעודית – אמין נאסר. כך פורסם היום (ה') בסוכנות הידיעות 'רויטרס'. הפגישה בין שני הבכירים מבשרת על מערכת יחסים חדשה בין ענקיות האנרגיה, שותפות אשר עד לא מכבר נחשבה לבלתי מתקבלת על הדעת. בכיר באחת ממדינות המפרץ לרויטרס "מדובר בציר אהבה חדש".

אל סעוד ונשיא רוסיה פוטין ב-2015. צילום: דוברות הקרמלין
שר  הגנה הסעודי ונשיא ולדימיר , ב-2015. צילום: דוברות הקרמלין

לפי הדיווח מקורות אשר מעורים בפרטי הפגישה שנערכה בערב בסעודית בשבוע שעבר, סיפרו כי במסגרת השיחה בין השניים נדונו אופציות שונות לשיתוף פעולה בשווקים האסייתים, מהלך הנחשב לחסר תקדים.

ב'ערמקו' אישרו את קיום הפגישה, שהתקיימה באותו היום בו הוועדה המשותפת של קרטל יצואניות הנפט אופ"ק- בו חברה וועדה של נציגי מדינות יצרניות נוספות – ובהן רוסיה הודיעה על המשך קיצוצים בייצור הנפט בתשעה חודשים נוספים, עד סוף הרבעון הראשון של 2018.

עד לפני כשנה, לא התקיים כלל דיאלוג בין המדינות, אך בחודש דצמבר האחרון הסכימו ריאד ומוסקבה על קיצוץ תפוקת הנפט ב-1.8 מיליארד חביות ביום, במטרה לגרום להתחזקות מחירו. החלטה אותה כאמור האריכו בשבוע שעבר.

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
והנשיא טראמפ, בעת ביקורו של טראמפ בסעודיה. צילום: רויטרס

ביום שלישי השבוע אירח נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את שר ההגנה הסעודי מוחמד בין סלמן הנחשב לאיש החזק בסעודיה, והשניים הצהירו כי בכוונתם להעמיק את שיתוף הפעולה ביניהם בסוגיית הנפט, ולנסות ולצמצם את המחלוקות ביניהם בכל הנוגע למלחמת האזרחים בסוריה.

בעוד שבזירה הסורית רוסיה ניצבת לצדו של משטר אסד הנתמך על ידי הציר האיראני, היחסים בין סעודיה ואיראן,החריפו משמעותית בעת האחרונה. בדברים שנשא המלך הסעודי סלמאן בן עבד אל-עזיז כהקדמה לנאומו של הנשיא טראמפ בעת ביקורו בסעודיה בשבוע שעבר, הוא כינה את המשטר האיראני: "חוד החנית של הטרור העולמי מאז המהפכה של חומייני". להתחממות האחרונה ביחסי סעודיה- רוסיה עלולה להיות אם כן השפעה ארוכת טווח על מאבר הכוחות בין המעצמות המזרח-תיכוניות.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא