בלעדי

יונתן ינקלוביץ ז"ל
למצולמות אין קשר לכתבה. צילום: דובר צה"ל

התצפיתניות מדברות: נפגענו מאוד מהפסקת שיחות הרבנית

בעקבות מילואימניק אחד, הופסקה מסורת של שש שנים של שיחות מחזקות לתצפיתניות. בשיחה עם ערוץ 20 סיפרו התצפיתניות על תחושותיהן

כפי שחשפנו לראשונה, צה"ל הפסיק את השיחות שפ' מעבירה כבר 6 שנים לתצפיתניות בבסיס בדרום.

כתבה ששודרה באתר ynet הציגה את השיחות כהדתה שמועברת ל'קהל שבוי', וכן רמזה כי פ' נכנסה לחמ"ל המסווג באופן שפוגע בבטחון מידע.

בערוץ 20 פרסמנו כי פ' עברה הליך סיווג בטחוני ארוך שנעשה בידיעת כל הגורמים הרלוונטיים בבסיס ובצבא בכלל כדי שתוכל להיכנס לחמ"ל התצפיתניות – בדיוק לפי הנהלים.

כעת מתברר כי התצפיתניות, שהן 'הקהל השבוי' שעבר 'הדתה' בעל כורחו, נפגעו באופן אישי מהכתבה, מהיחס השלילי לשיחות של פ', ומעל הכל – מהפסקת השיחות בעקבות הפרשה.

נ', שהיתה מפקדת בחמ"ל התצפיתניות, מספרת:
"ממש קשה לשמור על המורל של החיילות. תמיד היה אתגר. והיא לגמרי עזרה! היתה מגיעה, מביאה איתה משהו טעים, משהו מתוק. היתה מספרת סיפורים שכן קשורים ליהדות, אבל היתה מקשרת אותם לדברים עכשוויים, לעבודה של הבנות בחמ"ל, לא היתה תחושה של כפיה דתית. היתה תחושה שמישהו שם עלינו!"

נ' מתארת את הקושי שמתלווה לתפקיד בבסיס המבודד:
"תפקיד סופר קשה, בגזרה שנחשבת הכי מעפנה בעולם, במוצב שנחשב הכי מעפן בעולם. זה קשה להיות במוצב שהוא בסוף העולם שמאלה. המוצב הזה במקום הכי רחוק בעולם. יש אוטובוס פעם ביום, בקושי היו שולחים לנו ציוד לוגיסטי, בקושי אספקות. כדי לצאת מהמוצב אם פיפסת את ההסעה צריך לחפש טרמפים שעות. היא היתה מגיעה, תמיד מביאה איתה דברים טעימים, מראה שאכפת לה. בעיני זה היה מקסים! לא היתה שם איזשהי כפיה דתית".

צילום: רויטרס

ד', תצפיתנית ששירתה בחמ"ל שנתיים, מספרת על השיחות של פ':
"היא היתה מגיעה עלינו פעם בשבועיים. מעבירה לנו תכנים, לא רק על דת. הסיפורים שלה היו מתקשרים דרך הדת אבל היא היתה מעבירה לנו תכנים על איך להתמודד עם קשיים בחיים, על התמודדות. היא היתה עושה את זה בצורה נפלאה. דיברנו על זה בקבוצה שיש לנו בוואצאפ של החמ"ל, כולן אמרו שהסיפור יצא מהקשרו. זה לא מה שאנחנו מרגישות לפחות. זה שהוא ראה את זה מהצד, אותו מילואימניק, זה לא מה שקורה בפועל! אנחנו מחכות שהיא תגיע, אנחנו שואלות את המפקדות שלנו מתי היא מגיעה, ורק מחכות שהיא תבוא. היא בן אדם טוב, היא עושה הכל מרצון טוב!"

