16:20 17/10/2017
דף הבית > ספורט > התקנון ועונשו: עוד קריסה של מועדון פאר

התקנון ועונשו: עוד קריסה של מועדון פאר

אחרי קריסתו הכלכלית של עוד מועדון פאר, הגיע הזמן לשים את האצבע על מי שבאמת אשם במחדל החוזר - התקנון הישן ומי שלא משנה אותו

בכל פעם שהנהלת ההתאחדות לכדורגל מתכנסת כדי להצביע על מינוי מאמנים, שינויים בתקנון או כל דבר שמעלה להצבעה יו״ר ההתאחדות עופר עיני, אחד האנשים הקרובים ביותר לעיני, אומר לי את אותו משפט: ״מה, באמת מישהו חושב שעופר לא יכול להעביר את ההחלטה בהנהלה? כולם יכולים לדבר ולעשות רעש בתקשורת אבל בסוף הם באים לישיבה מסתכלים על עופר ומצביעים בעד. כל החלטה שעופר ירצה להעביר בהנהלה הוא יעביר״.

העבר הוכיח כי כל החלטה שיו״ר ההתאחדות רצה להעביר הוא הצליח להעביר. אז אם אכן עיני יכול להעביר כל מה שהוא רוצה בהנהלה, אולי הגיע הזמן שעיני יעשה מעשה כדי להציל את הכדורגל הישראלי? ההתרסקות של הפועל תל אביב מחייבת אותו לעשות את מהלך שיציל את הכדורגל הישראלי מקריסה כלכלית. לא מדובר בצעדים פופולריים, לא מדובר במהלך שהקבוצות יתלהבו להצביע בעדו, אבל מדובר בהחלטה שתשנה את עתיד הכדורגל הישראלי בליגות המקצועניות. עיני אולי ייתקל בקשיים, יהיה תחת מסע לחצים והפחדה בתקשורת, אבל מי שניהל קרבות מול ראשי ממשלה ושרי אוצר קשוחים לא צריך לחשוש מקרבות מול ראשי קבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית.

יש לו את הכוח להציל את הכדורגל. עופר עיני. יונתן סינדל/פלאש90
יש לו את הכוח להציל את הכדורגל. עופר עיני. יונתן סינדל/פלאש90

״באתי לעשות טוב לכדורגל הישראלי, אני לא מחפש להיות פופולרי, באתי להציל את הכדורגל״ כך אמר לי לאחרונה עיני בשיחה שקיימנו במסע למקדוניה למשחק הנבחרת הלאומית. ההתרסקות הכלכלית של הפועל תל אביב חייבת לגרום לעיני לזרוק לפח את תקנון הבקרה התקציבית ולהתאים אותו למציאות העגומה של היום! בשנים האחרונות קבוצות כמו הפועל כפר סבא, הפועל רמת השרון, הפועל פתח תקווה, בית״ר ירושלים ומכבי נתניה עברו התמוטטות כלכלית. היו קבוצות נוספות שנקלעו לקשיים ולא שילמו משכורות תקופה ארוכה, לא הצליחו לכבד צ'קים לספקים. חלקן נאלצו לפנות לבית המשפט להקפאת הליכים. פשיטות הרגל והקשיים כספיים של בעלי הקבוצות, אף גרמו לשביתות בלא מעט קבוצות בשתי הליגות הבכירות. 

 אפשר למנוע את התרסקות הקבוצות, אפשר להפוך את הכדורגל הישראלי לבריא יותר. עיני צריך להיפגש עם עופר אורליצקי, יו״ר הבקרה התקציבית, לקבל ממנו המלצות לשינוי התקנון, לגבש עוד כמה רעיונות ולכנס את הנהלת ההתאחדות. שם הוא כאמור יכול להעביר מה שהוא רוצה.

