No Tag To Print

צילום: אליהו ינאי
מסיימי קורס הכטמ"מים. צילום: דובר צה"ל

התכנית הרב שנתית בצה"ל נחשפה | כל הפרטים

הרמטכ"ל אביב כוכבי: " התוכנית תביא להעצמת הקטלניות בצה"ל, הן בהיקף והן בדיוק, ותיצור תנאים לקיצור משך המערכה"

מאז נכנס לתפקידו לפני כשנה עסק הרמטכ"ל בהכנת התכנית הרב שנתית שתביא את צה"ל למציאות החדשה. כך, בשנה האחרונה התקיים בצה"ל תהליך מעמיק ויסודי, במסגרתו פעלו עשרות צוותים
לניתוח ביקורתי של המציאות האסטרטגית-מבצעית ומצבו של צה"ל ביחס לאיומים ולאתגרים המתפתחים. במסגרת התהליך נכתבה תפיסת ההפעלה לניצחון, שכל תכליתה היא שיפור אפקטיביות הלחימה של צה"ל והגדלת היתרון הצבאי שהצטמצם מעט בשנים האחרונות.

התבוננות עמוקה לתוך פרטי תכנית תנופה מלמדת על כמה נושאים מרכזיים ובראשם תכנית ההתקפה של צה"ל תהיה גדולה משמעותית מאשר במלחמות ובימי הקרב הקודמים. ההשמדה תהיה בעצמה של פי חמישה לפחות, בסדרי גודל של אלפי תקיפות ביממה, דבר שאמור להביא למאות הרוגים בקרב האויב בכל יממה שבסופה אחרי מספר ימים של לחימה האויב יפסיק לירות כיון שהוא יבין ויראה שהוא נפגע אנושות.

כדי לבצע תכנית זו קיבלו בצבא החלטה על הרחבת והגדלת חימושי היבשה במגוון רחב של חימושים (חלק לא קטן משיחותיו של שר הביטחון בארצות הברית בשבוע שעבר נסב על החימושים המדוייקים) ועל הגדרת יחידות הקצה כ"אתרוג"  כולל הגדלת כח האדם ביחידות ל- 108 אחוזי איוש והקמת אוגדת חי"ר-אש חדשה (אוגדה 99 )  שתכלול כוחות התקפה עתירי אש מתמרנים ומהירים.  זאת לצד ארגון מחדש של יחידות מילואים מובחרות לאוגדה זו.

בנוסף החליטו בצבא להסב את חטיבת כפיר, חטיבה 900 לחטיבת חיר"ם (חיל רגלים מעולה) שתהיה חטיבה עתירת יכולות אש.

תרגיל חטיבת כפיר. ארכיון. צילום: דובר צה"ל

חלק לא מבוטל בתכנית מדבר על הגדלת סד"כ סדיר מתמרן בצה"ל בעבור תכניות אופרטיביות בפיקוד הצפון ופיקוד הדרום, המשך התעצמות בטנקי מערכה מתקדמים (מרכבה סימן 4) נמ"רים ואיתנים, ובנוסף רכש של אלפי משאיות מתקדמות. זאת לצד סגירת חטיבת טנקים וצמצום מספר טנקים בחטיבות ההגנה, ובנוסף החלפת כ- 150 טנקי מרכבה 3 בטנקים מתקדמים )מרכבה סימן 4 שכולם יהיו מצויידים ב'מעילי רוח' ובהגנות נוספות.

באשר לחיל האוויר הדגש המרכזי בתכנית החדשה הוא הגדלת היקף הכטמ"מים דבר שיאפשר מענה מוגבר לצוות הקרב הגדודי בלחימה, הוספת עוד שתי טייסות קרב מתקדמות ( ה- f 35 )  , בנוסף לאלו שכבר נמצאות בחיל האויר, ובנוסף, הקמת יחידה רב מימדית: כוח לחימה אורגני, משולב של חי"ר, שריון, הנדסה,  בעל יכולת הפעלת מטוסי קרב, כטמ"מים ורחפנים. נדגיש שהחלטה על הצטיידות בשתי טייסות קרב וטייסת מסע"ר מותנת עוד באישור הקבינט.