ד' מתייחסת לרמיזות כאילו השיחות פגעו בריכוז של התצפיתניות:
"כמו שאני מדברת עם חברות שלי במהלך משמרת, כמו שאני מדברת עם הקצינה במהלך משמרת, כמו שבלילה יש לי שירים בחמ"ל בשביל לשמור על העירנות שלי – המוח שלי מספיק גדול בשביל לחלק את עצמי. ואני יכולה גם לסרוק, וגם לראות דברים, וגם למנוע הברחות ולמנוע הכל – וגם לדבר ולשמוע מה שהיא אומרת".
ד' מספרת שהטענות פגעו בה באופן אישי:
"מה שהם כתבו על זה שזה מפריע למבצעיות שלנו כביכול – זה מקטין מאיתנו! אני לא רואה סיבה שאני לא יכולה לעשות את שני הדברים האלה ביחד".
ל' תצפיתנית שהתשחררה לפני זמן מסויים, מתארת את תחושותיה:
"אני בן אדם מאוד מאוד חילוני, אני הבן אדם אולי הכי נגד כפיה דתית, וזה מאוד מאוד רחוק מאיך שציירו את זה. היא היתה באה, רוב הסיפורים שלה לא דחפו לכיוון דת, זה היה יותר דחיפה לכיוון ערכים. היא ממש לא היתה דוחפת לכיוון דתי. היא בן אדם ממש טוב, עושים לה ממש עוול".

בניגוד לטענות שהועלו כאילו הכניסה של פ' לבסיס לא היתה מוכרת למפקדים, ל' מספרת:
"כל הדרג הפיקודי – המ"פ ידעה, וכל החטיבה ידעה, וכבר שנים שזה היה קורה. כולם ידעו, זה היה מאושר. כשאני באתי שאלתי על זה וכולם אמרו שזה בסדר".

ע', תצפיתנית ומפקדת בחמ"ל, מספרת על הקשר האישי שנוצר בין פ' לתצפיתניות:
"ראיתי את הכתבה כשהיא פורסמה, האמת שהיו לי דמעות בעיניים. פ' היא אישה מדהימה. היה לה חשוב באפון אישי לשלוח לי הודעה ביום שהשתחרריתי. יש לה מאה תצפיתניות, היא מכירה את כולן, את כל השמות שלהן. בנות שאני יודעת שאין להן שום קשר לדת היא באמת היתה סוג של הצלה בשבילם. הן חיות 24/7 בתוך חמ"ל שאין בו שיגרה של שבתות, אין בו שיגרה של חגים. כשכולם קוראים את ההגדה בליל הסדר בחדר אוכל, יש בנות שנמצאות בחמ"ל וכנראה שלא יחוו את החג הזה. אז בכל חג היא היתה מקפידה להגיע לבסיס. בפורים היא היתה מגיעה – בכל הבסיסים יש הפנינג, ואנחנו, בגלל שאנחנו כל כך רחוקים, אף אחד לא היה מגיע. היא היתה מגיעה עם בלונים ואיפור, ועושה לנו אוירה של חג. כנ"ל בראש השנה, היא היתה מביאה עוגות דבש, ולהכין עוגות דבש ל-100 בנות זה לא פשוט. והיא זאת שהיתה דואגת!".
לערוץ 20 הגיע מכתב ששלחה פ' לחיילות, בעקבות הודעת הצבא על כך שהיא לא תוכל עוד להיכנס לחמ"ל. במכתב כתבה פ':

"ראיתי אצלכן את הרצון האמיתי לשמוע תמיד וללמוד עוד ועוד דברים חדשים בלי לפחד. ניסיתי להראות לכן איך בכל חג או בכל סיפור היסטורי שעבר על עם ישראל, אפשר למצוא את הנקודה הרלוונטית שנוגעת בחיים שלנו כאן ועכשיו.

לצערי הרב, יש אנשים בעם שלנו שמאוד מפחדים מכל מה שמריח יהדות. יש אנשים שחושבים שכל מי שמדבר יהדות יש לו רצון לכפות את דעתו או לשכנע אנשים לחיות כמוהו

כרגע הצבא אוסר עליי להגיע אליכן לבסיס, צר לי שכך זה נגמר, מקווה מאוד שימשיך אחרת…"

רכז השטח של "צו 1", עידן לוי, מסר בתגובה: "חיילים וחיילות נפגעים בכל יום מקמפיינים של כפיה חילונית והם נותרים ללא מענה דתי בצבא. פשוט אין מילים לתאר. רבנית שמוסרת את הנפש כל שבוע בדרום הרחוק, וחיילות שצמאות לתורה ויהדות שוות הרבה פחות כנראה בעיני מאן דהוא מאשר לחץ משמאל של גופים קיקיוניים של הקרן החדשה. אנו קוראים לרמטכ"ל אביב כוכבי להקשיב לחיילות ולהעניש את הקצין שפגע בהן. הוא לא ראוי להיות קצין בצה"ל אפילו לא דקה אחת נוספת."