חופשת הקיץ יכולה לזמן לנו הרבה מאוד הוצאות לא מתוכננות ולהכניס הרבה מאוד מתח בבית . ים, בריכה, הצגה, קניון, עוד ממתק עוד צעצוע עוד כסף לבילויים.

ההורים מצד אחד מרגישים שכל הזמן הם נדרשים להוציא עוד כסף ומצד שני הילדים מרגישים שלא נותנים להם מספיק "כמו לחברים שלהם".

אז מה עושים?

מתנהלים ומנהלים! בונים תקציב משפחתי, קודם כל ההורים ולאחר מכן עם הילדים- ככה גם שולטים בהוצאות, גם מתכננים מראש, גם מלמדים את הילדים איך להתנהל ולא מסיימים את החופש עם חור בכיס כרטיס אשראי בלוי וכעסים מיותרים.

ארבעת השלבים להתנהלות כלכלית נכונה עם הילדים בחופשה

השלב הראשון- ההורים בונים תקציב

זה השלב בו אתם ההורים מחליטים מהי המסגרת המקסימלית של ההוצאות האפשרויות עבורכם. אל תשכחו קייטנות, חופשה משפחתית וכל פעילות מתוכננת ובלת"מים. בהתאם למספר וגיל הילדים החליטו מהו הסכום שתסכימו לחלק לכל ילד במהלך החופשה.

 השלב השני- שיחה עם הילדים

אתם עוד לא מחליטים ועוד לא בונים איתם כלום- אתם רק מקשיבים! בהתאם לגילאים ולהכרות שלכם עם הילדים נהלו את השיחה ביחד או בנפרד- מה הם רוצים, מה הם ישמחו לעשות, מה הם מתכננים לקנות, על מה היו רוצים לבזבז את הכסף במהלך החופשה. מתבגרים יכולים לכתוב מהי ההוצאה הממוצעת הצפויה ביציאה וכמה יציאות הם מתכננים ולהגיש לכם את הסכום. הסבירו להם על בניית תקציב ואיך מתעדפים פעילות והוצאות. החליטו איזו פעילות נחשבת להוציאה משפחתית ואיזו נחשבת לפעילות של הילד.

השלב השלישי- תיאום ציפיות

ברגע שהקשבתם להם וכיבדתם את דעתם- כבר הורדתם 50% מההתנגדויות… עכשיו זה הזמן להצליב בין מה שאתם יכולים ומה שיש למה שהם רוצים ומבקשים. לא הכל מתאפשר ולכן צריך לנהל דיאלוג ודו שיח- על מה מוותרים ומה פחות חשוב ולא לקבל החלטה חד צדדית!

לאחר השיחה חשוב לסגור ולקבל החלטה על סכום כסף לחופשה לכל ילד. בנוסף אפשר לחשוב איתו בהתאם לגילו איך יוכל לתרום יותר ולהרוויח כסף בחופשה שיהיה לשימושו בלבד.

חשוב שתחליטו גם אם אתם מעבירים לילד את כל הסכום בתחילת החופשה ונותנים לו להתנהל איתו, או מתקצבים לו אותו בהתאם לפעילויות.

השלב הרביעי- ניהול התקציב

בסופו של דבר הם ילדים (בחופשה) ואתם ההורים. זה השלב בו אתם עוקבים, מוודאים שהם לא מבזבזים את הכסף מהר מדי או חורגים מהתקציב. 

חופש נעים, מהנה, ובעיקר לא חורג מהתקציב!

דורית חרמון מנחת הורים וצוותי חינוךמערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20