הנה כמה רעיונות להצלת הכדורגל הישראלי: קבוצות יחויבו להגיש דו"ח רבעוני, חתום על ידי רואי חשבון. לא פעם גילו בבקרה נתונים לא אמיתיים בחלק מהדו"חות (בעיקר בלאומית) שיש קבוצות שהעלימו בעבודת קוסמטיקה של רואי החשבון שלהן את התמונה הכספית האמיתית. ההתאחדות צריכה לחייב את הקבוצות להגיש דו״חות כספיים מדי חודש. לבקרה אין יכולת לעקוב אחרי חשבונות הבנק של הקבוצות. ההתאחדות צריכה לאפשר לבקרה לדרוש תדפיסי בנקים באופן שוטף וככל שיידרש. היו מקרים שבעלי קבוצות פברקו הסכמי חסות עם חברות מסחריות כדי להראות שמצבה הכספי של הקבוצה טוב, ובכך להמנע ממצב בו יחויב הבעלים להזרים כסף מהכיס.

הפועל תל אביב למשל חתמה על הסכם חסות עם חברה סינית תמורת 10 מיליון שקל. הבעלים אמיר כבירי הביא את ההסכם לבקרה ובכך ימנע מהפקדת 10 מיליון שקל מכיסו הפרטי. בבקרה סירבו לקבל את ההסכם כערבות לתקציב מחשש שההסכם פיקטיבי. ומה קרה בפועל? השבוע הודיעו הסינים כי לא יעבירו את הכסף מה שאילץ את כבירי ללכת להקפאת הליכים.

הסינים ברחו לו. אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
הסינים ברחו לו. אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

הנה עוד בעיה גדולה – הבקרה מכירה לכל קבוצה בהכנסות מהטוטו ומהטלוויזיה בהתאם לחוזים שחתמו ההתאחדות ומנהלת הליגות. גם תקציבים מהעירייה ומספונסרים מוכרים כהכנסה בטוחה, בהתאם לאישורים ולהסכמים המופקדים. בנוסף, הבקרה מכירה לכל קבוצה בהכנסות עתידיות. הבעיה הגדולה היא בפער שבין הכספים הבטוחים כביכול, לבין התקציב הכולל שהקבוצה מבקשת לאשר. התקנון הנוכחי מאפשר לבעלי הקבוצות להביא לבקרה צ'קים בסך של עד ארבעה מיליון שקל בעונה. בעלים עם שם טוב ערבים בעצמם, אחרים מפקידים צ'קים דחויים לסיום העונה. התקנון מאפשר לקבוצות להביא לבקרה כל צ'ק שהן רוצות. בבקרה שוכבים לא מעט צ'קים של מכולות שכונתיות, בתי מאפה, מוסכים ואפילו פיצוציות. הצ'קים ניתנים באוגוסט לחודש מאי. בבקרה מתלוננים שלא מעט צ'קים שניתנו באוגוסט חזרו או בוטלו בחודש מאי. בבקרה אומרים כי הקבוצות עושות הכל כדי לאסוף צ'קים להעביר את התקציב כאשר חלק מנותני הצ'קים מראש מתכננים לא לכבד אותם או שהעסק שלהם קרס במהלך התקופה. 

אז מה הפתרון? לחייב את בעלי הקבוצות להפקיד ערבות בנקאית או כסף מזומן בבקרה התקציבית כבר בתחילת העונה. אורליצקי לחץ על ההתאחדות לבטל את הצ'קים הדחויים ולהעביר החלטה כי הבעלים יחויבו להפקיד בבקרה רק ערבות בנקאית או מזומן. בהתאחדות השיבו כי כל המועדונים מתנגדים להצעה. למה? בעלי המועדונים הלא עשירים טוענים שאין להם אפשרות להעמיד ערבות בנקאית בעוד בעלי המועדונים העשירים אומרים שאין סיבה לחייב אותם להביא כסף מזומן מהבית לבקרה בגלל החשש שקבוצות אחרות יתמוטטו כלכלית. עם כל הכבוד לבעלי המועדונים העשירים, גם הטייקונים הכי גדולים במשק הישראלי התרסקו. מישהו האמין שדנקנר, לבייב ופישמן למשל, יתרסקו כלכלית? 

