יממה אחרי סגירת הקלפיות, מתגלים אי סדרים בקלפיות בשומרון. טענות באשר לטעויות במספר הבוחרים ביהודה, ובקעת הירדן עולות מאז שעות הבוקר, עם היוודע תוצאות האמת בבחירות לכנסת ה-21 ונתוני ההצבעה. לדברי מועצת יש"ע, הטעות בשעתיים הקרובות.

באיתמר, למשל, נרשמו 52 לרשימת חד"ש-תע"ל, לעומת 'זהות' – לה נרשמו 0 , למרות טענות תושבים כי הצביעו ל'זהות'. ביישוב גבעות מקרה דומה. 37 נרשמו למפלגת 'זכויותנו בקולינו' (נז) שקיבלה 0.04% מהקולות, לעומת 'הימין החדש' שלא קיבלה אף קול. "אין סיכוי שאחמד טיבי קיבל 50 קולות באיתמר", הסבירו תושבים. טענות דומות עלו ביישוב נחלה.

נתוני ההצבעה באיתמר

 

לפי בדיקת המועצה, הטעות במספר הבוחרים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן נובעת מטעות אנוש. שכן, בשגגה, מספר הבוחרים בכל יישוב נלקח מקובץ הבחירות ב-2015, במקום הבחירות הנוכחי. הנתונים המופיעים תחת העמודה "מספר הקולות הכשרים לרשימה" הם נכונים, אך בשל הטעות, נראים אחוזים שאינם הגיוניים, זאת גם נוכח העלייה במספר המצביעים ביהודה ושומרון.

גם יו"ר מועצת שומרון, יוסי דגן, שלח פנייה לוועדת הבחירות, ובתגובה לה נמסר לו כי הדברים נמצאים בבדיקה. בבדיקה עם וועדת הבחירות מסתבר כי מדובר בטעות הקלדה בין שתי אקסל הסמוכות זו לזו. כך ש'ום' (תעל חדש) צמודה ל'ז' (זהות), ו'נז' (זכויתנו בקולנו) צמודה לאות 'נ' (הימין החדש). לדברי המועצה, נציגי וועדת הבחירות המרכזית הבטיחו כי העניין יתוקן בשעתיים הקרובות.

בנוסף, עולות טענות לכך שקולות שניתנו למפלגות ערביות במספר מועט של יישובים, מקורן ככל הנראה בטעות הקלדה. הדבר נידון כעת אצל יו"ר , אשר יורה על החלטתו בקרוב.

"אנו רואים חשיבות בפרסום תוצאות אמת מההתיישבות", אמר מנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני. "האמינות היא נר לרגלנו ואנו פועלים על מנת שיפורסמו הנתונים המדויקים".

בתוך כך, במטה 'הימין החדש' פועל כעת חמ"ל לבדיקת טעויות ואי סדרים בקלפיות ברחבי הארץ. לדבריהם, מאז שעות הבוקר הגיעו לנציגי המפלגה דיווחים על עשרות בהן דפוסי ההצבעה מסתמנים כלא הגיוניים. בנט, שמנהל את הפעילות במטה באופן אישי, פנה לציבור הרחב בעמוד הפייסבוק שלו ובקבוצות ווטסאפ, וביקש להעביר לידי המפלגה דיווחים בנושא. "לא מוותרים על אף קול, כל עוד יש סיכוי. נקבל כל החלטה של הבוחר, רק אחרי שנדע שנלחמנו עד הסוף", לדברי בנט.

עדכון: לאחר פנייה של מועצת יש"ע, הטעות במספר הבוחרים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן באתר הבחירות תוקנה.

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.