13:19 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > התלמידים עושים לנו בית ספר

התלמידים עושים לנו בית ספר

אם הם לא עובדים וגם ככה יסיימו את לימודיהם בחודש הקרוב, למה שביתת התלמידים מטרידה כל כך את כולם?

מועצת התלמידים הארצית ואליאב בטיטו בראשה עשו מהלך שאני לא זוכרת שנראה כמוהו. יש שביתות בישראל על ימין ועל שמאל. ההסתדרות, הטסטרים, המורים, עובדי הנמלים, עובדי העיריות, רשות המיסים, עובדי הקבלן, חברת החשמל, העובדים הסוציאליים, החקלאים בצפון – כולם כבר שבתו (או איימו לשבות) וזה רק בשנה האחרונה.

כמו כן, לכולם מכנה משותף וברור: הם עובדים, נותנים שירות כלשהו ובתמורה מקבלים כסף. שביתת התלמידים היא מעבר להגשמת חלומו של תלמיד התיכון הממוצע, להישאר לישון עוד כמה שעות, היא אמירה: אנחנו גם מביאים לכם תנובה.

כאשר המורים או העירייה משביתים את לימודי הכיתות הנמוכות, חלק ניכר מהמשק מושבת דה פקטו, כי ההורים העובדים צריכים להישאר בבית עם ילדיהם. כאשר נער בן 17 לא הולך לבית הספר זה לא משפיע על עבודת הוריו.

השביתה בכלל הייתה צריכה להיות מושתקת נוכח מועדה, דקה אחרי פסח, שנייה לפני תקופת בחינות הבגרות – בה יפסיקו התלמידים להגיע ללימודים גם ככה. ועדיין השביתה הזו תופסת כבר יומיים כותרות בשערי העיתונים ולא פסחה מכלי התקשורת השונים, בעוד מחאות אחרות זוכות לסיקור שולי.

תיכוניסטים בטיול אלטרנטיבי. צילום: מועצת התלמידים
תיכוניסטים בטיול אלטרנטיבי. צילום: מועצת התלמידים

למה הסוגיה הזאת כל כך מטרידה? כי היא מערערת את ההיררכיה הקיימת היום בבתי הספר. היא מבהירה שהמורה הוא כבר לא הדמות החזקה והאחרים הם אלו שצריכים אותו. המחאה הזו מעבירה סופית את הזכות לומר את המילה האחרונה למישהו אחר. לתלמיד.

השביתה היא אמירה של התלמידים שהם לא מוכנים להיות מובן מאליו. הם דורשים להיחשב כשיקול, גם אם עדיין לא נכנסו לקלפי או שילמו מס הכנסה. הם מבינים שהם עתיד המדינה ורוצים לקבל עבור זה דברים מעבר לאלו שההורים והסבים שלהם הסתפקו באמירת תודה. זהו דור שלא צריכים את המורה כדי לדעת מתי התרחשה כל מלחמה או סדר פעולות חשבון, את זה הם יכולים לקבל בכמה לחיצות  כפתור בעזרת "המכשיר המנוון הזה" שנמצא בכיסם ו"הגדולים" כל כך משמיצים ומתעבים.  הם רוצים שילמדו אותם לחשוב ולא לחשב. הם רוצים להיות עצמאיים ולא יתנו שייקחו מהם את הכלים לכך, בהם גם רשיון הנהיגה.

 

רוצים להיחשב. מועצת התלמידים. צילום: פייסבוק
רוצים להיחשב. מועצת התלמידים. צילום: פייסבוק

 

הדור החדש לא צריך את המורים וההורים כמו הדור הקודם, כל מידע שהם צריכים נמצא בהישג ידם. הם מודעים לכך ולא מפחדים להראות את זה. הם גם דאגו להוכיח את יכולותיהם "להסתדר לבד" בכך שהם יצרו לעצמם מערך טיולים אלטרנטיבי, בזמן שמשרד החינוך ניסה להפעיל שריר וביטל את הטיולים שנקבעו להם מלכתחילה.

התלמידים שהשביתו את הלימודים השבוע יודעים מה מגיע להם. אלו האנשים שידרשו העלאה, שיפור תנאים וכשהם לא יקבלו את זה גם יקומו וילכו, גם אם זה אומר שהם יחליפו כמות דו ספרתית של עבודות במהלך חייהם. זה דור עם פחות סנטימנטים. זה דור שלא יצביעו למפלגה מסוימת כי אבא וסבא שלהם בחרו בה. זה דור שיפתח את עסקיו בחו"ל אם זה יעלה לו שקל וחצי פחות במס הכנסה. זה דור שיעשה את המחקרים שלו בארצות הברית ויביאו להם את הנובל אם לא יסכימו לממן אותם פה – אבל גם תהיו בטוחים שפרס הנובל יגיע. הם לא ייבשו ביצות אם הם ימצאו משהו פשוט יותר שכבר קיים.

הם דור חצוף שלא מפחד לדרוש אבל הוא גם יוכיח שהוא היה שווה את זה, לא בשביל הבוס או ההורים, בשביל עצמו. הם הדור שיעצבנו את דור ה-x יותר משדור ה-y אי פעם עצבן וזאת הסיבה שזה כל כך מפחיד את כולם.

 

קרן אסף

קרן אסף

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפטרות ליצמן: באופוזיציה מברכים, בקואליציה מאוכזבים

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"