כל אלו, מאמינים בצבא יביאו להנחתת מהלומות מדויקות, באמצעות הגדלת נפח התקיפות וסגירת המעגל על חוליות ירי, ברציפות לאורך כל המערכה ובמגוון אמצעים תוקפים תוך כדי הצטיידות בחימושים בראי עשור קדימה. בבסיס התכנית הכפלת מספר החימושים המדויקים של צה"ל בחמש השנים הקרובות.

פרק נכבד בתוכנית הרב שנתית עוסק בתחום שיפור המודיעין והוא מדבר על הקמת צוותי מודיעין מכלל התחומים שיסייעו לקמ"ן ומפקד החטיבה להנגיש את המודיעין לדרג הטקטי, תוך שימוש במגוון אמצעים טכנולוגיים.

בתחום ההגנה מדברת התכנית על התארגנות מבצעית מחודשת שתאפשר מיצוי של כלל יכולות ההגנה החדשות והקיימות, כולל פריסת הגנ"א ארצית. כך למשל מערכת ' כיפת ברזל'  תעבור לפריסה ארצית של מרחבי הגנה במקום הגנה סוללתית.  תהיה הגנה רב-שכבתית(כיפת ברזל, קלע דוד וחץ) כמענה לתמ"ס, לטילים מדויקים, לטילי שיוט ולכטמ"מים. אלו יופעלו בעתיד על ידי חמ"ל אחוד בשגרה ובחירום.  לפי התכנית סד"כ המיירטים יגדל ומתוכננת תוכנית רב שנתית לייצור רציף של מיירטים על מנת להגדיל את "תעודת הביטוח ההגנתית".

בתכנית 'תנופה', מוקצים משאבים רבים לשדרוג כלל החטמ"רים למרחבים חכמים שיידעו לזהות, להפליל ולהתריע על פח"ע, דבר שיאפשר תרגום ידע שנצבר בשטח לפעולות מבצעיות בטווחי זמן קצרים, זאת לצד מקטעי גבול חכמים הכוללים הפעלתהגנה רובוטית על ידי רחפנים וכלים בלתי מאויישים שיפעלו באופן אורגני בבט"ש.

בתחום המעגל שלישי ( בעיקר איראן)  מתוכננת הקמת גוף מטה לזירה זו, בשגרה, חרום ומלחמה תוך כדי חיזוק יכולות התקיפה: התעצמות באמצעים טכנולוגיים למטוס יצה"ל, איסוף מהחלל, הרחבת האיסוף במזג אוויר מאתגר ובלילה והקמת מערך "לווינות בחזרתיות גבוהה" על בסיס לווינים קטנים, לצד חיזוק יכולות הסייבר ביכולות ההגנה והאיסוף.

שר הביטחון נפתלי בנט, אמר בהתייחסות לתר״ש תנופה: ״לאחר תהליך יסודי ומעמיק עם הרמטכ״ל, מפקדי צה״ל, ומערכת הביטחון, אישרתי את עיקרי תכנית ״תנופה״ שתאפשר לצה״ל להלום באויב מהר יותר, בעוצמה גדולה יותר, עם כושר השמדה חזק יותר, ובכך להכריע את האויב ולהביא לניצחון. צה״ל מהיר, חזק וקטלני. התכנית תובא לאישור הקבינט על פי כל התהליכים הנדרשים.

צילום: טל עוז, משרד הביטחון.

יש לי ביטחון גדול בצה״ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ״ל אביב כוכבי. תר״ש תנופה היא תכנית נכונה שמביאה לידי ביטוי את היתרון היחסי של צה״ל לנקודת המגע מול האויב בשביל לפגוע בו בצורה קטלנית ומכריעה. התכנית מחזירה את ערך הניצחון לראש סדר העדיפויות״.

It is not Android