ג'ורדי קרויף. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א
. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א

כל העיניים על ג'ורדי

ג׳ורדי קרויף עדיין לא מוריניו, אבל מאמן מכבי תל אביב אוהב להשתמש לפעמים בביטויים שמאמן מנצ'סטר יונייטד אוהב להשתמש. הפעם, לפני המשחק הערב נגד הפועל באר שבע, מאמן מכבי תל אביב אמר כי המשחק נגד באר שבע חשוב אבל גם תוצאה של 0:5 מעניקה בטבלה רק 3 נקודות. קרויף, כמו מוריניו, מעדיף 5 ניצחונות של 0:1 בדרך לתואר.

עם כל הכבוד לאלופה, למרות ההתעסקות הרבה ממכת הפציעות בשתי הקבוצות וחוסר הוודאות לגבי כשירותם של כמה שחקנים בכירים בבאר שבע ובמכבי, במוקד הערב יעמוד ג׳ורדי קרויף. צמוד אליו יישב היועץ סטיב מקלארן; רחוק ממנו בקנדה, יישב בבית הבעלים מיטש גולדהאר כדי לראות מה עושה המאמן שלו עם קבוצה בעלת התקציב הכי גדול בליגת העל.

קרויף אמר והוא צודק שעם כל החשיבות שיש למשחק, 90 הדקות הערב בטרנר לא יכריעו את גורל האליפות. אבל הן בהחלט יכולות להכריע את עתידו של ג׳ורדי קרויף במכבי תל אביב.

קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קרויף ומקלארן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

במהלך כל הקיץ קרויף לחץ על גולדהאר להשקיע ברכש איכותי. הבעלים הגדיל את התקציב הרבה מעבר למה שתכנן, המטרה היתה ברורה: להחזיר את האליפות מהדרום לקרית שלום. מעבר לתוצאות הלא טובות, גולדהאר שומע את האנשים הקרובים אליו, הוא מחובר היטב לרעשי הרקע שיש ביציעים והוא יודע כי היכולת החלשה היא שורש הבעיה והוא כמו האוהדים רוצים לפני הכל יכולת. קרויף שדואג למעמדו רוצה לפני היכולת תוצאה.

לכן, גם הערב, המאמן ישחק על תוצאה. קרויף ביקש במסיבת העיתונאים לא לדבר על ההפסד לאסטנה, הוא רצה להדחיק את התבוסה המביכה ותגרום לשחקנים שלו להתרכז בבאר שבע. ההכנה של קרויף למשחק הערב לא מנותקת מהתבוסה לאסטנה. המאמן יודע כי באר שבע בכושר טוב יותר, יש לה יתרון ביתיות, שחקנים איכותיים מאוד בחלק הקדמי, הוא מכיר את האווירה בטרנר והתמיכה של האוהדים המקומיים והוא יודע טוב מכולם את היכולת של החלק האחורי שלו שיהיה על המגרש הערב.

המטרה: לא להפסיד

תכנית המשחק של קרויף נועדה לחלץ נקודה בבאר שבע. קרויף רוצה לחזור בשלום מטרנר. החשש הכי גדול הוא להתפרק, לספוג הפסד גדול והמשמעות עבורו יכולה להיות קריטית. קרויף יודע שתיקו גם עם יכולת חלשה וביקורת רבה על הסגנון ועל היעדר תעוזה והתבטלות מול האלופה עדיפה מהפסד או תבוסה שסופה, פרידה מקרית שלום.

לקרויף יש הערב את כל הסיבות שבעולם להתפלל לתיקו ולשחק בסגנון זעיר מאוד. לראשונה מכבי תל אביב מגיעה למשחק העונה עם סגל חסר מאוד, עם שחקנים שזומנו מהנוער לסגל הערב בגלל מכת הפציעות.

