לאחר שרה"מ בנימין נתניהו הביע במוצאי השבת האחרונה תמיכה בכוונתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבנות חומה בגבול מדינתו עם מקסיקו ועורר את זעמם של המקסיקנים, דרש ממנו שר הפנים אריה דרעי להתנצל על דבריו.

"טראמפ צודק. אני בניתי חומה לכל אורך גבולה הדרומי של ישראל. זה עצר את כל ההגירה הבלתי חוקית. בהצלחה, רעיון מצוין", כתב נתניהו בטוויטר. הנשיא טראמפ שיתף את הציוץ של ראש הממשלה שזכה לתפוצה רבה ברחבי הרשת בארץ ובעולם. אך, שר החוץ המקסיקני, לואיס וידגראיי, התאכזב מדבריו של ראש הממשלה ואמר: "מקסיקו היא ידידה של ישראל, ראש הממשלה צריך להתייחס אליה בהתאם". ממשרד החוץ המקסיקני נמסר בתגובה: "משרד החוץ הביע בפני ממשלת ישראל, דרך השגריר שלה במקסיקו, את התדהמה המוחלטת, הדחייה והאכזבה מהמסר שהעביר ראש הממשלה נתניהו בנוגע לבניית גדר בגבול".

מתוך 'הפטריוטים' אמש (א')

בישיבת ראשי המפלגות, דרש דרעי כאמור מראש הממשלה לחזור בו מדבריו שהביאו לטענתו למשבר ביחסים עם מקסיקו, אך נתניהו סירב.

על פי ציטוט חילופי הדברים בין השניים ב'הארץ', הטיח דרעי בנתניהו: "מה שעשית גרם לבלגן גם עם ממשלת מקסיקו וגם עם הקהילה היהודית שם. יהודים במקסיקו אפילו חיללו שבת כדי לכתוב עצומות שבהן יצאו נגדך". ראש הממשלה טען בתגובה כי לא התערב ביחסי ארה"ב-מקסיקו, ואמר כי "למקסיקו אין בעיה עם החומה אלא עם הדרישה של טראמפ שהם ישלמו עבורה ובעניין התשלום לא התערבתי".

בסופו של דבר סיכמו השניים כי דרעי יפרסם הודעה מפויסת בעניין בעברית וספרדית, וכך כתב: "שוחחתי כעת עם ראש הממשלה נתניהו על הצורך בהמשך היחסים החמים בין ישראל למקסיקו. ראש הממשלה אמר לי, כי ישראל לא תתערב בסכסוך בין ארה"ב למקסיקו על מימון הגדר. נמשיך לחזק את היחסים עם מקסיקו שבה חיים בכבוד רבים מבני העם היהודי".

גם יונתן פלד, שגריר ישראל במקסיקו, הבהיר כי לא הייתה בכוונתו של ראש הממשלה לייצר משבר דיפולמטי עם מקסיקו. פלד כתב בחשבון הטוויטר: "אי אפשר להשוות בין גבול מצרים לגבול מקסיקו-ארצות הברית. הגבול הסגור שלנו נבנה כך כדי למנוע טרור".

"מה שעשית גרם לבלגן גם עם ממשלת מקסיקו וגם עם הקהילה היהודית". דרעי ונתניהו. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
"מה שעשית גרם לבלגן גם עם ממשלת מקסיקו וגם עם הקהילה היהודית". דרעי ונתניהו. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

 

כזכור, לאורך כל קמפיין הבחירות שלו, הצהיר טראמפ כי הוא מתכוון לבנות חומה בגבול עם מקסיקו על מנת לעצור את זרם הפליטים הבלתי חוקיים שמסתננים לתוך ארה"ב, הוא הצהיר כי הרשויות במקסיקו הן שישלמו על החומה.

טראמפ הציג את החומה בישראל כמודל מוצלח לחומה שהוא מתכון לבנות לאורך הגבול עם מקסיקו. בראיון ל'פוקס ניוז' אמר טראמפ כי החומה שלו תמנע כניסת מהגרים לא חוקיים שמביאים סמים ופשיעה לארצות הברית. "אתם רק צריכים לשאול את ישראל. אסון גדול התקרב אליהם והייתה להם חומה. החומה הייתה יעילה ב-99.9%".

במקסיקו גוברים הקולות שקוראים לפניה נייטו לנקוט בצעדים חריפים נגד בניית החומה. הנשיא לשעבר, פיליפה קלדרון, קרא לגרש סוכנים של רשויות אמריקניות הנמצאות על אדמת מקסיקו.

כך למשל, ראש עיריית ברלין, מייקל מולר, קרא לטראמפ לחזור בו, בשל עברה של ארצו שחולקה באמצעות חומה שעברה בלב עירו. "ברלין אינה יכולה לעמוד מנגד מבלי להשמיע קול כאשר מדינה אחרת מתכננת לבנות חומה חדשה. אנו כברלינאים יודעים טוב מכולם כמה סבל גרמה חלוקת היבשת באמצעות בטון וגדרות תיל". גם נשיא איראן, חסן רוחאני קרא לטראמפ לחזור בו. "זו לא העת לבניית חומות בין מדינות".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20