לאחר הסרת גלאי המתכות מכניסות הר הבית ובעוד המהומות נמשכות, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן סיכמו הלילה (ג') כי במקומם, מעתה ייערכו בדיקות ידניות באופן פרטני באמצעות גלאי מתכות ידניים לכל העולים להר.

המגנומטרים מוסרים מהכניסה להר הבית. צילום: קבוצת ביטחון שדה

ממשאל שקיים אמש ערוץ 20 ובו נטלו חלק למעלה מ-2000 משתתפים, עולה כי 88% מהנשאלים מגדירים את הסרת המגנומטרים והורדת המצלמות ככניעה לטרור. רק 10% מגדיר את ההחלטה כ"אחראית". 2% אמרו שאינם יודעים. מסקר שפורסם אמש בחדשות 2, עולה כי 77% מהנשאלים סבורים שההחלטה להסיר את המגנומטרים מהר הבית נתפסת כ"התקפלות" של ישראל בסוגיה. את תפקודו של ראש הממשלה בסוגייה, 67% מהנשאלים הגדירו כלא טוב, לעומת 23% שסברו כי תפקודו היה טוב. 10% השיבו כי אינם יודעים.

רוב מוחלט נגד. מתוך 'לפני כולם' אמש (ג')

מנגד, הבית הלבן בירך על "המאמצים הישראליים לשמור על הביטחון בהר הבית לצד הפחתת המתיחות".

הספינים שמאחורי ההתקפלות: כך הוכרע הדיון בקבינט

ישיבת הקבינט אמש (ג') הייתה מתוחה במיוחד. אחרי שהוביל בשבוע שעבר את המחנה שהתנגד להסרת גלאי המתכות, השר לביטחון פנים גלעד ארדן עבר להיות זה שמוביל את הקריאה להסרתם. מה שגרם לשינוי בעמדתו, לכאורה, היה החלופה שהציגה המשטרה. במקום מגנומטרים, יוצבו מצלמות שיקוף. לכאורה, הפתרון הטכנולוגי האולטימטיבי, אמור היה לספק את הצרכים הביטחוניים של ישראל באיזור הר הבית.

רק שבפתרון החדשני הזה, יש בעיה אחת קטנה: ארדן כבר הכריז עליו לפני חודשיים. בכנס הרצליה שנערך זמן קצר לאחר הפיגוע בו נרצחה הדס מלכא הי"ד, הודיע ארדן על מהפכה טכנולוגית שתשדרג את הביטחון בעיר העתיקה. גולת הכותרת אז הייתה שער שכם, היום מדברים על הר הבית. בין מועד ההכרזה ובין התנעת התהליך עברו כאמור חודשיים, כשרק בשלושת הימים האחרונים פגשו אנשי המשטרה חברות מהעולם מהן ניתן יהיה לרכוש את מצלמות השיקוף.

נאום ארדן בכנס הרצליה. צילום: דוברות השר

אלא שלא מדובר בפתרון מיידי, אלא כזה שיגיע רק בעוד חצי שנה או יותר. עד אז, טענו אתמול במשרד לביטחון פנים, יוצבו מצלמות אבטחה רבות ויתוגברו כוחות, כשלב ביניים בין המגנומטרים ובין מצלמות השיקוף. האמת היא שבמהלך הלילה, בהמלצת שב"כ וצה"ל, יחד עם גלאי המתכות, הוסרו גם המצלמות. מחשש מהמשך העימותים מול הפלסטינים והירדנים, הסירו כוחות המשטרה את גלאי המתכון והשערים שהוצבו במקום, יחד עם גדרות התיל.

מי שהתנגדו להסרת המגנומטרים באופן הזה, שיכלול גם את הסרת המצלמות, היו שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד והשר זאב אלקין (ליכוד). מבירורים עם לשכת ראש הממשלה, שרים בקבינט ונציגי המשטרה, עולה כי החלופה המיידית למגנומטרים היא תגבור כוחות בעיר העתיקה ותו לא, מה שמצדיק את התנגדותם.

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס

 

הודעת ראש הממשלה נתניהו בתום ישיבת הקבינט הבהירה כי בניגוד למה שניסתה הממשלה להציג, הסרת המגנומטרים הייתה קשורה ישירות לפיגוע הדקירה בשגרירות ישראל בירדן. "אני מודה לנשיא טראמפ שהנחה את יועצו ג'ארד קושנר ושלח את שליחו ג'ייסון גרינבלט לאזור, לסייע במאמצינו להביא את צוות השגרירות הישראלית הביתה במהירות. אני מודה גם למלך עבדאללה על שיתוף הפעולה ההדוק שלנו".

אז המאבטח ואנשי השגרירות חזרו אמש ארצה, המגנומטרים הוסרו ואיתם גם המצלמות, נראה כי המצב בהר הבית חזר אחורה בזמן. יש שיאמרו לימי גל הטרור, ויוכלו להתהדר בתגבור הכוחות, יש שיאמרו לימים שלפני הפיגוע בהר הבית, ויוכלו "להתהדר" בהסרת גלאי המתכות. האם מצלמות השיקוף, עליהן הכריז ארדן כבר לפני חודשיים בכנס הרצליה, יותקנו בששת החודשים הקרובים? לפי האופן בו התנהלה ישראל בשבוע האחרון, נראה כי ההחלטה בכלל לא תלויה בה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20