No Tag To Print

יוסי דגן בלווית בן גל הי"ד. צילום: הלל מאיר, TPS
שרידי מטוס ה-F16, פינוי אחד הטייסים ותיעוד נטישת המטוס. צילומים: רויטרס, TPS

התקיפה בסוריה – "הרחבה ביותר מאז מבצע שלום הגליל"

מטוס חיל האוויר שהשתתף בתקיפות התרסק הבוקר כתוצאה מאש נ.מ סורית שנורתה לעברו. טייס נפצע קשה וטייס נוסף נפצע באורח קל

צה״ל ממשיך גם בשעה זו לחקור את נסיבות נפילתו של מטוס הקרב מדגם סופה אף 16, ששני טייסיו נאלצו לנטוש אותו מעל שמי הגליל. בחיל האוויר מעריכים כי טיל קרקע אוויר סורי הצליח לפגוע במטוס מעל שמי ישראל. לאחר הפלת המטוס התבצעה "התקיפה הרחבה ביותר מאז שלום הגליל".

הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS

תא״ל תומר בר, ראש מטה חיל האוויר, סיפר על האירועים מאז טיסת המל״ט האיראני לשטח ישראל: ״לפנות בוקר סמוך לשעה 4 זיהו מערכי הגילוי של חיל האוויר מטוס ללא טייס איראני שעושה דרכו לשטח ישראל. המטוס חדר בפועל לתחומי מדינת ישראל, חיכינו לו ואז הפלנו אותו באמצעות מסוק קרב מעל צפון הבקעה. היה חשוב לנו שהוא יחצה את הגבול מבלי לסכן את שטח מדינת ישראל כי זה אירוע שלראשונה כלי טייס איראני עם חתימה איראנית חוצה והכלי נמצא בידנו״ הוא מסביר.

״מיד לאחר הפלתו חיל האוויר יצא לתקוף את קרון השליטה והבקרה האיראני בעומק סוריה בלילה ובתנאי עננות קשים״, מסביר תא״ל בר. ״הקרון הושמד כשהוא תוך כדי תנועה ומנוסה וזו הצלחה גדולה.

"במהלך התקיפה שוגרו עשרות טילי קרקע לעבר המטוסים. אחד המטוסים כאמור ככל הנראה נפגע ושני הטייסים נאלצו לנטוש״ הוא מספר. ״לאחר שיגור של עשרות הטילים לעבר מטוסינו בעצם מתבצעת תקיפה הרחבה ביותר מאז שלום הגליל לעבר הצפון. תקפנו סוללות טילים מתקדמות ומערכות הגנה אוויריות כולל מערכות איראניות בסוריה.
הסוללות האלה יצאו מכלל שימוש גם תוך כדי התקיפה הזו שוגרו טילים נוספים״. בצה״ל מעריכים כי האירוע מאחורינו אולם עדיין מקיימים הערכות מצב בכל רגע. ״אנחנו בהערכת מצב וערוכים על כל תרחיש בדגש על הגנת שמי המדינה״ מבהיר רמ״ט חיל האוויר תא״ל בר.
״הייתה פה תקיפה רחבה והעליונות של חיל האוויר לא נפגעה. הייתה פה הצלחה מבצעית מלאה״, אומר תא"ל בר.

שר הביטחון ליברמן, רה"מ נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט בקריה בתל אביב, היום. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

על הפלת המטוס מסביר תא״ל בר ״המטוס שנפגע היה במהלך משימתו. הוא נפגע מעל שטח ישראל. הטייסים לא דיווחו על משהו חריג עד לנטישה. שרידות היא חלק מהמשימה. מאז 1982 לא נפגע לנו מטוס מהסוג הזה. המטוס כנראה נפגע מטיל קרקע אוויר. לקחנו סיכון רב ונתנו את כל המעטפת למשימה זו תהיה טעות לחשוב שתהיה הגנה הרמטית״.

על שיתוף הרוסים בפעולה הבוקר אומר רמ״ט חיל האוויר ״הרוסים עודכנו על שורת האירועים. הפגיעות שלנו הן מדויקות במטרות על פי הערכות מצב שכמובן שאין לנו כוונה לפגוע ברוסים. אנחנו תקפנו שתי סוללות של טילים ארוכי טווח. הותקפו אתרי שיגור של נ״מ. סוללת טילי קרקע קרקע ומרכז ניהול אש ובמקביל תקפנו מטרות איראניות נוספות בסוריה״.
בצה״ל לא יודעים עדיין להגיד אם המל״ט היה חמוש או לא ומה הייתה מטרת החדירה שלו צילום או תקיפה. ״לאיראנים יש יכולת מאוד מתקדמת בנושא המל"טים״ מסביר תא״ל בר. ״הם מתקרבים מאוד למערב. זו קידמה טכנולוגית שמגיעה לזירה״.

כזכור הבוקר נפצע טייס חיל האוויר באורח קשה כתוצאה מנטישת חירום של מטוס חיל האוויר. הטייס השני נפצע באורח קל. מטוס ה-F16 שאותו נטשו השניים, התרסק. דובר צה"ל מסר כי הבוקר (ש'), נפצע באורח קשה טייס צה"ל כתוצאה מנטישת חירום של מטוס חיל האוויר. החייל פונה לקבלת טיפול רפואי. הודעה נמסרה למשפחתו.

אנשי חיל האוויר ומז"פ בוחנים את שרידי מטוס ה-F16 שהופל והתרסק הבוקר בצפון. צילום: רויטרס
שרידי מטוס ה-F16 שהופל והתרסק הבוקר בצפון. צילום: רויטרס
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS
שרידי מטוס ה-F16 שהתרסק בצפון כתוצאה מירי אש נ.מ סורית. צילום: פלאש 90
It is not Android