מיכה חסר לו. קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי
מיכה חסר לו. קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי

גם בסגל מלא מכבי תל אביב אינה מציגה יכולת ראויה ואינה נמצאת בכושר טוב. בעיית הפציעות רק מגבירה את הלחץ והחשש אצל קרויף. שימו לב לרשימה הגדולה של שחקנים שיהיו הערב ביציע: אלי דסה, אייל גולסה, חוסה רודריגס, ארון שוינפלד, ברק יצחקי ודור מיכה. קרויף התלונן בימים האחרונים על סגל קצר ועומס על השחקנים בגלל המשחקים בליגה ובאירופה. אמירה כזו מפי קרויף לא היתה נאמרת ככל הנראה אם היה לו סגל גדול ובלי פצועים. אבל במציאות הרגישה בה קרויף נמצא, הוא יורה בכל הכלים שיש כדי לשדר לכולם, בעיקר לאוהדים שלו ולבוס בקנדה שמדובר בבעיה שנוצרה שלא באחריותו.

ישחק עם אטמים?

בימים האחרונים שידר מאמן מכבי תל אביב בעיקר לעבר שלושה שחקנים את המסר שהמשחק בבאר שבע תלוי הרבה בהם והם מחוייבים לקחת אחריות. , אלירן עטר וקיארטנסון. שלושה שחקנים ברמה הכי גבוהה שיש למכבי תל אביב להציע הערב, שלושה שחקנים מהטובים ביותר שיש בליגת העל. קרויף אמר להם כי הם יכולים ומסוגלים לקחת את המשחק עליהם. המאמן ציין כי שם המשחק מבחינתם ערב יהיה ניצול מצבים. הוא הסביר להם כי הגנת באר שבע לא מחלקת הרבה מתנות בטרנר ולכן צריך לנצל את ההזדמנויות שיהיו כדי להבקיע.

אלירן עטר. צילום: מכבי ת"א
אלירן עטר. צילום: מכבי ת"א

על הבאתו של עטר חתום קרויף. תקופה ארוכה הוא נלחם כדי להביא את החלוץ, בינתיים עטר לא מוכיח שהמלחמה עליו היתה נכונה, לעטר יש הזדמנות גדולה להוכיח לכולם שהוא עדיין שחקן של משחקים גדולים. עדיין יש לעטר את הכישרון הבלתי נגמר לנצח משחקים גם אם הקבוצה שלו חלשה יותר נחותה יותר ואפורה יותר.

עטר יודע גם בלי הדברים שאמר לו קרויף כי זה הרגע, זו השעה הכי טובה והבמה הכי מתאימה להראות לכולם מה הוא שווה ולשלוח מסר לקנדה שהמלחמה הגדולה שקרויף ניהל כדי להביא אותו והכסף הגדול שגולדהאר שילם עליו היה שווה.

למרות הביקורת שיש לפעמים על קיארטנסון העונה, החלוץ האיסלנדי לא צריך להוכיח דבר. הוא חלוץ גדול, הוא כובש שערים ברמה הכי גבוהה שיש בליגת העל והוא הביא למכבי תל אביב לא מעט נקודות גם העונה. מי שזקוק וחייב להוכיח את עצמו הערב הוא עטר.

קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

שחקני הפועל באר שבע מכירים היטב את המגבלות של החלוץ, הם יודעים שהחלק הכי חזק אצלו זה העצבים וחוסר השליטה על עצמו והם ינסו להקניט אותו להרגיז אותו כדי להוציא אותו מהשלווה שמעולם לא היתה לו.

אתמול הם ראו את שחקני מארסיי עושים זאת לניימאר בליגה הצרפתית ויש בבאר שבע כמה שחקנים שמעוניינים לשלוח את עטר למקלחת מוקדמת בדיוק כמו ניימאר אתמול שספג אדום. שחקני בני יהודה כמעט וגרמו לעטר לספוג אדום אחרי שלא הפסיקו לתקל אותו. יש כמה שחקנים גם בבאר שבע שיודעים את העבודה עם עטר, הם יודעים שבמקביל לעבירות ודחיפות קטנות אם מסננים כמה מילים לא נעימות לעברו עטר לא שולט בעצמו, וזה בדיוק מה שקרויף ואנשיו במכבי תל אביב יעשו עד השריקה למשחק.