הבקרה מתנהלת כמו הבנקים. היא לא מנהלת את הקבוצות, היא מנהלת סיכונים. הבקרה מעריכה בין השאר את בעלי הקבוצות על פי התנהלות מהעבר ועל פי אישיות הבעלים – עמידה במילה שלהם, מעמדם הכלכלי והיכולת של המועדון לגייס כספים. ככה בדיוק הבנקים נתנו אשראי של מיליארדים לטייקונים שהתרסקו. 

הנה עוד הצעה שיכולה לצמצם את הסיכויים של מועדונים להתרסק. למה שלא יהיה יקבע בתקנון שקבוצה שלא שילמה משכורות במועד, קבוצה שחייבת כספים לספקים, קבוצה שלא קיבלה כספים שהיו אמורים להיכנס לחשבון שלה מספונסרים, ירידה בהכנסות הקהל במשחקי הבית או כל שינוי שעלול להביא לגרעון במהלך העונה – לא תורשה לצרף שחקנים חדשים בחלון העברות בינואר. אם קבוצה תהיה חייבת כסף לשחקנים, לעובדים, לספקים או למאמן שפוטר בסיום העונה – לא תקבל אישור לצרף שחקנים ומאמן חדש לעונה שלאחר מכן. 

בעלי הקבוצות הגדולות מתנגדים לתקרת שכר. הם רוצים להמשיך להילחם על השחקנים הישראלים גם במחיר שהם ישלמו 300-400 אלף יורו נטו לשחקנים, אם לא יותר. זכותם. התקנון הישן והמסוכן של ההתאחדות לכדורגל אפשר לקבוצה ענייה כמו הפועל תל אביב להעמיד בכל עונה תקציבים של 50-60 מיליון שקל. במשך שנים התקציב של הפועל תל אביב היה השלישי בגודלו בליגת העל. העונה התקציב של הפועל, רביעי בגודלו בליגת העל – 50 מיליון שקל. כולם ידעו שאין לאמיר כבירי יכולות כספיות מתאימות, כולם ידעו שלהפועל תל אביב חובות והלוואות של עשרות מיליוני שקלים, כולם ידעו שאנשי עסקים שמנהלים ותומכים בהפועל תל אביב חותמים על שטרי הון לטובת המועדון. כולם ידעו ושתקו. למה? כי התקנון של ההתאחדות נתן לזה יד.

מתנגדת לתקרת שכר. אלונה ברקת. דני מרון פלאש90
מתנגדת לתקרת שכר. אלונה ברקת. דני מרון פלאש90

נכון שהבקרה התקציבית היתה צריכה להיות קשוחה יותר עם מכבי נתניה והפועל תל אביב בשנים האחרונות, ואולי בכך היתה מונעת את כריסתן. הבעיה היא שלא בטוח שקשיחות בלבד היתה מצילה את שני המועדונים המפוארים מהקפאת הליכים.

זה התקנון המיושן, זה האינטרסים המנוגדים להיגיון של בעלי הקבוצות, זה החשש של עופר עיני לצאת למאבק נגד אלונה ברקת, יעקב שחר, מיטש גולדהאר, מני ויצמן ואיזי שירצקי.  כדי להציל את הכדורגל הישראלי מקריסה נוספת של מועדונים בליגת העל ובליגה הלאומית, עופר עיני צריך לתקן את התקנון של הבקרה התקציבית. הבקרה יכולה לעבוד עם הקבוצות כמו בנק. רק שזה יהיה כמו בנק הדואר. בלי ניהול סיכונים ובלי אשראי. רק כסף מזומן. 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

גיא לוזון: "מתנצל על פליטת הפה אחרי השער"

במסיבת עיתונאים שקיימה מכבי חיפה, התנצל המאמן על קללה שפלט לעבר הקהל במשחק מול מכבי פ"ת, וניסה להרגיע את הרוחות: "שאצא נגד הקהל שלי? זה קשקוש"