1:07 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > התכנית לבניית יחידות הדיור בקלקיליה נחשפת

התכנית לבניית יחידות הדיור בקלקיליה נחשפת

בניגוד לדיווחים על בניית כ-14,000 יחידות דיור, כעת מתברר שישראל תיכננה לאשר כ-6,000 יחידות בלבד, מתוכן כ-1,000 דירות כבר ניבנו ויקבלו תוקף חוקי. דגן: "תכנית מסוכנת"

התכנית לבניית יחידות הדיור בקלקיליה נחשפת וכוללת בנייה שתיתן מענה לגידול באוכלוסיית העיר הפלסטינית עד לשנת 2035.

כזכור, ההחלטה התקבלה בחודש אוקטובר בקבינט כשמהישיבה נעדרו השרים ישראל כץ, גלעד ארדן וזאב אלקין. יו"ר המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, מחה נגד הבנייה לפלסטינים בשטחי C שבשליטת ישראל וטען כי במקביל מתקיימת הקפאה בישובים היהודים ביהודה ושומרון.

התכנית להרחבת העיר הפלסטינית קלקיליה
התכנית להרחבת העיר הפלסטינית קלקיליה

 

התכנית מעריכה שאוכלוסיית העיר הפלסטינית שמונה כעת 51,000 איש תגדל בשיעור ממוצע של 2.8% בשנה ותמנה 80,000 איש בשנת 2035. התכנית מציעה שטח של 2679 דונם ברוטו למגורים בשל ריבוי טבעי של האוכלוסייה.

בניגוד לדיווחים שדיברו על בניית כ-14,000 יחידות דיור, כעת מתברר שמדובר בבנייה פוטנציאלית, בעוד הממשלה תאשר על פי הסטנדרט הישראלי רק כ-6,000 יחידות. מתוך המספר הזה, כ-1,000 דירות כבר נבנו ויקבלו תוקף חוקי.

עבור שטחי המגורים הוקצו 2,100 דונם, לחקלאות הוקצו 395 דונם ולאזורי מגורים בהם גם שטחים הוקצו 577 דונם. בנוסף ייבנה גם חיות חדש בשטח של 52 דונם, אזור תעשייה בשטח של 193 דונם ושטח למגרשי ספורט בגודל 27 דונם. התכנית נבחנה ואושרה ע"י גורמי ביטחון.

"אנו מניחים כי שיעור הניצול המקסימלי לזכויות בנייה מוקנות לפי התקנון נע בין 60-40 אחוז לפי אזורי המגורים. בכלל זה יש להתחשב במגבלות והחסמים של ניצול הקרקע. זאת אומרת כי הקיבולת הריאלית של התכנית תהיה בשנת היעד כ-43 אחוז מכ-6,187 יחידות דיור, לעומת קיבולת פוטנציאלית של 14,381 יחידות דיור", נכתב בתכנית.

תכנית קלקיליה במספרים
תכנית קלקיליה במספרים

תגובת יוסי דגן: "ככל שאנחנו נחשפים לפרטים כולנו נדהמים יותר ויותר מהחומרה של התכנית להכפלת קלקיליה. מעיון בסעיפי התכניות עולה התמונה כי כל נושא ונושא בתכנית נועד בעיקר כדי לסלול שטח ולגזול מאחורי הגב שטחים עצומים משטח C במרחב השומרון ולהעביר אותם בפועל לשטח הרשות הפלסטינית, עד כדי הקמת גן חיות בשטח נרחב למרות שבקלקיליה יש כבר גן חיות פעיל.

"למרות כל כך הרבה פיגועים רצחניים שיצאו בתקופה האחרונה מקלקיליה, נתנו הקלות שלא ראינו מעולם עד כדי בנייה ערבית של 50 מטר בלבד מגדר הביטחון. הכתובת היא לא קצין כזה או אחר, האחריות לתכנית הזו היא רק על הממשלה והאצבע מופנית אליה. אנו מאוחדים – מתיישבים מהשומרון, תושבי כפר סבא וכוכב יאיר, ללא הבדל של השקפה פוליטית, בדרישה משרי הממשלה כולם להוריד את התכנית המסוכנת הזו מסדר היום".

תגובת לשכת ראש הממשלה: "בניגוד מוחלט למה שפורסם בכמה כלי תקשורת, בנימין נתניהו מעולם לא אמר שלא הכיר את תכנית המתאר לקלקיליה, אלא שלא זכור לו שהוצג בה הנתון של 14 אלף יחידות דיור. עיון בפרוטוקול הישיבה מוכיח כי דבריו של ראש הממשלה מדויקים ואכן לא הוצגו מספר יחידות דיור בדיון".

"אנחנו בונים בכל חלקי הארץ"

בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה בצהריים אמר רה"מ: "לא הייתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר להתיישבות מהממשלה שלנו. אנחנו בונים בכל חלקי הארץ, אנחנו עושים את זה בנחישות, בשיטתיות ובתבונה. אני מבקש גם להזכיר מה קרה בפעם האחרונה שערערו על ממשלת ימין מהימין. אין טעות גדולה יותר מהצעד הזה ואני בטוח שלא נחזור עליה".

נתניהו בישיבת הליכוד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו בישיבת הליכוד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו קרא שלא לתקוף את קציני צה"ל בעקבות התכנית ובכלל: "המספר שפורסם לא הוצג בקבינט ואין לו שום קשר למציאות. זו פרשנות מרחיבה מאוד של החלטה שלא התקבלה. לא קיבלנו את הפרשנות הזאת וזה לא נאמר. זה חשוב להגיד. והדבר הנוסף, אני מבקש מכם – תפסיקו להתקיף את קציני צה״ל. קציני צה״ל מבצעים מדיניות, הם לא קובעים מדיניות. זאת הבקשה שלי, ואם יש טענות תפנו אלינו – תפנו לממשלה, לשר הביטחון, לראש הממשלה – אל תתקפו את קציני צה״ל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_6

אופנהיימר: "השבוע גבאי פגע בתומכיו"

יו"ר מפלגת העבודה אמר שלא צריך לפנות יישובים במסגרת הסכם שלום ועורר את חמת מצביעיו. יריב אופנהיימר: "זו אמירה שמנוגדת לבייס הפוליטי שלו"