המטרה של מכבי היא שעטר יתרכז רק במשחק. לא משימה קלה בהתחשב בעובדה שעטר אינו משחק עם אטמי אוזניים. הערב עטר יכול לשלוח מסר למכבי חיפה ולליגה כולה שהוא חזר לליגת העל.

האם אצילי טעה?

עד עכשיו אלונה ברקת כועסת ומאוכזבת על עומר אצילי שהעדיף לחתום במכבי תל אביב ולא בבאר שבע, לפעמים שחקנים בבאר שבע עוקצים את אצילי שקיבל החלטה שגויה והפסיד הזדמנות להיות בקבוצה שתיקח גם העונה את האליפות, אצילי הוא מסוג השחקנים שאוהבים לדבר על המגרש. רק על המגרש.

אצילי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
מתחרט? אצילי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

בניגוד לאלירן עטר שסובל ממזג חם מאוד, אצילי הוא משהו אחר. אם לוקחים בחשבון את העובדה שאצילי כמעט ולא שיחק בגרנדה בעונה שעברה, אז התרומה שלו למכבי תל אביב, בינתיים טובה. קרויף שנלחם להביא גם אותו ונהנה מהרבה קרדיט אצל השחקן שהעדיף לשחק אצלו ולא בבאר שבע או במכבי חיפה, ידע שאצילי לא יהיה השחקן שהיה בבית״ר ירושלים כל כך מהר.

את החזרה תכנן קרויף בהדרגה, לפעמים אצילי עלה בהרכב הראשון, לפעמים נשאר על הספסל והיו גם מקרים שהמאמן רצה להבהיר לשחקן הצעיר שמקום בהרכב של מכבי תל אביב מחייב יכולת ראויה ואצילי ירד לספסל במטרה לגרום לו להשקיע הרבה יותר ולהשתפר.

לפני שנתיים קרויף רצה את אצילי כמחליף לערן זהבי. אצילי אינו זהבי, הוא גם לא יהיה. קרויף יודע זאת אבל הוא רוצה להוציא ממנו את מה שיש בו ויש בו הרבה. כישרון יש לו הרבה יותר מזהבי, הבעיה היא הווינריות שלו, הרעב שלו, האגרסיביות שיש לזהבי במשחק מול הרכות שיש לאצילי במשחק.

אצילי וייני. צילום: איתי שרמר
אצילי וייני. צילום: איתי שרמר

כמו עטר עבור אצילי המשחק הערב יכול להיות הצהרת כוונות. דווקא בגלל ההרכב החסר, מכת הפציעות החמורה, התבוסה באסטנה, המציאות העגומה בה נמצאת הקבוצה והחשש הגדול אצל האוהדים מהפסד לאלופה, זה הרגע, בדיוק כמו אצל עטר, שעומר אצילי יודיע הערב במשך 90 דקות שהוא ראוי להיות היורש העתידי של זהבי במכבי תל אביב. זה לא יקרה ביום אחד, זה לא יהיה אותו הדבר, אבל יורש לא חייב להיות זהה למקור. לאצילי יש את את הכישרון יש את היכולת להתמודד מול 16 אלף אוהדים ביציעים, יש לו את היכולת לנצל טעויות בהגנה והוא יודע לייצר מצבים ובמיוחד יש לו מסירות גאוניות. אוהדי מכבי יסתפקו גם במסירה גאונית לקיארטנסון שתוביל לגול.

אצילי כמו עטר, בשניהם השקיע קרויף המון כדי להגשים להם חלום ולהביא אותם למכבי תל אביב. בשניהם קרויף תולה תקוות הערב, במציאות מסויימת בשניהם הוא גם תלוי הערב. שניהם יכולים להביא למכבי הערב את הברק, האטרקטיביות, המשחק שהאוהדים אוהבים וגם את הניצחון. לכל אלה זקוק יותר מכולם קרויף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.